Učitelia z materských, základných a stredných škôl sa vrátia učiť. V štrajku ich nahradia vysoké školy

  

9.2.2015|

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov dnes na obed oznámili, že svoj štrajk prerušia a vrátia sa k deťom. Od pondelka 15. februára prechádzajú opäť do štrajkovej pohotovosti, vyhlásili dnes učitelia pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Štafetu preberú vysoké školy.

Nenecháme vás vykrvácať, kolegovia!

V pondelok 8. februára sa časť akademickej obce jasne postavila za požiadavky učiteľov. Stalo sa tak na nádvorí Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Asi 200 pedagógov a študentov fakulty spolu  s ďalšími zástupcami iných vysokých škôl podporili ich neobmedzený štrajk a vyzvali ďalších akademikov, aby sa k nim pridali. Dôkazom toho, že to myslia vážne, na záver stretnutia založili Iniciatívu vysokoškolských učiteľov, ktorá by mala zastrešovať všetky podporné aktivity učiteľov zo strany vysokoškolských pedagógov.

 

Na dnešnom brífingu Iniciatíva vysokoškolských učiteľov oznámila, že vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Vyslovili, že vlastné požiadavky nemajú a plne podporujú požiadavky ISU. Vláde dávajú čas do konca týždňa, aby začala konať a splnila ich požiadavky.

Ak sa tak nestane, v pondelok 15. februára pravdepodobne vysokoškolskí pedagógovia vstúpia do ostrého štrajku. To je termín, kedy začína na vysokých školách letný semester.

„Sme pripravení prevziať štafetu od učiteľov na materských, základných a stredných školách,“ povedal zástupca Iniciatívy vysokoškolských učiteľov.

 

Požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov

  • Navýšenie platov o 140 eur od 1. februára 2016 a o 90 eur od 1. januára 2017;
  • Navýšenie rozpočtu rezortu školstva na rok 2016 celkovo o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami a zabezpečila tak rodičom a ich deťom rovnaké podmienky v prístupe k vzdelaniu;
  • Zabezpečenie zmeny v nefunkčnom kontinuálnom vzdelávaní učiteľov a úprava kreditvého systému.

 

Pomoc prišla práve včas

V niektorých školách sa neučí už tretí týždeň. Včera večer na stretnutí rodičov a učiteľov Spojenej školy Novohradskej a zástupcov Iniciatívy slovenských učiteľov viacerí učitelia priznali: „Sme naozaj z posledných dní veľmi vyčerpaní. Sme však už veľmi ďaleko na to, aby sme sa dnes vzdali, aby sme sa vrátili späť. Ste to vy, rodičia našich žiakov, vyjadrenia z univerzít, ale aj úplne cudzí ľudia, ktorí nám dnes dodávajú silu pokračovať.“

Pomoc od vysokoškolských pedagógov prišla teda práve včas. Učitelia materských, základných a stredných škôl sa vracajú k deťom. Štrajk však pre nich vraj týmto gestom nekončí. „Zostávame v štrajkovej pohotovosti,“ doplnil Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov. Ich štafetu preberú nateraz vysoké školy.

 

 

 

Vzniká celoslovenská Iniciatíva slovenských rodičov

Nielen učitelia, ale aj rodičia sú z tohto stavu vyčerpaní a plní neistoty, ako sa bude situácia na školách do volieb, ale i po nich, vyvíjať. Dodnes si boli ohľadne stiuácie na školách neistí iba rodičia menších detí, no vyhlásením Iniciatívy vysokoškolských učiteľov sa otáznymi stávajú aj najbližšie dni pre vysokoškolákov.

Problémy školstva si začínajú stále viac uvedomovať i rodičia. Podľa slov Vladimíra Crmomana z ISU začína vznikať po iniciatíve študentov už i Iniciatíva slovenských rodičov. Podľa jeho slov bolo zvláštne, že rodičia doteraz nemali žiadnu organizáciu, ktorá by zastrešovala ich požiadavky na vzdelávanie svojich detí. Rodičia by mali tlačiť na kvalitu vzdelávania, akú ich deti dostávajú. Túto iniciatívu rodičov víta a myslí si, že má veľké opodstatnenie, aby sa veci v krajine pohli vpred. Mnohí rodičia plánujú prísť učiteľov podporiť aj v stredu na demonštráciu.

Zhromaždenie rodičov a priateľov školy sa bude konať v stredu 10.februára o 17:00 na námestí SNP

 

ZRPŠ - Zhromaždenie rodičov a priateľov školy, Bratislava, streda 10. február 2016

16:00

Karlova Ves, pochod vďaky od fontány vedľa Karloveského centra kultúry

 

16:00

Ružinov, pochod vďaky od bývalej reštaurácie Biela labuť (parkovisko pri Štrkovci)

 

16:00

Staré mesto, pochod vďaky od autobusovej zastávky Dubová

 

17:00

Námestie SNP, demonštrácia

 

Štrajk, ktorý si zapamätajú aj naše deti

Učitelia sa začali venovať intenzívne protestným akciám v snahe upozorniť na nefunkčné školstvo už od novembra 2015. Ostrý štrajk začali 25. januára tohto roku. Celkovo sa v priebehu niekoľkých dní zapojilo do štrajku viac ako 15 000 učiteľov na vyše 950 školách. To predstavuje 17% pedagogických a odborných zamestnancov a 15% škôl.

 

Tento štrajk je najdlhším a najrozsiahlejším štrajkom od vzniku Slovenskej republiky vôbec. Stiahol rodičov, učiteľov i študentov. Už dnes nemožno pochybovať, že je úspešným. Nikdy sa tak mnoho a tak intenzívne nehovorilo o tom, ako je nevyhnutné, aby sa naše školstvo začalo meniť. Nikdy sa  nepoukazovalo intenzívnejšie na problémy v školstve a na to, ako v ňom miznú milióny ako dnes.

Je viac ako isté, že nech dopadnú voľby akokoľvek, bola by politická samovražda nepristúpiť po voľbách na požiadavky učiteľov a začať zmeny v školstve, čo najskôr implementovať.

 

Zdieľať na facebooku