Výučba jazykov je na školách mimoriadne dôležitá. Najmä dnes, keď máme rôzne možnosti študovať aj v zahraničí. Ako sa hovorí, koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.
Prešli časy, keď bola angličtina zavedená do škôl ako povinný jazyk. Postupne pribudli ďalšie cudzie jazyky a mnohí študenti po celom Slovensku majú aj dnes niekoľko možností vybrať si. V súčasnosti sa však už francúzština alebo španielčina nezdajú byť až tak atraktívne. V školách sa čoraz viac rozvíja nový fenomén, a tým je ruština.
Ruština vo svete
Okrem toho, že je ruština úradným jazykom Ruskej federácie, je aj jedným z najrozšírenejších jazykov sveta. Dohovoríte sa ňou v Bielorusku, v Kazachstane, no začujete ju dokonca aj v USA, Nemecku, Kanade či Izraeli. Svoje miesto má aj medzi šiestimi jazykmi OSN. Po tomto svete chodí približne 300 miliónov ľudí, ktorí vedia po rusky. Predpokladá sa, že toto číslo bude naďalej rásť. Ruština sa stáva žiadanou a v školách si ju vyberá čoraz viac študentov.
Aj na Slovensku hovoríme po rusky
Mnohí žiaci už na základných ale aj na stredných školách uprednostňujú ruštinu pred inými cudzími jazykmi. Hodiny pribúdajú a otvára sa čoraz viac ruštinárskych tried. Podľa denníka SME si práve tento jazyk minulý rok vybralo takmer 60 tisíc žiakov základných, stredných škôl a boli medzi nimi aj vysokoškoláci. Tí majú na niektorých univerzitách ruštinu dokonca ako povinný predmet. Aj keď ich trápi azbuka a štartovné zoznamovanie sa, skúšku z tohto predmetu musia zvládnuť.
Prečo si vyberáme azbuku?
Niektorých možno odrádzajú tvary písmen odlišné od našej latinky, no naopak ich môže lákať práve blízkosť jazyka tomu nášmu. Pochádzajú totiž z rovnakej skupiny slovanských jazykov. Mnohé slová sú podobné. V Hospodárskych novinách o popularite ruštiny hovoril aj Pavel Spišiak, riaditeľ Súkromného slovanského gymnázia v Bratislave, kde sa o ňu študenti doslova trhajú. „Všetci, ktorí si môžu vybrať spomedzi slovanských jazykov, jednoznačne uprednostňujú ruštinu. Tento jazyk sa už vníma úplne inak – ruštinu sa učia deti, ktoré s ňou nemajú negatívne skúsenosti ako s povinným jazykom. Berú to ako svetovú reč, ktorú má zmysel sa učiť.“
Mnohí z dnešných študentov považujú ruštinu za užitočnú pre svoju budúcnosť. Je to druhý obchodný jazyk Európskej únie, to znamená dopyt po rusky hovoriacich zamestnancoch.
Vedieť po rusky je na trhu práce v súčasnosti veľkou výhodou. Rusko zmenilo svoju zahraničnú politiku a rozvíja obchodné vzťahy po celej Európe. Odborníci na pracovnom trhu tvrdia, že s ruštinou máte istotu nájsť si stabilné zamestnanie.
Vo svete mnohí zamestnávatelia žiadajú ovládanie ruského jazyka čoraz viac. Na trhu práce sa stáva dokonca dôležitejším ako nemčina. Niektorí taktiež tvrdia, že pri podpisovaní zmlúv s Rusmi, je znalosť ich jazyka samozrejmosťou, šance na úspech sú oveľa väčšie.
Ruština má fanúšikov aj medzi vysokoškolákmi
Ruský jazyk nie je len predmetom na vysokej škole, ale má aj svoj samostatný odbor. Na katedry rusistiky sa hlási čoraz viac študentov. Ak máte záujem o univerzitné štúdium práve tohto jazyka, katedru rusistiky ponúka Bratislava, Prešov, Banská Bystrica a Nitra.
Internetové médium skolskyportal.sk uviedlo tvrdenie Jozefa Sipku, prezidenta Asociácie rusistov Slovenska a prodekana Filozofickej fakulty v Prešove, v ktorom hovorí, že na tento odbor sa hlási okolo 60 uchádzačov a číslo každým rokom rastie. Študenti majú taktiež možnosť počas svojho štúdia navštíviť Rusko a otestovať tak svoje znalosti v praxi.
Ak vám ešte stále behá po rozume otázka, prečo práve ruština, dáme vám zopár dôkazov jej obľúbenosti.
Mnohé slová v ruštine sú rovnaké ako v slovenčine, alebo možno trošku popletené a vyvolávajú úsmevy na tvárach.
Napríklad babka je babuška, bluzka je jednoducho blúzka, no čo taká bukva? Nie, príbuzný plodu buku lesného, bukvice, to nie je, bukva je v ruštine písmeno. Rovnako sa povie aj brat, váza, vkus, zámok, dom, lampa, mama a mnohé iné. No napríklad taká rúčka v preklade znamená naše slovenské pero. A keď užinate tak po rusky vlastne večeriate. Dávajte si pozor aby ste vysmiaty po rusky nehovorili užasna, v skutočnosti to totiž znamená, že sa máte naozaj hrozne.
Na odľahčenie učenia sa a spoznávania ruštiny môžu poslúžiť aj rôzne ruské pesničky, filmy alebo videá. Inšpiráciou vám v začiatkoch môže byť známa rozprávka No počkaj zajac! plná nápisov a slov v azbuke z ruskej dielne s originálnym názvom Nu Pagadi!
Pozrite si jej ruský originál
Ruština sa stáva skutočne obľúbenou. Na základnej škole sú hodiny spríjemnené učením sa rôznych pesničiek, žiaci objavujú aj význam povedomej melódie z rozprávky Mrázik. Mnohí postupne zisťujú, že ruština skutočne napreduje a aj preto sa do škôl zavádza čoraz viac. Tvrdenia o pozitívach znalosti ruštiny pribúdajú, je teda jednoznačné, že tento jazyk má skutočne svoju budúcnosť. Ak ste teda napríklad študentom univerzity a trápia vás prízvuky či písmenká azbuky, neupadajte do zúfalstva. Možno bude medzi požiadavkami na váš vysnívaný job práve ruský jazyk. Určite si vydýchnete , že tie hodiny driny za to stáli.