V Česku sa začnú vracať deti do škôl budúci týždeň

V Česku sa začnú vracať deti do škôl v novembri.
V Česku sa začnú vracať deti do škôl v novembri. / Foto: Bigstock

11.11.2020 - V Česku sa žiaci prvých a druhých ročníkov základných škôl, ktorí majú momentálne kvôli epidémii koronavírusu rovnako ako ostatné deti výučbu na diaľku, vrátia do lavíc v stredu 18. novembra. Špeciálne základné školy by sa mali otvoriť opäť pre všetky ročníky budúcu stredu. V základných a stredných školách sa navyše záujemcom umožnia prezenčné individuálne konzultácie. Na dnešnom brífingu v Poslaneckej snemovni to povedal minister školstva Robert Plaga (ANO). Pre ostatných žiakov podľa neho bude zatiaľ pokračovať povinné vzdelávanie dištančným spôsobom.

 

S výnimkou špeciálnych a materských škôl budú od 18. novembra pre deti i učiteľov v školách povinné rúška aj v triedach. Bude platiť zákaz spevu a telocviku a malo by sa často vetrať, povedal Plaga. Triedy sa po návrate do škôl nebudú musieť deliť do menších skupín, ako to bolo na jar. Deti z rôznych tried by sa ale nemali stretávať, povedal minister. Za dodržanie tejto podmienky sa podľa neho pre žiakov prvých a druhých tried od budúcej stredy obnoví tiež fungovania školských družín.

 

Školy sa kvôli zhoršeniu epidemické situácie začali zatvárať postupne v prvej polovici októbra. Základné školy prešli na výučbu na diaľku úplne od 14. októbra. Špeciálne školy sa zavreli 2. novembra, kedy sa pôvodne podľa sľubu bývalého ministra zdravotníctva Romana Prymula (ANO) mali vrátiť do lavíc žiaci prvého stupňa základných škôl. Otvorené sú teraz len škôlky. Kvôli pokračujúcej epidémii bol návrat školákov nakoniec odložený.

 

Znovuotvorenie škôl by malo vychádzať z modelu na uvoľňovanie alebo sprísňovanie opatrení, ktorý bude mať päť stupňov. Tabuľku, podľa ktorej sa bude o školách rozhodovať, chce minister zdravotníctva Jan Blatný (ANO) predstaviť v piatok. Pravdepodobnosť návratu všetkých žiakov a študentov do škôl do Vianoc, odmietol odhadovať. Všetko podľa neho bude záležať na vývoji epidemiologickej situácie, ktorú môže ovplyvňovať správanie ľudí. "Ja by som si návrat detí do škôl samozrejme prial," povedal. Vyzval preto verejnosť k dodržiavaniu protiepidemických opatrení. Podobne sa vyjadril aj Plaga.

 

Minister školstva doplnil, že zriaďovatelia by mali vybaviť školy hygienickými potrebami a ochrannými pomôckami. Podľa neho to patrí k ich povinnostiam, pretože dostávajú z rozpočtového určenia daní cez 14 miliárd korún ročne. Každý zamestnanec v materských, základných a stredných školách dostal už skôr od štátu desať respirátorov, celkom ich štát poslal do škôl 2,9 milióna.

 

Rýchlosť šírenia nákazy v Česku v posledných dňoch síce zvoľňuje, spolu s tým stagnuje počet hospitalizovaných. Naďalej vysoké sú počty úmrtí. Situácia je podľa politikov aj odborníkov stále veľmi vážna, vyžaduje dodržiavať všetky obmedzenia a ďalej obmedzovať hlavne kontakty s ostatnými. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje model pre uvoľňovanie alebo sprísňovanie opatrení, ktorý by mal byť naviazaný na päť úrovní rizika. Termín návratu detí do škôl má vychádzať z pripravovaného modelu.

Plaga už skôr hovoril o tom, že prioritou je návrat prvých a druhých ročníkov základných škôl, následne obnovenie prevádzky špeciálnych škôl a otvorenie záverečných ročníkov základných a stredných škôl. Doteraz nechcel rovnako ako Blatný oznamovať konkrétny dátum. Bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula (ANO) predtým sľuboval návrat žiakov prvého stupňa na základnej školy od 2. novembra, nakoniec ale vláda tento termín musela odvolať.

 


Zdroj: ČTK
Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku