Nórska premiérka sa prihovorila cez médiá deťom: Je v poriadku, že máte strach

Nórska premiérka Erna Solberg sa prihovorila deťom počas krízovej situácie šírenia koronavírusu.
Nórska premiérka Erna Solberg sa prihovorila deťom počas krízovej situácie šírenia koronavírusu. / Foto: Bigstock, Twitter

Nórski politici nezabudli ani na deti, ktorých sa súčasná situácia dotkla veľmi intenzívne.

 

V škandinávskych krajinách je hlas detí skutočne silný vo všetkých oblastiach a rovnako sa na deti myslí pri všetkom, čo sa v krajine deje. V čase, keď sa v mnohých krajinách bežný život podobá vojnovému stavu, v Nórsku sa autority nezabúdajú prihovárať deťom. Všetci sú si vedomí, že v súčasnej situácii môžu byť zmätené najviac.

 

Nórska premiérka Erna Solberg zorganizovala v pondelok tlačovú konferenciu, aby nórske deti uistila, že „je v poriadku, že majú strach“ počas pandémie.

 

Nórsky parlament ohlásil tlačovú konferenciu v nedeľu s tým, že je potrebné sa prihovoriť aj deťom, pretože majú v tieto dni množstvo otázok o koronavíruse.

 

„Máme tu teraz výnimočné dni: Školy a škôlky sú zavreté. Všetky športové a zábavné aktivity sú zrušené. A každý, kto bol v zahraničí, musí byť v karanténe, keď sa vráti domov,“ povedala premiérka na tlačovej konferencii. „Kvôli koronavírusu sa každodenný život veľmi zmenil pre nás všetkých – pre dospelých i pre deti. A každý, kto môže zostať doma, by tak mal urobiť po celý čas,“ povedala.

 

„Je v poriadku mať trochu strach, keď sa deje naraz tak veľa veľkých vecí. A rozumiem tomu veľmi dobre. Je v poriadku byť trochu vystrašený, že sa nakazíte koronavírusom, ale pre väčšinu z nás je koronavírus neškodný,“ ubezpečovala deti premiérka. Vysvetlila, že deti, ktoré dostanú koronavírus, zvyčajne ochorejú ako by boli nachladnuté. Mnohé dokonca nie sú vôbec nakazené. „A aj keby bola infikovaná celá škola, takmer všetci by boli v poriadku. To isté platí pre mamu a ocka, ak sa nakazia. Dospelí, ktorí majú zdravé telo, nie sú v dôsledku koronavírusu veľmi chorí," povedala.

 

Solberg deťom vysvetlila, že kronavírus je „najviac nebezpečný pre ľudí, ktorí majú vážne ochorenia a pre starých ľudí,“ a zdôraznila dôležitosť, aby teraz zostali doma, pretože tým, že zostávajú doma, ich chránia.

 

Solberg následne odpovedala na otázky detí, ktoré posielali cez detský televízny program NRK Super a detský časopis Aftenposten Junior. Medzi detskými otázkami boli napríklad otázky: „Môžem mať narodeninovú oslavu?“ alebo „Ako dlho bude trvať, kým vynájdu vakcínu?“

 

K premiérke sa počas tlačovej konferencie pripojila aj ministerka vzdelávania Guri Melby a minister detí a rodiny Kjell Ingolf Ropstad.

 

K premiérke v strede sa pripojila aj nórska ministerka vzdelávania Guri Melby a minister detí a rodiny Kjell Ingolf Ropstad.

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku