Nezobrali ma na vysokú školu. Čo ďalej?

  

Niekedy sa to jednoducho stane. Túžili ste po vysnívanom študijnom odbore, nechceli ste nastúpiť tam, kde bolo iné voľné miesto a zostali ste zrazu doma. Niekto to rieši tak, že ide študovať čokoľvek, len nech má ukončenú nejakú vysokú školu, iný zase čaká rok na novú šancu. No, sú aj takí, ktorí sa nechajú úplne odradiť a nerobia nič. Premýšľali ste už však niekedy nad tým, ako by sa dal efektívne využiť čas čakania na ďalšie prijímacie skúšky? Ak nie, prečítajte si, čo všetko sa dá robiť.

 

 

1. Študujte jazyky

Dnes je to už stará známa vec, že čím viac jazykov človek ovláda, tým má väčšiu šancu sa zamestnať. Ak vás baví študovať jazyky, tak neváhajte. Využite voľný čas práve na toto.

 

2. Choďte na semináre a kurzy

Dnes viac ako inokedy je možnosť navštevovať rôzne vzdelávacie kurzy a školenia prípadne konferencie. Niektoré sú úplne zdarma. Určite neseďte doma a vzdelávajte sav oblastiach, ktoré sú vám aspoň trochu blízke. Táto investícia vás určite posunie ďalej. Veľa sa naučíte, stretnete nových ľudí a možno si nájdete aj ďalších priateľov. Dôležité je získavať prehľad a kontakty. Nikdy neviete, kde stretnete niekoho, kto vám ponúkne napríklad vašu budúcu prácu.

 

3. Navštevujte prednášky v  škole, kde chcete študovať

Ak bývate v meste, v ktorom sú vysoké školy, navštevujte prednášky. Len tak – zo záujmu. Urobíte si prehľad o vyučujúcich, o spôsobe ich prednášania, o témach, ktoré sú podstatné. Všímajte si aj nástenky v škole. Nájdete tam množstvo ponúk na brigádu, kurzy a podobne. Takto si zvyknete nielen na určitý režim, donútite mozog pracovať, ale sa aj nadýchate akademickej atmosféry. Berte to ako prípravu na realitu, ktorá vás možno o pár mesiacov skutočne čaká.

 

4. Začnite pracovať v odbore, ktorý chcete študovať

Ak sa vám naskytne  možnosť brigády v odbore, ktorý chcete študovať, tak neváhajte. Ak by ste zarábali neskutočne málo alebo aj nič, je to výborná investícia do života. Veľa sa dozviete, urobíte si prehľad a stretnete ľudí z odboru, ktorý vás zaujíma. Poznám ľudí, ktorí aj zadarmo chodia takto pomáhať, len aby nesedeli doma a zostali v kontakte s realitou, ktorej sa chcú v budúcnosti venovať.  Veľa budúcich žurnalistov píše zadarmo do novín, veľa budúcich učiteliek pomáha v škôlkach, v detských domovoch, sú vedúce krúžkov v centrách voľného času a podobne. Ak nie je možnosť zamestnať sa vo vysnívanom odbore, brigádujte aj inde. Vždy je to lepšie ako len sedieť doma, pozerať televízor a hrať sa na počítači.

 

5. Pomáhajte ľuďom v okolí

V dnešnej dobe je veľa ľudí  maximálne zaneprázdnených. Tiež je veľa dôchodcov, ktorým nemá kto pomôcť. Ľudia často  potrebujú pomôcť so záhradou, s deťmi, v domácnosti. Buďte aktívni, ponúkajte svoju pomoc. Určite si pár eur zarobíte. Ale nielen to. Opäť máte šancu spoznať nových ľudí, ktorí vám môžu tiež v budúcnosti nejako pomôcť. Budú si totiž pamätať, že ste to boli práve vy, ktorí ste raz pomohli im.

 

6. Choďte na misie

Ak cítite v sebe túžbu pomáhať a zároveň aj vstúpiť do prostredia inej kultúry na jeden rok, vložte  svoje sily a schopnosti do dobrovoľníckej práce napríklad v selezianskej misii. Môžete byť pre chudobných a opustených niekto, kto sa ich ujme a bude ich mať rád. Niekoho, kto im venuje svoj čas, schopnosti, bude sa aj pre nich stávať lepším človekom, aby ich mohol inšpirovať pre život, ktorý sa oplatí žiť. Ročnému pobytu na misii predchádza rovnako dlhá príprava. Pomáhať sa dá aj na Slovensku v rôznych nadáciách, charitách a podobne.

 

7. Doučujte

Pred Testovaním 9 a pred maturitami potrebuje veľa žiakov a študentov pomoc. Dajte si inzerát, že doučujete. Tým, že budete učiť iných, sami si všetko dobre pred prijímacími skúškami zopakujete.

 

8. Začnite podnikať

Poznám mladú ženu, ktorá skončila strednú stavebnú školu a veľmi chcela ísť na architektúru. Trikrát ju nezobrali. Svoj medzičas okrem učenia využívala tak, že pomáhala kamarátke predávať kozmetiku a radila jej klientom, ako sa majú zdravo stravovať. Po troch rokoch ju táto práca napĺňala  tak dokonale, že začala v tomto smere podnikať, darí sa jej viac než dobre a už vôbec netúži po architektúre. Dnes už hovorí, že je šťastná, že ju na vysokú školu nevzali, lebo v práci, ktorú robí, našla samú seba. Neprestala sa vzdelávať. Navštevuje kurzy po celom svete a je šťastná.

 

9. Nezabudnite sa učiť

A aby sme nezabudli na to najdôležitejšie! Ak to s vysnívanou vysokou školou myslíte naozaj vážne, nezabudnite sa celý rok systematicky pripravovať na skúšky. Využite čas a energiu práve na toto a buďte na skúškach najlepší.  Váš sen sa tak určite splní. Držím vám palce!

 

Čítajte viac o téme: Absolventi, Prijímacie skúšky
Zdieľať na facebooku