Akú školu by ste dopriali deťom na Slovensku? Priania detí, rodičov a učiteľov z celého Slovenska nesie 7824 papierových lodičiek.
Umelecká inštalácia lodičiek do tvaru lipového listu odkazuje na symboliku verejnej diskusie. Obrovský lipový list si môžete pozrieť na výstave v Kočiciach počas Medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc. Začiatok výstavy je o 14:00 v Halmiho dvore na Hlavnej ulici č. 21.
Počas Bielej noci v Bratislave nám za tento najväčší lipový list z papierových lodičiek udelil komisár Slovenkého rekordu certifikát o rekorde. Okrem listu z lodičiek výstava pozostáva aj z rozbalených prianí a kresieb o lepšej škole. Dvojica umelcov, Ľubomír Slovinský a Tereza Matkuliaková, pripravila aj prekvapenie pre zmysly - Čiernu skrinku ako hru svetla, tmy a detského hlásku.
Projekt „Deti nepočkajú“ má v programe festivalu Biela noc v Košiciach svoje miesto počas celých 3 dní.
Cieľom projektu „Deti nepočkajú“ je sieťovanie aktérov z oblasti vzdelávania a pozitívna medializácia témy školstva a inovácií na školách. Na Slovensku silnie diskusia o kvalite výchovy a vzdelávania. Vo viacerých kútoch vznikajú rôzne konštruktívne iniciatívy, združenia angažovaných odborníkov. Problémom je výrazná rozdrobenosť. Preto projekt „Deti nepočkajú“ prizýva aktérov vo vzdelávaní ku vytvoreniu Stálej konferencie aktérov vo vzdelávaní (SKAV).
„Na základe výskumov UNECO, OECD aj EÚ volajú po primeranom mieste pre umenie v procese vzdelávania, nakoľko práve umelecké vzdelávanie prispieva k rozvoju zručností potrebných pre zvládnutie života v dnešnej multikultúrnej spoločnosti ako aj pre získanie kvalifikácie pre prácu v rýchlo sa rozvíjajúcom kreatívno-kultúrnom priemysle“ hovorí Daniela Čorbová, riaditeľka neziskovej organizácie LIPANA, n.o.
Preto sa inštalácia bude niesť aj v duchu partnerskej spolupráce rôznych typov zriaďovateľov u meleckých škôl. V krátkom umeleckom programe ju slávnostne otvoria študenti a žiaci Súkromného konzervatória na Zádielskej ulici v Košiciach a Súkromnej základnej umeleckej školy Viva. Počas jej trvania budú mať návštevníci Bielej noci možnosť nazrieť do tajov umeleckého vzdelávania a tvorby v súčasnom aj tradičnom ponímaní umenia. Predstaví sa na nej Spojená škola sv. Košických mučeníkov a v priebehu soboty i Škola umeleckého priemyslu v Košiciach, ktorej žiaci budú počas kreatívnej prezentácie školy aj priamo realizovať svoju tvorbu pred divákmi. Vystavené budú i práce žiakov a študentov umeleckých škôl.