Lýceum C. S. Lewisa: Pripravíme vaše deti na 21. storočie

Sponzorovaný článok
Lýceum C. S. Lewisa
Lýceum C. S. Lewisa / Zdroj: Lýceum C.S.Lewisa

Čo by ste povedali na to, keby ste zistili, že na Slovensku existuje škola, ktorá vie vaše deti pripraviť na výzvy 21. storočia?

Ak máte práve dieťa vo veku, v ktorom uvažuje nad strednou školou, alebo sa na takú dokonca o pár týždňov bude hlásiť, možno by vás táto veta zaujala. Predpokladáme však, že by ste o tejto škole potrebovali vedieť ešte oveľa viac. 

 

Čo je to teda za škola? 

Lýceum C. S. Lewisa je stredná odborná škola, ktorá svoje brány otvorí v septembri 2022. Je to stredná škola nového typu, pretože v nej síce študentky a študenti získajú aj všeobecný prehľad, nepôjdu naň však tak zoširoka ako na gymnáziu a budú sa venovať aj tomu, čo je na tomto poli praktické, čiže ako s informáciami pracovať, vyhodnocovať ich, ako pri informáciách kriticky myslieť, vyhľadať si ich, odprezentovať ich a podobne. Tou väčšou zmenou v porovnaní s inými školami je prax, ktorú zastrešuje jeden z troch hlavných pilierov – podnikavosť. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť množstvo práce na vlastných projektoch, v študentských firmách či v startupoch, priamu prácu v korporáciách, vo firmách, či v neziskovom sektore.

 

Ak je jedným z pilierov podnikavosť, aké sú tie ďalšie?

Ďalšími dvoma piliermi Lýcea sú digitálne zručnosti pre 21. storočie a rozvoj charakteru. Spolu s podnikavosťou si ich v Lýceu vybrali práve s ohľadom na dopyt na trhu, v spoločnosti, a aj s ohľadom na potreby študentiek a študentov a ich záujmy. Štúdium ako celok vytvára predpoklady na úspešné pokračovanie na vysokej škole, ale aj na zamestnanie v modernom tíme, či na líderskej pozícií, alebo do tretice vytvorenie vlastnej firmy alebo startupu.

 

 

Digitálne zručnosti – budú z detí ITčkárky a ITčkári?

Digitálne zručnosti, ku ktorým sa študenti dostanú vymedzujú v Lýceu do troch dimenzií: user – študenti sa naučia zodpovedne využívať digitálne nástroje. creator – študenti technológie upravujú a vytvárajú nové a insider – žiaci sa stávajú znalcami digitálnej doby, pristupujú k technológiám rozvážne, kriticky a zároveň bez obáv. Neznamená to, že študenti budú celé dni kódiť, získajú však dostatočné zručnosti a porozumenie, aby vedeli napríklad viesť tím, ktorý bude appku vytvárať.  

 

Čo si môžeme predstaviť za slovným spojením rozvoj charakteru?

Charakter si budú študenti v Lýceu budovať systematicky. Využijú na to unikátny koncept charakterového a hodnotového vzdelávania vyvinutý na Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa. Zamerajú sa na vytváranie triednej komunity, komunikáciu, zdieľanie názorov. Na rozvoj osobnosti sa pozrú aj z pohľadu Enneagramu, alebo rôznych osobnostných typológií. Budú spolu uvažovať aj o tom ako rôzne hodnoty ľudí ovplyvňujú náš svet a skúmať, čomu študenti veria a ako sa to prejavuje v jednotlivých  príbehoch a ich v rozhodovaní. Rozoberať budú aj to, ako naložiť s časom, ktorý je daný a ako prežiť život tak, aby sa to, čomu študenti veria, stalo ich každennou realitou.

Pritom všetkom si výborne natrénujú množstvo mäkkých zručností. 

 

 

Ako je to s cudzím jazykom? 

Angličtina už dávno nie je bonusom, ale základom. Aj na Lýceu C. S. Lewisa to bude tak. Klasickú angličtinu tu študenti nájdu doplnenú o Business English a okrem toho pribudnú aj ďalšie predmety, ktoré je možné alebo dokonca potrebné (IT) vyučovať aj v angličtine. Budúci študenti angličtinu zvládnu presne z tej úrovne, v akej sa práve nachádzajú.

 

Aj tu bude matematika strašiakom? 

Báť sa nemusíte a zároveň je potrebné povedať, matematika na tejto škole bude potrebná a veľmi prítomná. Na Lýceu však veria, že s potrebnou pedagogickou podporou a zvedavosťou, sa dá vybudovať si k matematike pozitívny vzťah. 

 

Kde škola sídli?

Lýceum C. S. Lewisa sídli v priestoroch BilGymu v Petržalke na Haanovej 28. V budúcnosti, keď sa jeho triedy rozrastú sa presťahuje do samostatnej budovy. Výhodou momentálneho sídla je kontakt s rovesníkmi z inej školy, možné spolupráce a príjemná kaviareň s čerstvými dobrotami, v ktorej sa kujú inšpirujúce plány a nápady pri kávičke.

 

Aké je školné?

Školné v Lýceu je 2500€ na jeden školský rok a jednorazové zápisné je 500€. Podpora školy formou školného umožňuje škole udržiavať najmodernejšie vybavenie tried, ale aj techniky, s ktorou pracujú pedagógovia. Rovnako financie dovolia budovať profesionálny tím odborníkov zo školstva ale aj z businessu a v neposlednom rade vytvárať príjemnú atmosféru, v ktorej sa dobre premýšľa, živo diskutuje a formuje.

 

 

Budú prijímačky ťažké?

Prijímačky budú obsahovať úlohy, ktoré napovedia veľa o tom, ako potenciálne študentky a študenti premýšľajú, ako sa stavajú k úlohám a ich riešeniam, možno aj o tom, ako dávali v posledných rokoch na hodinách pozor a čo si z nich odniesli. Prijímačky obsahujú úlohy, ktoré korešpondujú s učivom bežnej základnej školy.

 

Nebude pre deti ťažké začať na strednej škole po dvoch rokoch pandémie? 

V Lýceu C. S. Lewisa sú pripravení zdolať aj túto výzvu. Preto bude od začiatku prítomný aj tím odborníkov z oblasti školskej psychológie a špeciálnej pedagogiky. Veria, že sa im podarí vrátiť študentom prípadné stratené motivácie a čeliť spoločne ďalším výzvam, ktoré nadchádzajúce roky prinesú.

 

Čo by sme ešte mali vedieť? 

  • Prostredníctvom riešenia úloh môžu deviatačky a deviataci zbierať body k prijímačkám už teraz. Všetky úlohy nájdu tu: https://lyceum.sk/vsetky-ulohy-na-prijimacky/
  • Podať prihlášku je potrebné do 14. marca 2022, jednoducho elektronicky cez Edupage alebo v papierovej forme.
  • Lýceum C. S. Lewisa je 4 ročná odborná stredná škola s maturitou. Je teda možné hlásiť sa na ňu klasicky z 9. ročníka.
  • Ak má študent chuť prestúpiť z inej strednej školy, je možné sa na prijímačky hlásiť: z kvinty pri osemročných gymnáziách; z 1. ročníka bilingválnych gymnázií; či z 1. ročníka všetkých 5 ročných stredných škôl.

 

Ako sa dá o škole dozvedieť ešte viac?

Všetky ďalšie informácie nájdete na sociálnych sieťach Facebook/Instagram: @lyceumcsl alebo LinkedIn @lyceum-c-s-lewisa.

V prípade priamej otázky môžete využiť tento email: [email protected].

Zdieľať na facebooku