Študenti by mali nosiť rúška až do konca septembra

Povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020.
Povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. / Foto: Pexels

Bratislava 11. septembra (TASR) - Povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané. V piatok o tom po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).
 

Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch. Sprísnia sa aj podmienky pre športové kempy. 
      

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na brífingu v tejto súvislosti vyzval k zodpovednosti a maximálnemu limitovaniu rizika. Poukázal pri tom na fakt, že viacero lokálnych ohnísk nákaz sa objavilo práve na rodinných oslavách. "Ak už teda organizovať svadbu, tak naozaj len v okruhu najbližších príbuzných," apeloval. Upozornil, že od 1. októbra sa v rámci zníženia možného počtu účastníkov podujatí obmedzí aj počet ľudí na svadbe, bude ich môcť byť maximálne 30.
      

Prísnejšie opatrenia budú platiť aj v prípade podmienok pre športové kempy. "Jeho účastníci budú musieť disponovať negatívnym testom nie starším ako 96 hodín, nesmú prejavovať príznaky respiračného ochorenia. Osoby v športovom kempe takisto budú musieť dodržiavať počas konania spoločnú izoláciu," oznámil Krajčí.
      

Zo záverov pandemickej komisie takisto vyplýva rozšírenie tzv. červených krajín, kam pribudne aj Česká republika. Školáci na druhom stupni škôl budú musieť nosiť rúška až do konca septembra, zníži sa aj počet ľudí na podujatiach v interiéri a exteriéri, v oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. Takáto situácia má byť aj v hlavnom meste Bratislava.

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku