VÚDPaP na linkách pre rodičov zaznamenal desiatky žiadostí o pomoc

Veľká časť rodičov sa obracia na odborníkov v súvislosti so strachom zo závislosti svojich detí od počítača.
Veľká časť rodičov sa obracia na odborníkov v súvislosti so strachom zo závislosti svojich detí od počítača. / Foto: Bigstock

Bratislava 9. februára (TASR) - Na linkách pre rodičov, ktoré Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) zriadil od polovice januára, prijali viac ako 70 žiadostí o pomoc. Veľká časť rodičov sa obracia na odborníkov v súvislosti so strachom zo závislosti svojich detí od počítača. Aktuálne sú ich obavy spojené so sociálnou izoláciou a prejavmi apatie až depresie u detí. Uviedla to pre TASR psychologička z VÚDPaP Bronislava Kundrátová.
      

Niektoré deti podľa psychologičky nevyšli z domu mesiace, chýbajú im kamaráti a rodičia im nedokážu nahradiť rovesnícke kontakty. "Obracajú sa na nás aj rodičia, ktorí sú na výchovu a teraz aj vzdelávanie svojich detí sami. Odmietajú nahrádzať pedagóga, keď nefunguje online vzdelávanie (učitelia len zadajú úlohy na týždeň), alebo s rodičmi konzultujeme, ako riešiť disciplinárne prehrešky detí v súvislosti s dištančným vzdelávaním (napríklad nahrávanie videí pedagógov, neochota a odmietanie zapnúť si video počas vzdelávania, odmietanie vypracovať domáce úlohy a podobne)," poznamenala Kundrátová.
      

Psychologička z VÚDPaP Alena Kopányiová pre TASR uviedla, že rodičia na Slovensku majú k dispozícii odborníkov v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v každom okresnom meste, s ktorými sa môžu spojiť aj dištančne. Ako zvládať rôzne náročné situácie, si rodičia môžu vypočuť aj v podcastoch VÚDPaP Nahlas o deťoch.
      

Aj riaditeľka VÚDPaP Janette Motlová uviedla, že alarmujúci je tiež nárast psychických ťažkostí u mladších detí. Mnohé deti uviazli v dôsledku obmedzení v nefungujúcich rodinách. Nezriedka sú svedkami situácií domáceho násilia, ktoré je pre ne traumatizujúce. "Deťom chýbajú sociálne vzťahy. Následky dištančnej formy vzdelávania budeme ešte dlho pociťovať a nevieme, kedy sa s nimi vyrovnáme," spresnila Motlová. Zároveň pripomína, že online vyučovanie nedokáže plnohodnotne nahradiť vzájomnú interakciu v triede. "Žiaci počas dištančného vzdelávania strácajú pracovné návyky, prerušil sa im režim dňa. Vo VÚDPaP pracujeme s informáciami od rodičov, že mnoho detí sa vzdeláva v posteli a v pyžame. V online priestore trávia niektoré deti aj 16 hodín denne," podotkla.
      

V pracovných dňoch od pondelka do piatka je vo VÚDPaP od 9.30 h do 16.00 h bezplatne k dispozícii psychológ na čísle 0910 234 860. Konzultovať problémy so špeciálnym pedagógom môžu rodičia v utorok a stredu na čísle 0910 361 252.

Zdieľať na facebooku