Stretnutie polyglotov z celého sveta bude na Slovensku už o pár dní!

Stretnutie polygotov - Polygot Gathering sa konalo v Bratislave minulý rok po prvý krát.
Stretnutie polygotov - Polygot Gathering sa konalo v Bratislave minulý rok po prvý krát. / Foto: ikso.net

Bratislava bude v tomto roku žiť jazykmi! Slovenské občianske združenie Edukácia@Internet sa už viac ako 12 rokov venuje jazykom a tento rok to práve v Bratislave rozbehne vo veľkom štýle. V máji na Slovensko príde viac ako 500 polyglotov z celého sveta, a na jeseň sa bude konať veľký medzinárodný jazykový festival LingvaFest pre verejnosť, aký na Slovensku nemá obdobu.


Viete, že niektorí ľudia dokážu plynule rozprávať aj 10-timi či dokonca 20-timi jazykmi? Sú to polygloti, milovníci jazykov. Učia sa jazyky ako samoukovia, a väčšinou dokážu v nových jazykoch zrozumiteľne komunikovať už behom pár mesiacov. Napríklad hyperpolyglot Richard Simcott z Veľkej Británie ovláda vyše 35 jazykov, vrátane veľmi ťažkých jazykov ako je islandčina ale aj slovenčina. Od 30. mája do 3.júna 2018 sa na Ekonomickej univerzite v Bratislave bude konať podujatie Stretnutie polyglotov (po anglicky Polyglot Gathering), na ktorom sa zúčastní viac ako 500 obdivuhodných ľudí, ktorí hovoria viacerými jazykmi. Celých päť dní sa bude niesť v znamení prednášok, workshopov a rôznych aktivít zameraných na zaujímavejšie a efektívnejšie metódy učenia, spontánne krátke rozhovory v celosvetovo známych, ba i netypických jazykoch. A to všetko v príjemnej priateľskej atmosfére.

 

Foto: ikso.net

 

Polyglot Gathering (www.polyglotbratislava.com) je neformálne podujatie, ktoré vzniklo v Berlíne, kde sa konali tri prvé ročníky. Následne sa organizátori z Berlína rozhodli spolupracovať s Lýdiou Machovou z Jazykového mentoringu, ktorá pomáha ľuďom učiť sa jazyky svojpomocne, a Petrom Balážom, koordinátorom združenia E@I, ktoré stojí za mnohými úspešnými portálmi na výučbu jazykov, aby priniesli podujatie do Bratislavy.  V roku 2017 sa toto podujatie v Bratislave konalo po prvý krát a s účasťou 458 ľudí z 52 krajín sa hneď stalo najväčším stretnutím polyglotov na svete!

V tomto roku organizátori predpokladajú ešte väčší počet návštevníkov – nakoľko sa podujatie stáva celosvetovo stále známejšie, predpokladá sa tento rok účasť približne 550 polyglotov. Organizátori pre nich pripravujú zaujímavé aktivity, výlety do okolia ale napr. aj celodenný výlet s unikátnou možnosťou navštíviť počas neho rovno tri krajiny (Slovensko, Rakúsko, Maďarsko).

 

Foto: ikso.net

 

Podujatie má podporu aj u najvyšších predstaviteľov – nad akciou prebrali záštitu:

•   ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martina Lubyová;

•   primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Ivo Nesrovnal;

•   rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Ferdinand Daňo;

•   Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Foto: ikso

 

Ako hovorí jeden z dvojice hlavných organizátorov Peter Baláž: "Priviesť na Slovensko toto veľké a prestížne svetové podujatie sa nám podarilo vďaka osobným kontaktom s iniciátormi a pôvodnými organizátormi akcie z Berlína. Nakoľko sme sa s nimi poznali z našich minulých aktivít ohľadom najjednoduchšieho jazyka na svete esperanta, bolo jednoduchšie ich presvedčiť, že podujatie bude u nás v dobrých rukách. Svoje zohral aj fakt, že v roku 2016 sme v Nitre spoluorganizovali práve 101. Svetový kongres esperanta, ktorý bol účastníkmi zaradený organizačne medzi tie najlepšie v histórii. Od toho bol už len krôčik k tomu, aby sme k nám dostali aj toto jazykové podujatie."

Čítajte viac o téme: Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku