Duálne vzdelávanie

Čo je duálne vzdelávanie a je pre vaše dieťa vhodné?

Ako vyzerá v praxi duálne vzdelávanie? V čom spočívajú jeho výhody pre študentov počas štúdia, ale aj v budúcnosti? O tom sme sa rozprávali s Marcelom Blaščákom, odborným garantom duálneho vzdelávania a absolventkou duálneho vzdelávania Magdalénou Grznárikovou z firmy dm drogerie markt, ktorá si týmto spôsobom už 10 rokov vychováva zo študentov vlastných zamestnancov.

V školskom roku 2019/2020 systém duálneho vzdelávania ponúkne vyše 5000 miest

Aktuálna ponuka učebných miest v systéme duálneho vzdelávania na školský rok 2019/2020 dosiahla k utorku 5055 miest.

Počet prvákov v systéme duálneho vzdelávania sa zvýšil o 27 percent

V septembri nastúpilo do školských lavíc v rámci systému duálneho vzdelávania 1 370 prvákov v 58 stredných odborných školách. Ich počet vzrástol o 27 percent oproti minulému roku.

Rovnica z trhu práce: Čím viac skúseností a zručností získa dieťa počas školy, tým ľahšie sa uplatní

Personalista Radovan Maxin z Asociácie poskytovateľov služieb zamestnanosti v rozhovore hovorí o aktuálnej situácii na pracovnom trhu, pohľade zamestnávateľov a tiež o duálnom vzdelávaní ako jednej z možností štúdia.

ROZHOVOR: Povolanie umeleckého kováča sa dedí z generácie na generáciu

Umeleckých kováčov na Slovensku nie je veľa. Jedným z nich je aj Ján Ostradický, ktorý je štvrtou generáciou umeleckého kováča vo svojej rodine. Je ďalším remeselníkom, ktorý vo svojej profesii našiel radosť a mladým ľuďom toto remeslo odporúča študovať.

Rozhovor: Dobrí obuvníci budú potrební vždy, zákazníci si pýtajú kvalitu a rýchlejší servis

Topánky sa nosili, nosia a nosiť budú. Čo všetko sa však skrýva za ich výrobou a aká dôležitá je pri tom tímová spolupráca, kým sa po niekoľkých mesiacoch dostanú na pulty obchodov po celom svete, mnohí z nás ani netušia.

Rozhovor: Iba kvalifikovaný lesník vie zachovať les pre ďalšie generácie

Ivan Kopáčik z Detvy sa lesom venuje celý svoj život. V duálnom vzdelávaní v oblasti lesníctva vidí veľký zmysel.

Stredné odborné školy môžu dať absolventom lepšiu kariéru než vysoké

Firmy upravujú svoje požiadavky a od budúcich pracovníkov nežiadajú dlhodobú prax v odbore. Upozornila na to spoločnosť Wincott People s tým, že šancu dobre sa zamestnať tak majú aj čerství absolventi stredných odborných škôl a po získaní praxe dokážu často zarobiť viac než tí s vysokou školou.