Inklúzia v športe otvára dialóg podpory športovcov so zdravotným znevýhodnením

  Foto: Bigstock

Bratislava 8. októbra (TASR) - Položiť základy dialógu o podpore športovcov so zdravotným znevýhodnením a ich organizácií je cieľom medzinárodného fóra Inklúzia v športe, ktoré sa koná v Bratislave. Má ísť o prvý krok na otvorenie diskusie o riešeniach pre zdravotne znevýhodnených. Slúži na výmenu názorov a skúsenosti slovenských i zahraničných expertov, športových organizácií, samotných športovcov so zdravotným znevýhodnením a ich rodičov. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.
      

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) ukázali aj posledné paralympijské hry v Tokiu, že Slovensko má mimoriadne talentovaných športovcov so zdravotným postihnutím. Dôkazom toho je aj 11 medailí. "Títo športovci sú nielen výbornou reprezentáciou pre Slovensko, ale zároveň pomáhajú búrať predsudky. Sú dôkazom toho, že zdravotné znevýhodnenie nemusí byť prekážkou k úspechom či k pokoreniu svetových rekordov," skonštatoval Gröhling. Podľa rezortu školstva je zároveň šport najlepšou cestou inklúzie a prispieva k tomu, aby sa ľudia so zdravotným znevýhodnením stali plnohodnotnou súčasťou spoločnosti. Prispieva tiež k zlepšeniu ich fyzického a psychického zdravia.
      

Fórum iniciovalo ministerstvo v spolupráci s Národným športovým centrom (NŠC). Na podujatí sa zúčastnila napríklad aj ochrankyňa verejných práv Mária Patakyová, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová, generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovensko Dušan Dědeček, zástupkyne športovcov - Veronika Vadovičová, Tatiana Blattnerová, Martina Antušeková či medzinárodní experti.

Zdieľať na facebooku