Človek sa občas dostáva do situácií, keď sa úloh, pracovných povinností, stretnutí či projektov nakopí viac, ako sme schopní utiecť. Dobre to poznajú hlavne študenti pred maturitami, štátnicami či manažéri pri plnení strategických úloh pre firmu. Neustále zvoní telefón, schránky sú plné emailov, na dvere niekto stále klope. Človek má pocit, že mu ide prasknúť hlava, skáče z jednej veci na druhú, má pocit, že nič nevie dokončiť a nič nevie dotiahnuť do konca. Ako toto všetko zvládnuť? Keď sa potrebujete súčasne zamerať na viac vecí alebo potrebujete dokončiť mimoriadne dôležité úlohy, musíte si vytvoriť plán, ako na to.
Napíšte si zoznam úloh
Veľmi ťažko sa vám dá sústrediť, keď sa v mysli musíte neustále pripomínať veci, na ktoré nesmiete zabudnúť. Preto si radšej všetko potrebné zapisujte. Najlepšie v bodoch, aby ste mali dostatočný prehľad. Môžete si urobiť aj viac zoznamov, v ktorých si oddelíte jednotlivé úlohy podľa toho, do ktorej kategórie patria (škola, voľný čas, práca, domácnosť a podobne). Výhodné je zoznam úloh nosiť stále pri sebe. Môžete si tak priebežne splnené úlohy zo zoznamu vyškrtávať alebo pripísať nové, ktoré sú dôležité a neodkladné.
Stanovte si priority
Keď už máte zostavený váš osobný zoznam, nasleduje stanovenie si priorít na každý deň. Zamerajte sa hlavne na veci, ktoré sú neodkladné a za nimi budú nasledovať ďalšie, menej dôležité úlohy. Môžete si ich podľa dôležitosti aj očíslovať alebo farebne odlíšiť. Snažte sa ísť do hĺbky, aby ste nič nevynechali. Zamerajte na to, čo sami považujete za dôležité. Ide hlavne o to, aby ste sa zameriavali na úlohy postupne, čo vám zaručí potrebnú efektívnosť v riešení zložitejších úloh.
Nerobte viac úloh súčasne
Akokoľvek lákavo vám pripadá odpisovanie na emaily počas prednášky, snažte sa vyhýbať podobným činnostiam. Nie je možné venovať potrebnú pozornosť súčasne viacerým činnostiam. Práve kvôli takémuto prístupu ľudia robia chyby. Riešte veci jednu po druhej. Premyslite si, kedy sa ktorej činnosti budete venovať, vymedzte si na ňu potrebný čas. Skúste počas dňa vypínať mobil a neprihlasovať sa na sociálne siete. Ušetríte tak veľa času pre seba a získate pokoj na plnenie svojich úloh. Kedykoľvek sa pristihnete, že sa chcete v jednom momente venovať viacerým činnostiam, snažte sa to ihneď stopnúť. Pripomeňte si, že dokážete konať efektívnejšie, keď si plníte svoje úlohy postupne.
Dávajte si prestávky
Počas jednej himalájskej expedície sa po troch dňoch pochodu šerpovia zdráhali pokračovať v ceste. Britskí vedúci výpravy boli veľmi nahnevaní. Skupina totiž postupovala rýchlejšie, než bolo pôvodne naplánované. Briti chceli tento náskok využiť. Šerpovia sa však nechceli pohnúť ani o krok. Len sedeli a nič nevysvetľovali. Vedúci výpravy sa ich začali pýtať: „ Nechcete pokračovať v ceste, lebo ste unavení?“ „Nie!“ „Máte ťažký náklad?“ „Nie!“ „Chceli by ste viac peňazí?“ „Nie. Ďakujeme!“ Šerpovia len sedeli a popíjali čaj. Neskôr situáciu vysvetlili takto: „Trasu, ktorú zvyčajne prejdeme za päť dní, sme prešli za tri dni. Naše telá sú síce tu, ale musím si urobiť prestávku, aby nás dohonili naše duše.“
Mnohí ľudia dnes ani oddychovať nedokážu. Pracujú často aj počas dovolenky alebo v nedeľu. Človek však nie je stroj. Jeho súčasťou sú aj city, emócie, túžby. Má svoje hranice a limity. Potrebuje získať novú inšpiráciu a impulzy. Potrebuje dobiť energiu pre ďalšiu tvorivú prácu a tiež upokojiť sa. Naše preťaženie však môže prekrývať signály tela a náš vnútorný hlas, ktorý nám chce našepkávať, aby sme sa vymanili zo stereotypu a neustáleho zhonu. Každý z nás je iný, každý z nás potrebuje aj inak oddychovať. Podstatné je, nepodceňovať aj túto súčasť života, aby nedochádzalo k zbytočnému vyhoreniu osobnosti.
Nikto z nás sa nedokáže sústrediť dlhú dobu, aj keď to v rámci našej pracovnej vyťaženosti neustále skúšame. Vedie to len k spomalenému napredovaniu, chybám a odkladaniu. Aby ste zabránili zbytočnému otáľaniu, skúste fungovať podobne, ako je to ešte stále bežné aj v školách. Pracujte približne 45 minút a potom si dajte 5 minútovú pauzu. Veľmi dobré je počas spomínanej pauzy vypiť pohár čistej vody, zacvičiť si alebo sa poprechádzať. Ak viete, že po odpracovaní určitého času príde pauza, je omnoho ľahšie sústrediť sa.
Ak máte pocit, že skáčete od jednej veci k druhej a povinnosti vám prerastajú cez hlavu, skúste zaviesť do života spomínané zmeny. Zamerajte sa na osvojenie si zručností lepšieho riadenia času, zvyknite si na systém pri plnení povinností a samozrejme nezabúdajte aj na aktívny oddych. Totiž, oddych má výraznejší vplyv na efektívnejšie plnenie povinností ako si možno myslíte. Na záver ešte jedna zaujímavosť.
Vedeli ste, že Taliani sú hrdí na to, že ovládajú okrem gastronómie, módy či dizajnu aj umenie sladkého ničnerobenia (dolce far niente)? Dokonca existujú aj hotely nazvané týmto lákavým slovným spojením, ktoré vraj nikdy nemajú núdzu o návštevníkov. Buďte aj vy tak trochu Talianmi a doprajte si aspoň jeden deň v týždni bez hektiky a stresu. Aj podľa filozofa Egona Friedella je nečinnosť v niečom výnimočná. Raz povedal: „Hodiny nečinnosti sú požehnané, pretože počas nich pracuje naša myseľ.“