Čitateľská súťaž pre žiakov základných škôl už má svojich víťazov

Do čitateľskej súťaže sa zapojilo takmer 1000 žiakov.
Do čitateľskej súťaže sa zapojilo takmer 1000 žiakov. / Foto: MŠVVaŠ SR

V priestoroch Slovenskej akadémie vied sa 13. júna 2017 uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov hlavnej časti celoslovenskej čitateľskej súťaže určenej pre žiakov základných škôl. Devätnásť najlepších autorov čitateľských zážitkov, ktorí zároveň aj športujú, ocenila štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová. Celkovo sa do čitateľskej súťaže zapojilo takmer tisíc žiakov z viac ako 700 škôl.


Štátna tajomníčka odovzdala ocenenie aj 5 pedagógom, ktorí svojich žiakov do súťaže nielen prihlásili, ale ich aj úspešne viedli. Súťaž bola vyhlásená v školskom roku 2016/2017 pri príležitosti Roka čitateľskej gramotnosti s mottom „Myslenie je pohyb“.

Do hlavnej časti súťaže postúpili žiaci, ktorí sa do tohto projektu zapojili aspoň trikrát a zároveň preukázali, že sú aktívnymi športovcami, prípadne začali športovať. Za šport sa považovala každá pohybová aktivita minimálne pol hodiny denne. Porota uznala za šport aj rýchlu chôdzu v rámci prechádzky či turistiku.

Jednou z ocenených bola aj Ivana Ondrušová zo ZŠ s MŠ v Ľubochni, ktorá sa vo svojom príspevku podelila o svoj čitateľský i športový zážitok: „Je mi jasné, že spojenie dievča a futbal nie je veľmi pochopiteľné a obľúbené. Donedávna som si to myslela aj ja. Ale... prečo by sme ho nemohli zbožňovať i my? Sme snáď horšie ako muži? Musíme chodiť len s prachovkou a vysávačom po dome? Nemôžeme ukázať, že aj v nás sa skrýva láska a talent k takému športu, akým je futbal?“

Na slávnostnom vyhodnotení sa zúčastnili taktiež mladí talentovaní športovci - snoubordistka Klaudia Medlová či karatistka Jana Vojtikevičová, ako aj bývalý cyklista Anton Novosad. Víťazov súťaže povzbudil do ďalšieho čítania a športovania aj člen hodnotiacej komisie Jozef Banáš.

Zdieľať na facebooku