V.Tomanová: Podmieňovať prístup k vzdelaniu očkovaním či testovaním je nesprávne

Názory, že žiaci budú mať len dve možnosti - očkovanie alebo testovanie na zistenie nového koronavírusu, nie sú v súlade s ústavným právom na vzdelanie.
Názory, že žiaci budú mať len dve možnosti - očkovanie alebo testovanie na zistenie nového koronavírusu, nie sú v súlade s ústavným právom na vzdelanie. / Foto: Bigstock

Bratislava 15. júna (TASR) - Názory, že žiaci budú mať len dve možnosti - očkovanie alebo testovanie na zistenie nového koronavírusu, nie sú v súlade s ústavným právom na vzdelanie. Uplatnenie tohto základného práva každého dieťaťa nie je podmienené podrobením sa očkovaniu, testovaniu ani inému úkonu. V stanovisku to uviedla komisárka pre deti Viera Tomanová.
      

Komisárka tvrdí, že očkovanie detí nespochybňuje. Nepozdáva sa jej však "nepriamy nátlak na plošné očkovanie maloletých detí proti ochoreniu COVID-19, ktorý sa uskutočňuje vo verejnom priestore a v niektorých školách, formou neúplného a jednostranného informovania o účinkoch vakcín".
      

Komisárka pre deti tiež odporúča, aby očkovanie vykonával vždy len pediater dieťaťa, ktorý má dieťa v starostlivosti. Zdôrazňuje, že pri deťoch treba postupovať opatrne aj preto, že dlhodobé vedľajšie následky dostupných vakcín nie sú známe. V stanovisku preto apeluje na riadne a zákonné poučenie detí a rodičov pred očkovaním. "Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a zdravotných rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, a teda aj o možných zdravotných rizikách vakcíny a o zdravotných rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti zákonného zástupcu dieťaťa a taktiež dieťa," dodala Tomanová.

Čítajte viac o téme: Očkovanie Covid-19
Zdieľať na facebooku