J. Horecký: Po nástupe kurikula plánujeme zjemniť testovanie na končiace cykly

  Foto: Bigstock

Bratislava 22. marca (TASR) – V budúcich rokoch po nástupe nového kurikula plánuje ministerstvo školstva zjemniť testovanie žiakov na končiace cykly. Teda po treťom, piatom a deviatom ročníku. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký. 
        

"Chceme posunúť metodiku testovania skôr k tomu, aby sa testovali spôsobilosti žiakov užiť svoje vedomosti a poznatky tak, aby to viac reflektovalo ciele nového kurikula a nie preverovanie mechanicky nadobudnutých vedomostí," objasnil Horecký. 
        

Zároveň poznamenal, že po tom, čo pristúpil tento rok k zrušeniu testovania 5, o zrušení testovania starších žiakov neuvažoval. Dôvodom je aj to, že testovanie 9 pomáha i pri procese prijímania žiakov na stredné školy. "Zároveň je to pre nás aj plošné meranie o tom, ako na tom populácia je," povedal. 
        

Viac ako 46.000 žiakov z 1642 škôl absolvovalo v stredu celoslovenské externé testovanie 9. Zúčastnili sa na ňom žiaci deviateho ročníka základných škôl, štvrtého ročníka gymnázií a tanečných konzervatórií s osemročným vzdelávacím programom a prvého ročníka stredných škôl s päťročným vzdelávacím programom prijatí na vzdelávanie v strednej škole z ôsmeho ročníka základnej školy. Počas dňa žiaci absolvovali test z matematiky a vyučovacieho jazyka (slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra).

Zdieľať na facebooku