Najlepších absolventov rôznych odborov lákajú učiť na základných školách

teach for slovakia

 

Bratislava 3. mája 2015 – Špičkové tréningy komunikácie či manažérskych zručností, silná životná skúsenosť v podobe dvojročnej platenej práce učiteľa a možnosť pomôcť zlepšiť šance na lepšiu budúcnosť pre deti z prostredí, ktoré neposkytujú dostatočné množstvo podnetov na rozvoj. Takýto štart životnej kariéry ponúka slovenským absolventom našich i zahraničných vysokých škôl medzinárodná organizácia Teach for Slovakia. Do náboru sa môžu zapojiť absolventi akýchkoľvek odborov, ale aj mladí profesionáli, a to do 31. mája 2015.

 

Prvý ročník, ktorý nastúpil do škôl v septembri minulého roku, je zložený z 13 účastníkov. Všetci prešli výberom profesionálov z Teach for Slovakia a v súčasnosti intenzívne pracujú s deťmi základných škôl. Pracujú v regiónoch s nižšou životnou úrovňou, napríklad v Plaveckom Štvrtku, Huncovciach či Nálepkove.

Zuzana Veverková vyštudovala teológiu na pražskej Karlovej Univerzite a stará sa o deti nultého ročníka v Huncovciach. Väčšina z nich nehovorila po slovensky a nemala základné hygienické návyky. Už po niekoľkých týždňoch po jej prvom kontakte s nimi bolo možné badať veľké pokroky. Deti majú za sebou aj svoj prvý, veľkolepý výlet na Kežmarský hrad.

Igor André, absolvent politológie na Univerzite Komenského učí v Nálepkove matematiku. Popri tom vedie turistický a filmový krúžok a deti sú mu vďačné, že im vybavil prístup na obecné futbalové ihrisko. Aj takto vyzerá prax dvoch z 13 absolventov, ktorí prešli výberom a  už vyše pol roka intenzívne s malými školákmi pracujú.

„Do programu pozývame mladých ľudí, ktorí dosiahli výnimočné úspechy v škole či v mimoškolských aktivitách a chcú meniť Slovensko k lepšiemu. U nás získajú šancu rozvinúť svoj líderský potenciál a zároveň pomôcť deťom, ktoré to najviac potrebujú. Absolventi tohto programu vo svete sa vďaka nadobudnutým skúsenostiam vo vedení a motivovaní ľudí rýchlo stávajú lídrami v biznise, školstve či politike,“ vysvetľuje Stanislav Boledovič, zakladateľ Teach for Slovakia.

Účastníci aktuálneho programu pochádzajú z univerzít na Slovensku, Česku a Veľkej Británie. Odbory, ktoré vyštudovali, sú rôznorodé. Zo všetkých prihlásených do užšieho výberu postúpili študenti práva, žurnalistiky, psychológie, politológie, technických smerov alebo biológie či teológie. „Dôležitejšie ako zameranie je však osobné nasadenie a schopnosť mladých absolventov kooperovať s rôznymi komunitami, vedením základných škôl, učiteľmi a, samozrejme, žiakmi a ich rodičmi,“ povedala Naďa Kasalová, manažérka pre nábor a marketing Teach for Slovakia.

 Ivan Sakin so svojimi deťmi v Dobšinej

Ivan Sakin je podnikateľ, ktorý bol spomedzi stoviek prihlásených uchádzačov vybraný ako jeden z prvých učiteľov v rámci programu. Učí od septembra 2014 na základnej škole v Dobšinej.

Na fotografii je so svojimi žiakmi.

 

Vyskúšal si to aj šéf Google

Šéf slovenskej pobočky Google Rastislav Kulich sa pred niekoľkými dňami stal učiteľom na základnej škole v Plaveckom Štvrtku. Prečo sa úspešný mladý muž, absolvent prestížnej Harvardovej univerzity, dal na učenie na základnej škole? „Bolo to trochu dobrodružstvo, ale kto ma pozná, vie, že ja mám takéto výzvy rád. Snažil som sa deti zaujať. Pre istotu som si priniesol aj harmoniku. Ukázalo sa, že vyvolať záujem je ľahšie, ako ho potom správne usmerniť až tlmiť, a to som vytiahol všetok svoj manažérsky arzenál,” hovorí Kulich o učiteľskej skúsenosti s deťmi, ktoré sa snažil svojími líderskými schopnosťami nadchnúť pre vzdelávanie sa. Rasťo Kulich oceňuje výkony tých, ktorí zvládnu učiť celé dva roky. „Skúsil som si to a už chápem, prečo sa o absolventov z Teach for Slovakia top firmy bijú. Kto zvládne toto úspešne robiť dva roky, zvládne už v živote snáď úplne všetko,” dodal.

 

Pozrite si video ako sa Rasťo stal učiteľom:

 

Ako sa pridať

 Záujemcovia o zaradenie do programu sa môžu do 31. mája  zaregistrovať  na webe www.teachforslovakia.sk. Na základe registrácie budú kontaktovaní a požiadaní o vyplnenie podrobnejšej prihlášky. Kvalitne vyplnená prihláška je dôležitým krokom, pretože na základe nej môžu byť pozvaný do užšieho výberu, z ktorého nakoniec profesionáli z Teach for Slovakia vyberú najlepších uchádzačov. Tí ďalej absolvujú intenzívny šesťtýždňový kurz zameraný na komunikačné a manažérske schopnosti. Počas dvojročného programu budú priebežne podporovaní tímom koučov a mentorov a absolvujú ďalšie špičkové kurzy.

„Množstvo škôl, kde môžu vysoko motivovaní absolventi s pomocou profesionálnych koučov doslova zmeniť životy detí k lepšiemu, plánujeme rozšíriť o regióny Košice, Žilina a Bratislava. Absolventi tohto programu majú navyše unikátnu líderskú skúsenosť, ktorá im zlepší kariérne vyhliadky," povedala Anna Maarová, manažérka pre prípravu a podporu.

 

Majú podporu lídrov

Aktivity Teach for Slovakia podporujú aj prezident Andrej Kiska a minister školstva Juraj Draxler. Medzi podporovateľov patria aj lídri z biznisu, spomínaný šéf Google Slovensko Rasťo Kulich, či spolumajiteľ spoločnosti Eset Anton Zajac. Partnermi programu sú tiež najvýznamnejšie spoločnosti na Slovensku, a to Slovak Telekom, Slovenská sporiteľňa, Škoda AUTO Slovensko, Východoslovenská energetika a HEINEKEN Slovensko.

 

 


 

O Teach for Slovakia

Teach for Slovakia je iniciatíva zameriavajúca sa na zlepšenie vzdelávania detí a na zvýšenie počtu lídrov v spoločnosti. Teach for Slovakia je súčasťou celosvetovej iniciatívy Teach for All, ktorá pôsobí vo viac ako 30-tich krajinách po celom svete a jej dosah sa neustále rozširuje. Viac informácií sa dozviete na stránke www.teachforslovakia.sk  www.teachforall.org.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.teachforslovakia.sk a tiež na facebookovej stránke https://www.facebook.com/teachforslovakia.

 

 

Zdieľať na facebooku