Získajte 30-tisíc eur na rozprúdenie života vo vašich komunitách

Sponzorovaný článok
Interaktívna výstava Keď putovali Slováci, ktorou staršia generácia priblížila mladým dôvody migrácie Slovákov a ich život za hranicami krajiny
Interaktívna výstava Keď putovali Slováci, ktorou staršia generácia priblížila mladým dôvody migrácie Slovákov a ich život za hranicami krajiny / Zdroj: Nadácia poštovej banky

Nosíte v hlave projekt na zveľadenie a skrášlenie svojho okolia, na vytvorenie viacúčelového ihriska, komunitnej záhradky alebo sa pohrávate s myšlienkou zorganizovania športového podujatia, ktoré by rozhýbalo vašich susedov bez rozdielu veku? Akýkoľvek dobrý nápad, ktorého realizácia spojí viac generácií, prehĺbi vzťahy, spoluprácu medzi ľuďmi a prinesie osoh širokej verejnosti môže byť podporený sumou z grantového programu Poštovej banky Nápad pre 3 generácie.

 

„Nápady by mali byť originálne, trvalo udržateľné a prospešné pre čo najväčší počet ľudí. V uplynulých 4. ročníkoch sme podporili zorganizovanie workshopov, na ktorých starší ľudia učili mladých remeslá, ale aj spoločné čítanie v knižniciach či vybudovanie parkov, v ktorých sa neskôr konali rôzne spoločenské podujatia. Možností je veľa. Doteraz sme prijali dokopy viac ako 800 žiadostí a rozdali sme vyše 100 000 eur na projekty, vďaka ktorým môžu viacgeneračné komunity tráviť čas spolu a obohacovať sa navzájom o svoje skúsenosti,“ vysvetľuje Hana Tarabová, správkyňa Nadácie a koordinátorka grantu.

 

Vlani sa TOP projektom, za ktorý zahlasovalo najviac ľudí, stala Voda a život - suchá záhrada v Komoči. Aktívni obyvatelia tejto obce dali dokopy nielen hlavy, ale aj šikovné ruky mladých a skúsenosti starších, aby v dovtedy nevyužitom centre obce vybudovali záhradku na špeciálne upravenom povrchu, ktorý netreba zavlažovať. Oteckovia a dedkovia zostrojili informačnú tabuľu, babičky vybrali rastliny, ktoré sú nenáročné na vlahu. Spolu s deťmi ich vysadili a výsledkom sú kvitnúce, voňavé, liečivé záhony, ktoré tešia zmysly ľudí, napĺňajú potreby včiel a ďalšieho hmyzu. Tvorba a údržba parku ľudí spája, teší, užitočne vypĺňa ich čas a prináša dlhodobý úžitok.

 

TOP projekt minulého ročníka Voda a život - suchá záhrada v Komoči / Zdroj: Nadácia poštovej banky

 

O príspevok z grantu môže požiadať ktokoľvek – fyzické osoby, školy, škôlky, občianske združenia, nadácie a pod. Projekty z oblasti zdravotníctva, sociálnej pomoci, vzdelávania, športu, zveľaďovania verejného priestoru, životného prostredia a iných je potrebné prihlásiť na stránke grantu do 15. decembra 2020. Nadácia následne vyberie najlepšie projekty a rozdelí im 29-tisíc eur. Priestor však dostane aj verejnosť, ktorá v druhej polovici januára hlasovaním rozhodne o TOP projekte. Ten získa mimoriadnu prémiu 1 000 eur.

 

Bližšie informácie nájdete na stránke www.pre3generacie.sk.  

 

 „Uvedomujeme si, že súčasná doba nepraje akýmkoľvek spoločenských aktivitám. Avšak aj napriek tomu, alebo práve preto, sme sa rozhodli otvoriť náš grant i v tomto roku, ktorý tak výrazne poznačila korona. Napriek všetkým obmedzeniam, ktoré so sebou priniesla, chceme umožniť realizáciu zmysluplných projektov. Tento rok sme na ne v rámci Nápadu pre 3 generácie vyčlenili 30-tisíc eur. Dobrovoľnícke aktivity majú svoj význam, nemôžu byť odsunuté na druhú koľaj, a to ani v čase, keď kríza zasiahla aj neziskový sektor,“ dodáva správkyňa Nadácie a koordinátorka projektu Hana Tarabová.

 

Čítajte viac o téme: Granty
Zdieľať na facebooku