Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia sa môžu učiť v malých skupinách

Vyučovanie sa v malých skupinách môže realizovať, ak to umožňujú prevádzkové podmienky a ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Vyučovanie sa v malých skupinách môže realizovať, ak to umožňujú prevádzkové podmienky a ak tak rozhodne zriaďovateľ. / Foto: Bigstock

Bratislava 16. novembra (TASR) - Od pondelka sa môžu žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia vzdelávať v malých skupinách v základných a stredných školách, ak im podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Vyplýva to z rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) zverejnenom na webe rezortu školstva.
      

Vyučovanie sa v malých skupinách môže realizovať, ak to umožňujú prevádzkové podmienky a ak tak rozhodne zriaďovateľ. "Malou skupinou sa rozumie skupina najviac piatich žiakov a jedného pedagogického zamestnanca," vyplýva z rozhodnutia ministra školstva. Dôvodom návratu týchto žiakov do škôl je, že často nemajú zabezpečené základné životné podmienky a nemajú k dispozícii ani počítač či tablet na vzdelávanie sa v dištančnej forme. Počas prvej vlny pandémie sa podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) ukázalo, že 52.000 detí nemalo prístup k vzdelaniu. Dodal, že tieto deti sa musia čím skôr vtiahnuť do vzdelávacieho procesu.
      

Rovnako sa od pondelka obnovuje školské vyučovanie aj v stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách. Obnovuje sa aj prevádzka školských internátov a zariadení školského stravovania pre žiakov stredných špeciálnych škôl, odborných učilíšť a praktických škôl.
     

Z rozhodnutia ministra školstva vyplýva, že ak to prevádzkové podmienky umožňujú a ak tak rozhodne zriaďovateľ, v prevádzke zariadení školského stravovania sa umožňuje konzumácia a výdaj jedál a nápojov pre žiakov základných škôl a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia bez prístupu k dištančnému vzdelávaniu.
      

Žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl sa vzdelávajú prezenčne. Dištančne sa vzdelávajú žiaci druhého stupňa základných škôl, stredoškoláci a vysokoškoláci.
 

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku