Via Iuris a Dajme deťom hlas kritizujú reakciu GP SR na ich podanie o školách

Namietali, že školy boli zatvorené príliš dlho a zatvárali ich bez zohľadnenia dosahov na mladých ľudí.
Namietali, že školy boli zatvorené príliš dlho a zatvárali ich bez zohľadnenia dosahov na mladých ľudí. / Foto: Bigstock


      Bratislava 11. mája (TASR) - Organizácia Via Iuris a Iniciatíva Dajme deťom hlas sa v marci obrátili na Generálnu prokuratúru (GP) SR v súvislosti so zatvorením škôl v núdzovom stave. Namietali v ňom, že školy boli zatvorené príliš dlho a zatvárali ich bez zohľadnenia dosahov na mladých ľudí. GP SR však napriek závažnosti problému podľa nich nejednala dostatočne rýchlo, hoci jej to ukladá zákon o prokuratúre. TASR o tom informovala hovorkyňa Via Iuris Katarína Žitniaková.
      

"Dúfali sme, že vzhľadom na závažnosť zásahov do práva na vzdelanie, ktoré postihli v rôznej miere prakticky všetky deti a žiakov, bude prokuratúra konať rýchlo. Promptná odpoveď mohla pomôcť aj ministerstvu školstva prijímať vhodnejšie protipandemické opatrenia v školách," skonštatovala advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.
      

Organizácie tvrdia, že kým GP SR rozhodla, prestalo platiť aj posledné namietané rozhodnutie ministra a prokuratúra preto podanie organizácií odložila a k prístupu ku školám a právu na vzdelávanie v núdzovom stave sa nevyjadrila. Podotkli tiež, že napriek tomu, že GP SR môže konať aj iniciatívne, nezohľadnila nijako ani skutočnosť, že zrušené rozhodnutie ministra nahradilo nové, ktoré ďalej ponechalo väčšinu škôl zatvorených.
      

"Slovensko otváralo školy ako posledné už minulú jar, po plošnom testovaní tiež uprednostnilo vianočné nákupy a chaty a aj dnes máme stále doma deti vo veku od desať do 14 rokov v dvoch okresoch a stredoškolákov v takmer polovici okresov a uprednostnili sme fitnescentrá, hotely či tisíc fanúšikov na štadiónoch. Ďalej roztvárame nožnice medzi deťmi, prehlbujeme diskrimináciu a tvárime sa, že je to v poriadku," skonštatovala Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas. Zdôraznila, že Slovensko si ďalší školský rok nemôže dovoliť zatvoriť školy.
      

Ak vláda deklaruje záujem poučiť sa zo situácie, musí podľa organizácií pripraviť nový zákon o núdzovom stave. Mal by podľa nich predvídateľným a preskúmateľným spôsobom riešiť všetky zásahy do ľudských práv, ktoré odhalila pandémia, vrátane práva na vzdelávanie. Apelujú tiež, aby kabinet začal nasledovať odporúčania odborných organizácii a príklady iných krajín, a školy nezatváral.

Zdieľať na facebooku