Články: Pre študentov
O projekte

 

Gates, Zuckerberg, ale aj slovenské osobnosti, dnes vyzývajú školákov k programovaniu

TS
Autor článku
Foto: Hour of Code – Hodina kódu
  Foto: Hour of Code – Hodina kódu

Bratislava, 7. December 2015 - Celosvetová iniciatíva Hour of Code – Hodina kódu, ktorú podporujú osobnosti ako Bill Gates, Mark Zuckerberg či Barack Obama, odštartovala aj tento rok. Jej cieľom je ukázať, že základy počítačovej vedy a programovania sa môže naučiť skutočne každý bez ohľadu na vek, pohlavie, či jazyk akým hovorí. Ako vo svete, tak i u nás potrvá od 7. do 13. decembra.


Hodinu kódu zastrešuje nezisková organizácia Code.org a podporuje ju viac ako 100 partnerov, vrátane mnohých technologických firiem. Len uplynulý rok sa do nej zapojilo 60 miliónov študentov z vyše 180 krajín po celom svete. Kurzy, ktoré sú súčasťou iniciatívy na zatraktívnenie informatiky, sú dostupné v 40 jazykoch a navrhnuté tak, aby ich zvládol ktokoľvek. Skúsenosť s programovaním nie je potrebná.

 

„Jedna z prvých vecí, ktoré som sa naučil, bolo vytvorenie programu, ktorý hral Piškvorky,“ spomína na svoje programátorské začiatky zakladateľ Microsoftu Bill Gates a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vo výzve pokračuje: „Programovanie je zábavné a je vlastne ľahké sa ho naučiť.“ „Prestaňte sa hrať na mobiloch a kódujte“, dodáva americký prezident Barack Obama.

 

 

Naše osobnosti pritom vôbec nezaostávajú. Chcú tak motivovať slovenských školákov, aby sa do Hodiny kódu zapojili. „Deťom netreba zakazovať technológie. Ak sa to má v nich usadiť a túžba po novom sa má vyvíjať, tak nech sa to deje. Je to perfektné”, hovorí ku iniciatíve herec Juraj Kemka a choreograf Jaro Bekr sa pridáva: „Kódovací jazyk je jednotný po celom svete, tak je vlastne takým esperantom budúcnosti, tak prečo to tiež neskúsiť?” „Je to jednoducho pre každého. Bez ohľadu na to, či ide o dievča alebo chlapca. Programovanie je oblasť, kde sa určite stierajú všetky hranice,” konštatuje na záver spisovateľka Petra Nagyová-Džerengová.

 

Lekcie Hodiny kódu sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomocou vizuálneho programovania deťom pomohli pochopiť základy fungovania programovacích jazykov. Tento rok si ich môžu vyskúšať v prostredí obľúbenej hry Minecraft alebo ovládnuť galaxiu v kurze s motívom legendárnych Star Wars. Dostupné sú ale aj ďalšie motívy ako Angry Birds či Frozen. Po ich úspešnom absolvovaní získa každý absolvent medzinárodný certifikát.

 

 

Ku Hodine kódu sa na Slovensku aktívne pripája spoločnosť Microsoft, ktorá programovanie dlhodobo podporuje. „Microsoft je firma, ktorá do škôl prináša nové metodiky, tréningy pre učiteľov a dennodenný cielený kontakt s technológiami. Hodinou kódu chceme, podobne ako kolegovia z ostatných IT spoločností, deťom ukázať, že programovanie pre nich môže byť prínosné a naučiť ich používať počítače, tablety či mobily aj na tvorbu nových vecí, nielen na hranie. Pri tejto príležitosti sme sa aj rozhodli vyhlásiť tiež druhý ročník súťaže KODU CUP v programovaní pre školy,“ hovorí Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblasť školstva v Microsoft Slovakia.

 

Inšpiratívnym príkladom, kedy aj mladý človek dokázal pomocou programovania pomôcť iným, je šikovný slovenský školák Ondrej Vrábel. Vo svojich trinástich rokoch vytvoril jednoduchú hru určenú pre pacientov trpiacich detskou mozgovou obrnou. V nej sa deti pomocou obrázkov učia rozpoznávať písmena či farby.

 

„Chcel som pomôcť mamininej sestrenici Dáške, ktorá má detskú mozgovú obrnu. Videl som, že sa rada hrá s počítačom a napadlo mi, že by sa mohla s počítačom aj učiť. Začal som pátrať na internete ako na to a vďaka návodom a literatúre som sa naučil programovať a tvoriť weby,“ hovorí Ondrej Vrábel.

 

Do Hour of Code sa možno zapojiť prostredníctvom stránky hourofcode.com zo všetkých zariadení či webových prehliadačov. Urobte tak aj vy a naprogramujte si svoju budúcnosť. Veď práve jazyk 1 a 0 nepozná hranice!

 


Čítajte viac o téme: IT, Počítačové hry a aplikácie
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.