Školáci sa po prázdninách vracajú do škôl, začína sa školský rok 2021/2022

V tomto roku bude navštevovať  školy 706.825 žiakov.
V tomto roku bude navštevovať školy 706.825 žiakov. / Foto: Bigstock

Bratislava 2. augusta (TASR) – Brány základných a stredných škôl sa po dvoch mesiacoch vo štvrtok opäť otvoria, začína sa školský rok 2021/2022. V tomto roku ich bude navštevovať 706.825 žiakov. Do školských lavíc zasadne po úplne prvý raz 65.622 detí, ide o prvákov základných škôl. Situácia z minulého roka by sa už opakovať nemala, školy sa už plošne z dôvodu pandémie zatvárať nebudú. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
      

Do základných škôl vrátane špeciálnych škôl sa vráti 509.704 žiakov. Nárast celkového počtu žiakov základných škôl v porovnaní so školským rokom 2020/2021 je podľa informácií z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva o 23.425 žiakov.
      

Na stredné školy vrátane špeciálnych stredných škôl sa vráti celkovo 191.121 žiakov. Medzi nimi je aj 42.105 prvákov. Pokles celkového počtu žiakov stredných škôl v porovnaní so školským rokom 2020/2021 predstavuje 5414 žiakov.
      

Najväčšia zmena podľa rezortu školstva nastane v novom školskom roku v rámci reformy obsahu vzdelávania, ktorá bude na konci školského roku pripravená. "Jej cieľom je vytvoriť zmysluplné učivo, ktoré na seba nadväzuje, podporiť moderné metódy výučby a dostať do výučby aj napríklad kritické myslenie. S týmito zmenami bude školám pomáhať 40 regionálnych centier, kde skúsení učitelia z praxe budú vzdelávať ostatných učiteľov a pomôžu im s prechodom na nový systém výučby," vysvetlil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Aj v novom školskom roku rezort školstva pokračuje s projektom doučovania Spolu múdrejší a vyčleňuje naň ďalšie finančné prostriedky.
      

Začiatok školského roka poznačia aj prísne hygienické opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu. V novom školskom roku sa školy nebudú zatvárať plošne, vyžadovať sa nebude ani test na nový koronavírus. V prípade pozitívneho prípadu sa bude postupovať podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR. Školy sa budú riadiť takzvaným školským semaforom.
      

Rezort školstva odporúča minimalizovať miešanie tried, realizovať ranný filter či zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu priestorov škôl. Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré trvá tri a viac po sebe nasledujúcich dní, rodič predloží škole písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti žiaka.
 

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku