Do Bratislavy zavíta inšpirovať mladé slovenské talenty husľová legenda Midori

Svetoznáma huslistka Midori v rámci edukačného projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov poskytne bezplatný majstrovský kurz pre našich mladých talentovaných huslistov a odohrá jedinečný sólový recitál pre verejnosť.
Svetoznáma huslistka Midori v rámci edukačného projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov poskytne bezplatný majstrovský kurz pre našich mladých talentovaných huslistov a odohrá jedinečný sólový recitál pre verejnosť.  

B R A T I S L A V A (26. septembra 2017) – Midori je vo svete súčasnej klasickej hudby pojem, ktorý sa spája s „prvou ligou“ husľových virtuózov. Jedna z najuznávanejších huslistiek, ktorá vystupuje v popredných koncertných sálach a filharmóniách po celom svete, zavíta po prvýkrát na Slovensko. Deje sa tak vďaka unikátnemu vzdelávaciemu projektu, aký v našej krajine nemá obdobu. Americká huslistka japonského pôvodu známa pod umeleckým menom Midori v rámci neho poskytne bezplatný majstrovský kurz pre našich mladých talentovaných huslistov a zároveň odohrá jedinečný sólový recitál pre verejnosť. Táto hudobná udalosť sa udeje počas víkendu 7. a 8. októbra 2017. Edukačný projekt Majstrovské kurzy svetových virtuózov organizuje Komorný orchester Sinfonietta Bratislava vďaka podpore Nadácie VÚB. Vstupenky na koncert Midori je možné zakúpiť za symbolickú sumu v sieti Ticketportal.


Možnosť stretnúť sa a zažiť nezabudnuteľnú vyučovaciu hodinu na expertnej úrovni, tzv. „master class“ s hviezdou svetového umenia klasickej hudby dostávajú nádejní slovenskí virtuózi už po piatykrát. Komornému orchestru Sinfonietta Bratislava sa podarilo získať pre piaty ročník svojho edukačného projektu meno, ktoré má aktuálne medzi svetovými umelcami najvýraznejší „cveng“. „Mimoriadne si ceníme, že naše pozvanie pricestovať na Slovensko a inšpirovať tým našich mladých hudobníkov prijala práve Midori, ktorá sa už viac ako tridsať rokov pohybuje v tej najvyššej „umeleckej lige“. Sám by som to hodnotil doslova ako  zázrak, nakoľko na Slovensko pricestuje vôbec prvýkrát a ešte k tomu v rámci vzdelávacieho projektu.
Midori sa popri svojej koncertnej a pedagogickej činnosti osobne angažuje aj v podpore vzdelávania budúcej generácie hudobníkov. O to viac s tešíme, že príde podporiť aj náš edukačný projekt financovaný vďaka grantovej podpore od Nadácie VÚB. Chceme pozvať všetkých priaznivcov klasickej hudby, aby prišli osobne zažiť nikým nenapodobiteľné umenie tejto virtuózky,“
hovorí organizátor Majstrovských kurzov Pavel Bogacz z Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava.

 

Kto je Midori

Midori, vlastným menom Midori Goto, sa narodila v japonskej Osake v roku 1971. Jej výnimočný cit pre hudbu sa prejavil už v dvoch rokoch, kedy jej mama, profesionálna huslistka, spozorovala, že jej dcéra si zapamätala a zanôtila melódiu od skladateľa Johanna Sebastiana Bacha. Hrať na husliach začala o rok neskôr. Midori vystúpila po prvýkrát verejne, keď mala 6 rokov – na prvom koncerte odohrala jedno zo slávnych capricií N. Paganiniho. O jej jedinečnosti už v ranom detstve svedčí aj vyjadrenie legendárneho huslistu Pinchasa Zukermana, ktorý sa po vypočutí si Bachovej Ciaccony v jej podaní neubránil slzám a vyhlásil: „Neviem ako vy, ale ja som práve zažil zázrak...!" Podobne vnímala tento talent aj legendárna Dorothy DeLay, ktorá osemročnú Midori bez váhania prijala do svojej husľovej triedy na prestížnej americkej Juilliard school.

Midori sa začala naplno venovať koncertnej činnosti vo svojich 11-tich rokoch, kedy vystúpila ako sólistka s New York Philharmonic pod taktovkou slávneho dirigenta Zubina Mehtu. Mala 14 rokov, keď pred ňou na pódiu pokľakol na znak veľkej úcty Leonard Bernstein. Stalo sa tak po ich spoločnom koncerte spolu s Boston Symphony Orchestra, na ktorom hrala jeho Serenádu pre husle a orchester. Táto 45-ročná výnimočná umelkyňa vystupuje dodnes po celom svete a spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými umelcami a orchestrami.

Midori sa popri umeleckom vystupovaní venuje aj pedagogickej činnosti ako profesorka na University of Southern California. Získala čestný doktorát aj na prestížnej americkej Yale University. Jej srdcovou záležitosťou je práca v jej vlastnej nadácií Midori and Friends, ktorú založila ako 21-ročná. Jej cieľom je pomáhať v spolupráci so školami talentovaným deťom zo sociálne slabšieho prostredia v New Yorku a Japonsku a podporovať ich pri získavaní hudobného vzdelania. Práve preto ju oslovila aj myšlienka slovenského projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov, ktorý má podobný cieľ podporovať a inšpirovať mladých milovníkov hry na husle. O výnimočnosti Midori pre nielen hudobný svet svedčí aj fakt, že v roku 2007 jej Organizácia spojených národov udelila čestný titul Posol mieru. Midori v súčasnosti žije v meste Los Angeles. 

 

Majstrovské kurzy a sólový recitál pre verejnosť

Neoceniteľnej individuálnej lekcie od Midori sa bude mať možnosť aktívne zúčastniť 5 mladých huslistov, ktorých odporučí v rámci výberového konania združenie Sinfonietta Bratislava. Na základe grantovej podpory zo strany Nadácie VÚB, ktorá financuje celé náklady spojené s návštevou Midori na Slovensku, budú majstrovské lekcie poskytnuté študentom bezplatne. Kurzy v sobotu 7.10. v bratislavskom Pállfyho paláci od 15:00 do 20:00 budú navyše otvorené a s voľným vstupom, čo ponúka jedinečnú príležitosť pre všetkých študentov hudby, pedagógov ZUŠ, konzervatórií, VŠ a taktiež širokú verejnosť.

 

V nedeľu, 8.10. o 16:00 prednesie Midori v Bratislave aj sólový recitál v priestoroch Veľkého evanjelického koncertu na Panenskej ulici. Umelkyňa odohrá koncert ako aj majstrovské kurzy na svojich husliach nevyčísliteľnej hodnoty z roku 1734, ktorých autorom je slávny taliansky majster Guarnerius del Gesù. Vstupenky na koncert, ktorý je vyvrcholením tejto vzdelávacej a kultúrnej iniciatívy, je možné získať za symbolickú, dotovanú sumu 5 eur prostredníctvom siete Ticketportal.

Zdieľať na facebooku