Šťastie v školách: Prečo sa tešiť do školy?

  

A je to tu opäť! Ďalší začiatok školského roka. Najviac sa naň vždy tešia budúci prváčikovia. Starší žiaci vždy hovoria, že to  preto, že vôbec netušia, čo ich vlastne čaká. Ale aj napriek týmto známym konštatovaniam poznám deti, ktoré sa na školu naozaj tešia. A nielen tí maličkí. Začiatkom prázdnin som stretla jedného piataka a ten mi okrem iného povedal: „ Pani učiteľka, keby tak už bol september, aby sme mohli ísť do školy. Ja sa tak nudím!“  Priznám sa, totálne ma jeho reakcia prekvapila, ale zároveň i potešila. Každý žiak je iný, každý jednotlivé udalosti vo svojom živote prežíva ináč. Niekto má školu rád, niekto ju nenávidí. Ak uvažujete nad tým, prečo sa do školy tešiť, tu je zopár dôvodov. Možno pozitívne naladia aj vás.

 

1. Nech už školu vnímate akokoľvek, naučí vás mnoho 

Viem sa vcítiť do duše puberťáka, ktorý si myslí, že škola je úplne nanič a je v nej totálna nuda. Otrávené tváre, pohľad na mobil, na ktorom sledujete pomaly plynúci čas. Aj tak sa dá vnímať škola. Zoberte si to však z iného uhla. Čo by ste robili, keby ste nechodili do školy? Áno, máte kopu odpovedí. Ale aj to neustále hranie sa na počítači, vysedávania v autobusových zastávkach a na lavičkách v parku alebo pobehovanie za loptou by vás čoskoro omrzelo. Verte mi. Každý túži po nejakej zmysluplnej práci a múdrom využití času. Keby ste tieto veci vôbec nezažili, sami by ste po pár mesiacoch zistili, že život je nejaký divný, akýsi prázdny. A tak v konečnom dôsledku buďte radi, že môžete chodiť do školy a niečo sa naučiť. Veď každý má obľúbený aspoň jeden vyučovací predmet. Tak si pomyslite, že aspoň kvôli tomu jednému jedinému predmetu sa do školy tešíte a hneď budete mať pri pomyslení na školu lepšiu náladu. Učiť sa fakt oplatí! Najviac by ste si to uvedomili vtedy, keby ste tú možnosť stratili úplne. Buďte radi, že tomu tak nie je. Viem, teraz by mi niektorí z vás oponovali tým, že školy predsa netreba, všetko je na webe. Všetko na webe síce možno je, ale nezabúdajte, že v tom zhluku informácií vás musí niekto aj usmerniť. A sociálne kontakty tiež nie sú na zahodenie. Človek je predsa tvor spoločenský. A škola je aj miesto, kde sa dajú pozitívne rozvíjať sociálne kontakty.

 

 

2. Škola nie je len o učení, máte v nej veľa priateľov

šťastie v školách- eduworld.skMnohí moji žiaci mi často hovoria, že do školy sa tešia hlavne preto, lebo je v nej zábava. Majú pri tom na mysli rôzne veci a vecičky, ktoré pozažívajú so spolužiakmi cez hodiny, prestávky, výlety a exkurzie. To by ste mali vidieť deviatakov, ktorí hlavne za týmito chvíľami pri rozlúčke so školou smútia. Ja si myslím, že je vždy lepšie vyrastať v kolektíve spolužiakov a kamarátov, ako byť zavretý nikde v izbe a rozprávať sa s niekým len cez Skype. Vážte si tú možnosť, že ste súčasťou nejakého kolektívu, triedy, skupiny. Existuje ešte veľa detí na svete, ktoré túto možnosť nemajú. Takže, pomyslite si na spolužiakov a určite sa začnete viac tešiť do školy.

