Detský čin roka 2018 ocenil malých hrdinov

  Zdroj: TASR

Bratislava 12. decembra (TASR) – V bratislavskom V-klube vyhlásili v stredu výsledky projektu Detský čin roka 2018, zameraného na netradičnú formu vzdelávania v oblasti etickej výchovy.

 

V poradí 18. ročník ocenenia, ktoré poukazuje na reálne príbehy detí schopných nezištne pomôcť ľuďom i prírode, obstáť v náročných životných situáciách a citlivo vnímať ľudí i prostredie okolo seba, sa konal pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. "Za tých 18 rokov sa do toho projektu zapojilo vyše 1.500.000 detí, ktoré urobili dobré skutky, alebo dobré skutky nejakým spôsobom podporili," uviedla k rozsiahlemu projektu, ktorý sa začína už v marci, Saša Broadhurst-Petrovická, riaditeľka občianskeho združenia Detský čin roka.


V prvej etape projektu združenie motivovalo deti k robeniu dobrých skutkov a vyzvalo deti i verejnosť k zaslaniu príbehov o dobrých skutkoch detí. Písali deti, učitelia, rodičia i neznámi ľudia, ktorým deti pomohli. Počas leta výberová komisia vybrala 35 nominácií zo skutkov, ktoré vykonali detí i kolektívy z 90 slovenských škôl. Začiatkom októbra združenie rozoslalo do škôl pedagogický materiál s vybranými skutkami v siedmich kategóriách - Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc iným ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej - Malý Veľký čin. Vybrané príbehy detí čítali deti s učiteľmi na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka, náboženskej výchovy či v školskom klube a spoločne sa rozprávali o hodnotách, ktoré detské skutky prinášajú. Každé dieťa malo právo vybrať a oceniť jeden z príbehov v každej kategórii. Tento rok rozhodlo o skutkoch, ktoré získali ocenenie v jednotlivých kategóriách 40.477 detí zo 673 slovenských škôl.

 

V kategórii "Záchrana života" získal ocenenie Marco Kopáč z Vrútok za záchranu života starkého. Za pomoc ťažko chorému dedkovi zvíťazila v kategórii "Pomoc v rodine" Kristína Kroková zo Základnej školy Čaklov. Najviac hlasov detskej poroty v kategórii "Pomoc rovesníkom" dostal a ocenenie za pomoc zranenému chlapcovi získal Karol Vonšák z Cirkevnej základnej školy sv. apoštola Pavla v Sihelnom. V kategórii "Pomoc ľuďom" ocenenie za pomoc bezdomovcovi Milanovi získal kolektív žiakov zo ZŠ Júliusa Juraja Thurzu v Detve. Marka Grnáča z Hriňovej ocenili v kategórii "Pomoc prírode" za záchranu malého psíka. Kolektív žiakov zo Základnej školy za vodou 14 v Starej Ľubovni získal ocenenie v kategórii "Dobrý nápad" za zber vecí pre psíkov v útulku.


Špeciálnu Cenu Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin získal Maxim Bušfy zo Základnej školy Nemocničná 987/2 v Považskej Bystrici za darovanie vypestovanej fazuľky kamarátovi. V online ankete pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk získali v roku 2018 detské skutky spolu 70.381 hlasov a 12.197 zdieľaní na Facebooku. Cenu Ľudia ľuďom.sk získala "za láskyplnú pomoc nepočujúcim rodičom" Ema Jalčová zo Základnej školy pri zdravotníckom zariadení v Banskej Bystrici.

 

"Všetky príbehy, ktoré sme mali v predvýbere v kategórii Záchrana života, boli nominovateľné. Tento rok ako keby bol rok záchranárov, bohužiaľ, sme mohli vybrať len päť. Silných príbehov bolo naozaj veľa, aj sme sa rozhodli, že chceme tých, čo boli v predvýbere, obdarovať aspoň knižkou," povedala pre TASR Saša Broadhurst-Petrovická. Podľa jej slov projekt ukazuje, že svet sa mení. "Pred 18 rokmi sme nemali príbehy o bezdomovcoch, pretože problém bezdomovcov neexistoval. Tento rok sme mali viacero príbehov venovaných bezdomovcom, jeden aj získal ocenenie v kategórii Pomoc ľuďom. Človek si uvedomuje, ako deti vedia reagovať na dobu, vedia reagovať na reálne príbehy, ktoré sú okolo nás," dodala.

Čítajte viac o téme: Ocenenia
Zdieľať na facebooku