M. Lubyová sa výškou hranice žiakov na osemročných gymnáziách zatiaľ nezaoberala

Osemročné gymnáziá na Slovensku si budú vyberať do primy len päť percent tých najlepších uchádzačov.
Osemročné gymnáziá na Slovensku si budú vyberať do primy len päť percent tých najlepších uchádzačov. / Zdroj: Shutterstock

Bratislava 4. októbra (TASR) – Osemročné gymnáziá na Slovensku si budú vyberať do primy len päť percent tých najlepších uchádzačov. Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD) poslal ministerke školstva, vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej (nominantka SNS) list, v ktorom žiada, aby situáciu prehodnotila najmä v Bratislavskom kraji. Ako dnes Lubyová uviedla, zatiaľ sa výškou hranice nemala dôvod zaoberať.
"V tejto hre nemám žiadne procedurálne kroky, nemám sa tu prečo momentálne zapojiť. Nechápem to ako politickú požiadavku, chápem to ako požiadavku bratislavských škôl," uviedla ministerka školstva. Podľa nej sa názory v tomto smere odlišujú. "Mnohí experti tvrdia, že päť percent je málo. Netrvám na tom, že budeme politicky trvať na čísle päť percent," dodala. Limit bol podľa nej stanovený zákonom. "My môžeme naťahovať čas a v krátkej dobe to zmeniť v zákone. Nemôžem svojvoľne povedať, že zákon povedal päť percent a ja poviem sedem," poznamenala ministerka.
Kaliňák dnes uviedol, že problém môže nastať najmä v Bratislavskom kraji, kde žiada výnimku. Zároveň doplnil, že názory by mali byť podporené i konkrétnymi číslami a faktami. "Osobitný prístup smerom k Bratislave je na mieste. Keby sme urobili, že sa na osemročné gymnázia môžu hlásiť len deti narodené v Bratislave, robili by sme diskrimináciu detí, ktoré tu už žijú dlho s rodičmi, ktorí sem prišli pracovať. Ten zákon nereflektuje na mobilitu pracovnej sily, slobodu rozhodnutia rodín, kde chcú žiť a kde chcú vychovať svoje deti. Nemali by byť ochudobnení o takúto možnosť," poznamenal minister vnútra. Osemročné gymnáziá majú podľa Kaliňáka výhody. "Rozumieme tomu, že tá hranica piatich percent môže lepšie fungovať v niektorých okresoch a v niektorých zas horšie," povedal.
"V záujme mladej generácie, ale aj rodičov je, aby sme túto tému rýchlo vyriešili a mohli sme sa pripraviť na nadchádzajúci ročník prijímacích pohovorov, ktoré sú na jar. Bol by som rád, keby sme to mali v priebehu novembra zo stola preč," povedal šéf rezortu vnútra. Počet tried, ktoré by zostali v Bratislavskom kraji, je podľa neho malý a pretlak záujmu naopak zas obrovský. Ministerka školstva zároveň podotkla, že sa tejto téme bude ešte venovať a s ministrom vnútra sa stretne.

Zdieľať na facebooku