Deň učiteľov si pripomíname v zložitých podmienkach pandémie

Tento rok si Deň učiteľov pripomíname v mimoriadne zložitých podmienkach pretrvávajúcej pandémie nového koronavírusu.
Tento rok si Deň učiteľov pripomíname v mimoriadne zložitých podmienkach pretrvávajúcej pandémie nového koronavírusu. / Foto: Bigstock

Bratislava 27. marca (TASR) – Hoci Svetový deň učiteľov vyhlásila v roku 1994 organizácia UNESCO na 5. októbra, na Slovensku i v Českej republike pripadá Deň učiteľov na 28. marec, keď si pripomíname výročie narodenia Jana Amosa Komenského. Tento deň sa začal v Československu oslavovať v roku 1955.

 

Český pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský (narodil sa 28. marca 1592), ktorý je považovaný aj za učiteľa národov, sa svojim dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu - presadzoval povinnú školskú dochádzku pre každé dieťa bez ohľadu na jeho intelekt alebo sociálne pomery a vypracoval systém pedagogiky. Navrhoval odstrániť zo škôl ubíjajúce bifľovanie a deklamáciu dlhých textov, ale najmä sa malo v školách upustiť od telesných trestov i bitia žiakov, pričom školy sa mali podľa Komenského zmeniť na "officiny humanitatis", teda dielne ľudskosti.

 

Tento rok si Deň učiteľov pripomíname v mimoriadne zložitých podmienkach pretrvávajúcej pandémie nového koronavírusu. Triedy i školy sú zatvorené, absolútna väčšina detí odkázaná na online výučbu vo svojich domovoch a pretrvávajúce dlhé obdobie dištančnej výučby - to všetko kladie značné nároky na žiakov, učiteľov i rodičov. Nejeden rodič, ktorý sa ocitol v tejto situácii, si častejšie spomenie na náročnú, avšak veľakrát nedocenenú prácu učiteľa.

 

Aj prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stotožnila s výzvou Dajme prednosť školám, pod ktorú sa podpísalo už viac ako 30 organizácií, pričom zdôrazňuje, že v prípade uvoľňovania opatrení spätých s bojom proti novému koronavírusu má byť návrat detí do škôl na prvom mieste.

 

 

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR si Deň učiteľov pripomína počas celého týždňa, keď na sociálnych sieťach rezortu pripravilo viacero aktivít. Štátna opera v Banskej Bystrici sa chce poďakovať všetkým učiteľom v nedeľu 28. marca. V tento deň im venuje jedno z najpopulárnejších predstavení opery, životopisné dielo Édith Piaf. Záznam z predstavenia bude voľne prístupný na jej YouTube kanáli.

Zdieľať na facebooku