V pondelok sa otvorili letné školy, zapojilo sa vyše 400 škôl

Cieľom letnej školy je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach žiakov spôsobené pandémiou.
Cieľom letnej školy je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach žiakov spôsobené pandémiou. / Foto: Bigstock

Bratislava 9. augusta (TASR) - V pondelok sa otvorili letné školy, vyučovať sa v nich bude do 27. augusta. Do projektu sa zapojilo 419 základných a 34 stredných škôl. Cieľom je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach žiakov spôsobené pandémiou, pripraviť ich na nachádzajúci školský rok a ponúknuť deťom zmysluplné voľnočasové a výchovno-vzdelávacie aktivity. Veľký dôraz bude kladený najmä na upevňovanie vedomostí a zručností. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.
      

Súčasťou tohtoročnej letnej školy je povinná vzdelávacia zložka, ktorá musí byť v súlade so školským vzdelávacím programom, a doplňujúca časť zameraná na rozvoj zručností prostredníctvom voľnočasových, socializačných a pohybových aktivít. „Chceme, aby fungovali aj ako príprava na nový školský rok, ako miesto, kde si žiaci upevnia poznatky, možno hravou, inovatívnou formou,“ zdôraznil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
      

Projekt doučovania v letnej škole je zameraný na každého žiaka, ktorý je ohrozený školským neúspechom. Môže ísť napríklad o doterajších „jednotkárov“, ktorých prospech sa zhoršil, pretože ich rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre a nemôžu sa im toľko venovať, alebo aj deti, ktorým nevyhovuje dištančný spôsob výučby.
      

Ministerstvo školstva už druhý rok po sebe uvoľnilo na program letných škôl 422.500 eur. Vlani sa do programu zapojilo 244 základných škôl, tento rok 419. Výučba sa bude konať v 1331 týždenných cykloch. Tento rok sa mohli prihlásiť aj stredné odborné školy či konzervatóriá. Žiakom môžu ponúknuť náhradu praktického vyučovania a umeleckej praxe, ktoré bolo počas druhej vlny pandémie možné realizovať len v obmedzenej miere. Zapojilo sa celkovo 34 stredných škôl v 207 cykloch.
      

Školy môžu žiadať o preplatenie každého týždňa letnej školy, odmena je podľa rezortu vyššia ako vlani. Za krátky týždeň (päť hodín denne od pondelka do piatka) ministerstvo zaplatí 600 eur, za dlhý týždeň (šesť až osem hodín denne od pondelka do piatka), ministerstvo pošle tisíc eur. Peniaze môže škola použiť na preplatenie miezd ľudí, ktorí sa budú žiakom venovať, učebných pomôcok a na stravu a dopravu pre žiakov. Suma sa bude odvíjať od počtu žiakov na škole, maximálna suma pre najväčšie školy bude 8000 eur.

Zdieľať na facebooku