Prieskum zisťoval, ako sa stravujú slovenské školopovinné deti

Projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“ sa na stravovanie malých školákov pozrel detailnejšie.
Projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“ sa na stravovanie malých školákov pozrel detailnejšie. / Zdroj: Bigstock

U detí predstavuje zdravá a nutrične vyvážená strava významnú kapitolu nielen v detstve a počas dospievania, ale zároveň je základom ich stravovania aj v dospelosti. V dnešnej uponáhľanej dobe sa o stravovaní detí vedú rôzne dohady. Na aktuálnu situáciu si v rámci prieskumu posvietil projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí. Realizoval sa v auguste 2017 na vzorke 907 respondentov, ktorými boli rodičia detí vo veku 8 až 11 rokov. Prieskum ponúka reálny obraz o tom, či sa školopovinné deti stravujú pravidelne, ako sú na tom s konzumáciou ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, ale aj nezdravých jedál a sladených nápojov.

 

Raňajky či desiata pripravená rodičmi dnes už nemusí byť samozrejmosťou v každej domácnosti. Zvyšujúca sa popularita fast foodov, nárast detí trpiacich intoleranciou, ale aj nedostatok času či finančná situácia rodín na Slovensku do určitej miery ovplyvňujú stravovanie našich detí. Prieskum však potvrdil, že napriek tomu majú rodičia o stravovaní svojich detí dostatočný prehľad.

Výsledky prieskumu ukázali, že 6 z 10 detí konzumuje jedlo pravidelne. Zjedia viac ako 4 porcie jedla denne, čo zodpovedá raňajkám, desiatej alebo olovrantu, obedu a večeri. Iba necelá desatina detí skonzumuje v priebehu dňa len dve alebo menej ako dve porcie. Približne dve tretiny detí raňajkuje každý deň, pričom 8 % detí neraňajkuje vôbec. Najčastejšími dôvodmi sú nechuť do jedla, odmietanie alebo nedostatok času na raňajky. Väčšina detí je zvyknutá desiatovať v škole každý deň a podiel detí, ktoré nedesiatujú, je minimálny (1 %).

Až tri štvrtiny rodičov sa domnieva, že má veľmi dobrý prehľad o zvyku svojich detí raňajkovať, u desiatej je to o niečo menej (67 %). O raňajkách a desiatej svojich potomkov majú lepší prehľad ženy než muži.

Väčšina detí (79 %) konzumuje ovocie a zeleninu aspoň 3-krát až 4-krát do týždňa. V polovici z nich však hovoríme len o jednej porcii ovocia a zeleniny denne. Mliečne výrobky jedia deti podobne často ako ovocie a zeleninu, 83 % detí ich konzumuje 3-krát až 4-krát týždenne.

Menej uspokojivé výsledky prieskum preukázal pri konzumácii vysoko kalorických jedál a sladených nápojov. Väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast foodu aspoň raz za týždeň (76 %), pričom frekvencia konzumácie týchto jedál stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Tento typ stravy vôbec nekonzumuje štvrtina detí.

Sladené nápoje sú u detí pomerne obľúbené, štvrtina detí ich pije denne. Frekvencia pitia týchto nápojov rovnako stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Aspoň 1 liter sladených nápojov za päť pracovných dní vypije dve tretiny detí, pričom až štvrtina detí si dopraje od pondelka do piatku dokonca viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov.

Pozitívnym zistením je, že podiel detí, ktoré sa mimo školy vôbec nevenujú športovým aktivitám, je minimálny (6%). Zvyšok sa hýbe aspoň raz týždenne, pričom takmer dve tretiny detí športuje aspoň 3-krát týždenne. Vyvážený príjem a výdaj energie zaručujú rovnováhu v tele, preto je pohyb v detskom veku pre zdravie dieťaťa veľmi dôležitý.

Program Nestlé pre zdravie detí sa od roku 2009 postupne realizoval už v 84 krajinách sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí. Na Slovensku sa v školskom roku 2016/2017 uskutočnil pod názvom „Viem, čo zjem“ jeho prvý ročník, ktorého sa zúčastnilo takmer 9 000 žiakov zo 100 základných škôl z celého Slovenska. Projekt je kombináciou zaujímavých prednášok o zdravom stravovaní a zábavných súťaží. V súčasnosti pokračuje aj v školskom roku 2017/2018 a jeho cieľom je motivovať žiakov základných škôl vo veku 8 – 11 rokov k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity.

Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem“ je Úrad verejného zdravotníctva SR, realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zdieľať na facebooku