Detská univerzita Komenského sa uskutoční prezenčne aj online

Detská univerzita Komenského je pre deti od deviatich do 14 rokov.
Detská univerzita Komenského je pre deti od deviatich do 14 rokov. / lustračné foto: FB DUK

Bratislava 6. júla (TASR) - Uplynulý ročník Detskej univerzity Komenského (DUK) sa uskutočnil z dôvodu pandémie nového koronavírusu len formou živých prenosov online. Vďaka uvoľneným opatreniam si toto leto budú môcť deti podujatie užiť aj prezenčne v súlade s platnými opatreniami. Informuje o tom Univerzita Komenského (UK) v Bratislave na svojom webe.  
      

Počas letných prázdnin môžu deti vo veku od deviatich do 14 rokov objavovať a spoznávať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášajúcimi sú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci. Podujatie sa začne v stredu 7. júla o 12.00 h v aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora UK Mareka Števčeka a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru.
      

Počas ceremónie zaznie hymna DUK a úvodnú prednášku na tému Prečo by sme mali byť diplomatickí aj v živote? prednesie minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
      

Aktuálny 19. ročník DUK pozostáva z ôsmich prednášok, ktoré študentom prinesú najmä vedci z UK. Aj v tomto roku bude súčasťou DUK dobrovoľný program plný pestrých sprievodných podujatí a workshopov, medzi ktorými nebudú chýbať army workshop, návšteva zoologickej a botanickej záhrady, Energolandu v Mochovciach, výlet loďou do múzea moderného umenia Danubiana či štvordňový pobyt na Planinke.

 

 "Vzdelávať mladú generáciu považujem za jednu z najzmysluplnejších myšlienok vôbec. Všetka česť patrí najmä mladým ľuďom, ktorí sa rozhodli napriek lákadlám leta vzdelávať," podčiarkol rektor UK v Bratislave Marek Števček. Tohtoročná DUK podľa neho ponúka absolútne aktuálne témy: "Nielen mladí ľudia a študenti univerzity by sa mohli dovzdelať v tých oblastiach, napríklad prednášku pani profesorky Bražinovej by som odporúčal mnohým sledovateľom sociálnych sietí a 'odborníkom' na epidemiológiu a vakcináciu."
      

Letné vzdelávanie detí otvoria v stredu 7. júla o 12.00 h v Aule UK imatrikuláciou a úvodnou prednáškou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka (nominant SaS) na tému Prečo by sme mali byť diplomatickí aj v živote?. Celkovo je na programe osem prednášok, ktoré odprezentujú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci. Malí študenti sa dozvedia aj to, prečo a ako vzniklo a zaniklo Československo, prečo je akademická sloboda dôležitá. "Chytíme sa aj témy, prečo by sme sa mali dať očkovať, zastúpená je divadelná téma pána profesora Martina Hubu, prečo divadlo vždy kultivovalo spoločnosť," priblížila pre TASR hlavná organizátorka DUK Monika Martinčičová. Dodala, že cyklus prednášok uzavrie Stephan Rauschenbach z Oxfordskej univerzity na tému: Prečo potrebujeme elektróny, aby sme odfotili veľmi malé veci?
      

Momentálne je povolená kapacita študentov denného štúdia 120 detí. Slávnostne promovaní budú tí, ktorí absolvujú aspoň päť z ôsmich prednášok. Dištančné online vzdelávanie je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek od deväť do 14 rokov. Pre získanie absolventského diplomu je potrebné nielen sledovať streamované videoprednášky, ale aj absolvovať online testy, ktoré zverejnia po prednáškach na www.dukonline.sk.
      

Workshopy sú pripravené pre denných aj online študentov, ktorí sa môžu tešiť aj na novinku v podobe návštevy Bibiany, Botanickej záhrady či bratislavskej ZOO.
      

Záujemcovia o prezenčné (denné) alebo dištančné (live online) štúdium na DUK sa môžu prihlasovať prostredníctvom www.duk.sk do 16. júla.

Zdieľať na facebooku