 

 

3. Škola je miesto, kde môžete rozvíjať svoje záľuby

Dnes v každej škole funguje niekoľko záujmových krúžkov, športových oddielov alebo záujmových skupín. Vyberte si niečo aj vy. Určite vám niečo robí radosť, určite v niečom vynikáte. Začnite sa v škole venovať športu, recitácii, divadlu alebo maľovaniu obrazov. Keď si v škole začnete rozvíjať svoj talent, váš pohľad na školu sa hneď zmení. Stane sa pre vás miestom radosti, lebo získate v nej priestor na svoju realizáciu. Skúste v tomto školskom roku začať navštevovať nejaký krúžok. Sami uvidíte, ako váš život získa nové dimenzie. V rámci mimoškolskej činnosti sa môžete zapojiť do rôznych súťaží a projektov, získate nové skúsenosti, nových priateľov a možno vyhráte aj nejakú peknú cenu. Stačí byť aktívnymi a nie sa len nečinne prizerať. Vlastná aktivita vám prinesie krajší pocit zo života v škole.

 

 

4. Škola je miesto, kde vás niektorí ľudia majú radi a potrebujú vás

Keď si uvedomíte, že keby ste stále boli zavretí len niekde doma, určite by ste nespoznali veľa ľudí a nezažili mnoho situácií. A či si to uvedomujete alebo nie, vždy sa v škole nájde niekto, kto sa na vás teší, kto potrebuje vašu pomoc, povzbudenie alebo radu. Keď si túto skutočnosť človek uvedomuje, nálada sa mu zákonite zlepšuje. Vedci zistili, že negatívne pocity vznikajú aj preto, že sa zameriavame len na to, čo dostávame. Často sme potom znepokojení z toho, že dostávame málo. Keď sa zameriate na dávanie, zrazu k vám prichádza pocit šťastia. Keď si uvedomíte, že škola je priestor, kde sa môžete rozdávať a pomáhať iným, zistíte, že je to ideálne miesto na rozvoj svojho JA. Tiež sa vám v škole vytvára priestor na vyjadrovanie vďačnosti. To je tiež jeden z pilierov pozitívneho myslenia. Vďačnosť je veľmi mocná. Dokáže v človeku vytvárať rovnaké pocity ako napríklad zamilovanosť. Kto je vďačný a rozdáva sa, málokedy má zlú náladu. Viem, že o týchto veciach ste sa v škole ešte asi nerozprávali, ale v niektorých školách na svete sa žiaci bežne učia ďakovať, odpúšťať, snívať, stanovovať si ciele. Hovoríme tiež tomu, že sa učia pozitívne myslieť. Pri takomto spôsobe výučby sa aj cítia šťastnejšie. Prečo? Uvedomujú si totiž viac sami seba, svoje nedostatky, ale aj dary, talenty, schopnosti a všetky pozitíva. Vedia, že všetci ľudia môžu byť v niečom dobrí, len to musia nájsť. A keď si toto uvedomia, nezávidia a doprajú aj iným. Vedia totiž, že keď budú usilovne pracovať a rozvíjať to, v čom sú naozaj dobrí, budú veľmi úspešní aj oni. Takto môžu byť všetci ľudia úspešní bez toho, aby o niečo prišli, aby niekomu závideli. Nie je to úžasné, že tieto skutočnosti si môžete začať uvedomovať práve v škole? A niektorí učitelia vás v tom určite budú podporovať a už teraz sa na vás veľmi tešia.

 

šťastie v školách- eduworld.sk

Keď  bola v 19. storočí  zavedená povinná školská dochádzka, jej hlavným cieľom bolo vzdelávanie detí. Škola bola totiž hlavným zdrojom informácií a vzdelanosti. Uvedomujem si, že dnes škola získava iné postavenie. Je to hlavne preto, lebo šikovní žiaci si vedia nájsť informácie v encyklopédiách, knižniciach či na internete. Ale existuje tu dôvod, prečo je škola stále potrebná. Je to hlavne kvôli tomu, lebo pre väčšinu detí je ešte stále miestom, kde sa môžu stretávať, komunikovať, spolupracovať, vymieňať si skúsenosti a zážitky, kde sa môže spoločne učiť žiť v spoločenstve ľudí a hlavne, kde sa môžu pokúšať jeden druhého robiť šťastným. Keď si toto všetko uvedomíte, určite mi dáte za pravdu, že na školu sa tešiť dá. Určite v nej nie je až taká strašná nuda. Budem rada, keď mi napíšete aj svoje dôvody, prečo sa na školu dá tešiť. Možno spoločne presvedčíme aj tých žiakov, ktorí ešte stále svoju školu neznášajú.

  


Autor: Jaroslava Koníčková, učiteľka II. stupňa na ZŠ

 

Zdieľať na facebooku