O ocenených v projekte Detský čin roka 2017 rozhodlo 46.720 detí

Na snímke ocenené deti počas 17. ročníka vyhlásenia výsledkov projektu Detský čin roka 2017 v Bratislave v stredu 13. decembra 2017.
Na snímke ocenené deti počas 17. ročníka vyhlásenia výsledkov projektu Detský čin roka 2017 v Bratislave v stredu 13. decembra 2017. / FOTO TASR - Pavol Zachar

Bratislava 13. decembra (TASR) – V bratislavskom V-klube vyhlásili v stredu výsledky projektu Detský čin roka 2017. V poradí 17. ročník ocenenia, ktoré dokazuje, že "deti sú schopné robiť veľké veci", sa konal pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

Výberová komisia a občianske združenie Detský čin roka vybrali 35 nominácií zo skutkov, ktoré vykonali detí i kolektívy zo 100 slovenských škôl. V októbri združenie rozoslalo do približne 2200 škôl pedagogický materiál s nominovanými skutkami. Vybrané príbehy detí čítali deti s učiteľmi na hodinách slovenského jazyka, etickej či náboženskej výchovy alebo v školskom klube a spoločne sa rozprávali o hodnotách, ktoré príbehy prinášajú. Deti dávali hlasy skutkom, ktoré považovali za najcennejšie. "Toto je skrytá a najcennejšia časť projektu, o ktorej málokto vie. To je práve cesta, ako sa deti cez reálne príbehy učia ako pomôcť ľuďom aj prírode," uviedla Saša Broadhurst-Petrovická, koordinátorka projektu a ďalej konštatovala, že tento rok čítalo príbehy a rozhodlo o ocenených dobrých skutkoch 46.720 detí zo 774 slovenských škôl.

V kategórii "Záchrana života" získala ocenenie Anna Bondarenko z Bardejova za privolanie pomoci k mame, ktorá odpadla. Za pomoc rodičom s ťažko chorým bračekom zvíťazila v kategórii "Pomoc v rodine" Michaela Surdeníková zo Svidníka. Najviac hlasov detskej poroty v kategórii "Pomoc rovesníkom" dostal a ocenenie za pomoc uzimenému a stratenému chlapčekovi získal Alan Michálek z Považskej Bystrice. Žiak športovej triedy pomohol na výlete v Tatrách 7-ročnému dieťaťu z ČR, ktoré sa vo veľkej hmle stratilo a ocitlo mimo zjazdovky. Jeho čin - rozhodnutie zachovať sa zodpovedne, na rozdiel od mnohých dospelých, ktorí tiež lyžovali, videli zatúlané dieťa, no nezasiahli, ocenila aj hliadka z lyžiarskeho strediska na Štrbskom plese. V kategórii "Pomoc ľuďom" za obetavú starostlivosť o susedku - babku Katku získala ocenenie Katarína Viziová z Rožňavy. Sofiu Bardoňovú z obce Báhoň ocenili v kategórii "Pomoc prírode" za záchranu malého bieleho psíka, ktorý by bez Sofiinho záujmu a pomoci zrejme neprežil. Kolektív žiakov z Katolíckej Materskej a Základnej školy A. Bernoláka v Martinezískal ocenenie v kategórii "Dobrý nápad" za pomoc bývalému spolužiakovi. Jakubovi, ktorý bol ich spolužiak sedem rokov, zomrela pred Vianocami mama. Bývalí spolužiaci sa rozhodli vyzbierať peniaze na mikulášske prekvapenie a spríjemniť ťažké obdobie spolužiakovi a jeho otcovi, ktorý zostal sám s piatimi malými deťmi.

Špeciálnu Cenu Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin získal Matej Puliš zo Základnej školy v Žiline-Závodí za hľadanie stratenej malej sesternice. V online ankete pre verejnosť v spolupráci s darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk získali jednotlivé detské skutky spolu takmer 50.000 hlasov a 6000 zdieľaní na Facebooku. V online ankete pre dospelých získala ocenenie "za citlivé vnímanie okolia a pomoc ľuďom" Kristína Liptáková zo Starej Bystrice. Príbeh obyčajnej, veselej a milej prváčky, ktorá sa však výzorom a postihnutím trochu odlišuje od zdravých ľudí, napísala jej učiteľka Jana Kadášová. Podľa nej hoci má Kika veľmi vážne zrakové postihnutie a napriek ťažkému osudu nič od nikoho nežiada, ale ešte aj pomáha: "Každého uteší, pohladká, upokojí, pomôže a podelí sa so všetkým. Má dobré a veľké srdiečko. Zdraví ľudia vidia očami, ale naša Kristínka vidí srdcom."

Podľa koordinátorky projektu Detský čin roka jeho príbehy každý rok odrážajú skutočnú slovenskú realitu. "Je to až neuveriteľné ako vidieť čo žijeme ako spoločnosť a ako to ovplyvní každodennosť detí. A ako sú ony schopné reagovať a veľmi priamo podporiť a pomôcť práve tam, kde je to potrebné," povedala pre TASR Saša Broadhurst-Petrovická.

Zdieľať na facebooku