Nezabúdajte na starostlivosť o oči

Medzinárodný deň zraku si pripomíname 8. októbra.
Medzinárodný deň zraku si pripomíname 8. októbra. / Foto: Bigstock

Bratislava 8. októbra (TASR) – Zvýšiť povedomie o problematike zrakového postihnutia, ochoreniach zraku a slepote je cieľom Medzinárodného dňa zraku, ktorý si pripomíname 8. októbra. Pri tejto príležitosti vyzýva Svetová únia nevidiacich (WBU) k aktivitám smerujúcim k ochrane zraku i dostupnej starostlivosti o očné zdravie pre všetkých. K posolstvu WBU s heslom Nádej na zrak sa pripája aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).
      

"Spolu s WBU máme výzvu pre bežnú verejnosť, aby ľudia nezabúdali na starostlivosť o svoje zdravie. Zvyšuje sa počet civilizačných chorôb, z ktorých mnohé sekundárne prinášajú i vážne problémy so zrakom, ba až slepotu," hovorí predseda ÚNSS Branislav Mamojka.
      

ÚNSS sa snaží pôsobiť aj v rámci preventívnych aktivít. Okrem pravidelných workshopov na základných či stredných školách realizuje preventívne skríningy zrakových parametrov u detí v predškolskom veku. Ročne takto skontroluje zrak 20.000 škôlkarom, pričom až u 15 percent z nich sa zistí nejaký zrakový problém, ktorý následne rieši očný lekár. "Kontrolovať zrakové parametre práve v ranom detstve je veľmi dôležité, pretože čím skôr sa na problém príde, tým lepšia je prognóza," približuje riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová.
      

Svetová únia nevidiacich pri tejto príležitosti vyzýva vlády, aby zaujali proaktívny prístup k zabezpečeniu primeranej, prístupnej a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých. Vlády musia podľa nej poskytovať komplexné a spravodlivé služby starostlivosti o zrak pre všetkých s dôrazom na zraniteľné skupiny. "Naliehavo vyzývame vlády, aby dodržali svoj záväzok voči článku 25 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý ukladá zmluvným štátom povinnosť zabezpečiť, aby sa osobám so zdravotným postihnutím poskytovala rovnaká, cenovo dostupná, prístupná a kvalitná zdravotná starostlivosť bez diskriminácie," uvádza sa v oficiálnom stanovisku WBU.

Čítajte viac o téme: Zdravie
Zdieľať na facebooku