inspirED prináša do témy vzdelávania svetlo

podujatie inspirED
podujatie inspirED / Foto: TFS

Vo štvrtok 12. marca sa v Bratislave v Pistoriho paláci uskutoční druhé pokračovanie úspešného podujatia inspirED. Na Slovensku podujatie zastrešuje program Teach for Slovakia. Jeho cieľom je predstaviť pozitívne príklady zo vzdelávania a rozvoja chudobných detí. Formát inspirED vznikol pred dvomi rokmi vo Viedni, kde ho organizuje Teach for Austria.

 

Správy, ktoré dostávame zo sveta slovenského školstva alebo vzdelávania, sú väčšinou negatívne. Tretina detí na základných školách nerozumie písanému textu, učitelia sú podhodnotení, deti zo sociálne slabšieho prostredia nedostávajú, čo potrebujú. O problémoch je veľmi dôležité hovoriť.Za dôležité však považujeme hovoriť aj o pozitívnych príkladoch, ktoré dokazujú, že sa to aj v našom školskom systéme dá robiť lepšie.

 

„Presne preto sme začali s večermi inspirED. InspirED prináša inšpiratívne príbehy ľudí, ktorí aj do náročného prostredia dokážu priniesť pozitívnu zmenu. Hoci zmena je zdanlivo nemožná. InspirED sa sústredí na príbehy účastníkov, účastníčok, ambasádorov a ambasádoriek programu Teach for Slovakia, a podnetné príbehy ďalších ľudí a organizácií, ktorých práca v tejto oblasti si zaslúži pozornosť,” hovorí Katarína Vargová, dramaturgička podujatí inspirED.

 

Marcové inspirED v znamení mimoriadnych žien

Paulína Masaryková je ambasádorkou programu Teach for Slovakia, počas ktorého dva roky pôsobila na Základnej škole v Chminianskych Jakubovanoch. Po skončení programu sa rozhodla ďalej pomáhať v komunite a tak sa stala mentorkou v projekte Omama občianskeho združenia Cesta von.

 

Zuzana Jaslová je Paulinou Omamou. Od septembra sa tak venuje rozvoju detí vo veku do troch rokov. Pomáha tak deťom zo sociálne slabšieho prostredia rozvíjať sa ešte pred nástupom do materskej školy.

 

Katarína Ružičková je účastníčkou programu Teach for Slovakia a pôsobí na Základnej škole Nejedlého v bratislavskej Dúbravke. Vyštudovala jazyky a po skončení školy dobrovolníčila v Kambodži. Rozhodla sa vrátiť na Slovensko a venovať energiu svojej krajine.

 

Tri ženy porozprávajú o tom, ako každý deň prinášajú svetlo do školského a sociálneho systému na Slovensku. Štvrtá žena, Jana Janotková, bude večerom sprevádzať, a jej osobná skúsenosť z nášho programu pomôže vytvoriť priateľskú a otvorenú atmosféru počas diskusie.

 

Foto: TFS

 

InspirED vol. 2 sa uskutoční vo štvrtok 12.marca od 19:00 v Pistoriho paláci v Bratislave. Po diskusii bude priestor na neformálne rozhovory s hostkami podujatia.

 

Vstupné je dobrovoľné, ale vzhľadom k obmedzenému počtu miest je potrebné sa registrovať : teachforslovakia.sk/inspired-teach-for-slovakia/

 

Viac informácii sa dozviete na facebookovej udalosti: www.facebook.com

Zdieľať na facebooku