Odberové miesta budú aj v trinástich tzv. zelených okresoch

Dobrovoľné testovanie sa bude robiť aj v niektorých zelených okresoch.
Dobrovoľné testovanie sa bude robiť aj v niektorých zelených okresoch. / Foto: Bigstock

Bratislava 6. novembra (TASR) - Okrem odberových miest v rámci 45 tzv. červených okresov sa budú môcť ľudia počas víkendu 7. a 8. novembra 2020 otestovať na ochorenie COVID-19 aj vo viacerých odberových miestach v celkovo trinástich tzv. zelených okresoch, v ktorých sa druhé kolo testovania neplánovalo. Zriadia ich samosprávy, ktoré o to cestou okresných úradov a samospráv požiadali Ozbrojené sily SR.
      

"Rozhodli sme sa, že týmto žiadostiam vyhovieme a na vytvorenie odberových miest v oblastiach mimo plánu poskytneme testy, certifikáty, dokumentáciu, vojaka a policajta. Keďže ale ide o vyslovene dobrovoľné konanie samospráv, ktoré oceňujeme ako zodpovedné, samosprávy musia poskytnúť zdravotnícky a administratívny personál a hygienikom vopred schválené odberové miesto, rovnako ako ochranné pomôcky a dezinfekciu," priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď.
      

V tzv. zelených okresoch zriadi celkovo 20 samospráv 20 odberových miest, v ktorých bude testovať 25 odberových tímov. Konkrétne pôjde o okresy Banská Štiavnica, Bratislava, Komárno, Košice, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Odberové miesta v Banskej Štiavnici, Krupine, Lučenci, Revúcej, Veľkom Krtíši, Žarnovici a Žiari nad Hronom budú otvorené iba v sobotu, v ostatných okresoch sa bude testovať počas oboch víkendových dní. Konkrétny rozpis odberových miest bude k dispozícii aj na stránke www.somzodpovedny.sk.
      

Okrem podpory pre samosprávy realizujú ozbrojené sily aj finálnu prípravu druhého kola testovania v 45 „červených“ okresoch. V sobotu bude obyvateľom v určených okresoch k dispozícii celkovo 2 819 odberových miest a 2731 odberových tímov, v nedeľu má v červených okresoch testovať celkovo 2 668 odberových tímov v 2 734 odberových miestach. Ozbrojené sily SR vytipovali tiež 66 odberových miest, v ktorých posilnia svoje kapacity, pretože pre hraničnú polohu miest a okresov tu očakávajú zvýšený nápor a záujem o testovanie.
      

Plošné testovanie obyvateľov v rámci 45 „červených“ okresov je určené pre osoby nad 10 rokov (okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR), ktoré sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac a tiež pre osoby, ktoré potrebujú navštíviť tieto okresy v termíne od 9. do 14. novembra 2020. Opakujeme, že na test cez víkend môžu prísť bez sankcie aj osoby, ktoré sa netestovali v prvom kole. Cesta na  antigénový test v rámci plošného testovania totiž spadá pod neodkladné vyšetrenia a je teda súčasťou výnimiek zo zákazu vychádzania.

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku