Aktívne počúvanie

Aktivity na precvičovanie aktívneho počúvania

V dnešnej uponáhľanej dobe sa kvalitný a úprimný rozhovor stáva čoraz väčšou vzácnosťou. Pre mnohých sa javí ako problém aktívne počúvanie. Z tohto dôvodu je vhodné sa zaoberať aktívnym počúvaním už v základnej škole. Vďaka rôznym hrám, aktivitám a cvičeniam sa deti naučia, že nielen rozprávanie, ale aj počúvanie patrí medzi dôležité zručnosti, ktoré robia život človeka krajším.

Chcete si vytvoriť silné puto s dieťaťom? Vyskúšajte zúčastnené načúvanie

Každý rodič túži po krásnych vzťahoch so svojimi deťmi. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dopracovať k tomuto cieľu. Jednu z ciest môže predstavovať aj zúčastnené načúvanie.

Prečo je dôležité aktívne počúvanie?

Existujú malé pozornosti, ktoré nič nestoja a aj napriek tomu robia vzťah krásnym a vzácnym. Existujú darčeky, ktoré môžeme tomu druhému dávať denne a nikdy neomrzia. Takouto vzácnosťou je aj aktívne počúvanie.

Len počujete svoje deti alebo ich aj počúvate?

To, čo deti potrebujú najviac, je pozornosť a empatia. Ak vy budete počúvať s empatiou, pomôžete deťom spoznávať a rozlišovať emócie u seba, deti sa vám s dôverou otvoria a ich emocionálna inteligencia začne rásť.

Kamila Kopsová a Petr Kops: V komunikácii s deťmi dospelí stále zlyhávajú

Manželia Kamila Kopsová a Petr Kops sú tvorcami metódy Životných máp a autori edície kníh o komunikácii s deťmi a porozumení. Rozprávali sme sa o ich metóde Životných máp, tigrej knižnej edícii a ako dokážu zlepšovať komunikáciu s deťmi.

Ako aktívne počúvať dieťa?

Vaše dieťa prišlo zo škôlky alebo zo školy mrzuté. Čosi sa stalo. Možno sa nezhodlo v niečom s inými deťmi. Ako im vtedy pomôcť? Ako zareagovať? Ako sa s nimi porozprávať?

V diskusiách treba používať silné argumenty. Akademická debata vás naučí, ako na to

Určite sa už ocitli v horlivej debate, kde ste mali čím prispieť, no vaše argumenty jednoducho ľudí nepresvedčili? Aj úspech v debate má svoje pravidlá.

Rozprávať alebo počúvať?

Existujú situácie, v ktorých sa môže stať počúvanie výhodou a môže vás významne obohatiť. Čo môže získať človek, ktorý vie počúvať?