SaS s daňovým bonusom na deti nesúhlasí, no nebude ho vetovať

  Foto: Bigstock

Bratislava 11. mája (TASR) – Koaličná SaS nesúhlasí s navrhovaným daňovým bonusom na deti, no nebude ho vetovať. Oznámil to po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Návrh považuje za zlý a nespravodlivý, liberálom sa nepáči ani to, že financovaný má byť krátením rozpočtu samospráv. Sulík potvrdil, že v parlamente za tento návrh liberáli hlasovať nebudú.
      

"Na vláde to prejde a ak si to v parlamente chcú presadiť  napríklad s hlasmi Hlasu, keď im to stojí za to... My za to ruku dvihnúť nebudeme," uviedol Sulík. Nastavenie bonusu je podľa neho  nešťastné, spôsobom „chudobným zoberie, bohatým dá“.
      

Kritizuje aj krytie daňového bonusu peniazmi, ktoré mali dostať samosprávy. "Veľa si toho vytrpeli, museli znášať výrazne vyššie náklady v súvislosti s pandémiou, pomocou pre utečencov z Ukrajiny a teraz aj so zvýšením energií,“ upozornil. "Niektoré obce môže nové opatrenie doviesť až k platobnej neschopnosti,“ zdôraznil Sulík.
      

V prípade zvyšných opatrení, prídavkov na deti a poukážok na voľnočasové aktivity, Sulík upozornil, že SaS nie je proti samotným výdavkom, ale proti tomu, že sa majú v dôsledku nich zvyšovať existujúce dane a zavádzať nové. "Preto to budeme aj vetovať,“ uviedol. Pripúšťa diskusiu v prípade prijatia ústavného zákona o daňovej brzde a v prípade, že sa výnos zo zvýšených a nových daní použije na zníženie inej dane.
      

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na Sulíkove slová upozornil, že v programovom vyhlásení vlády (PVV) formulovala koalícia z hľadiska verejných financií zámer znižovania daňového zaťaženia na strane práce a naopak zvyšovania na strane spotreby, majetku a negatívnych externalít. "V schválenom PVV nie je nič o tom, že nebudeme zvyšovať dane, to som pripomenul aj pánovi Sulíkovi. Dávať si červené čiary, ktoré sú v rozpore s PVV, je neprijateľné,“ povedal premiér.
      

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a podpredseda SaS Branislav Gröhling pripomenul, že sa nerieši zvyšovanie platov učiteľov a hlavný čas detí, ktorý trávia v škole. Poukázal aj na to, že by sa mali financie vyčleniť na modernizáciu škôl. „Keď budeme mať vyriešený hlavný čas detí, potom môžeme riešiť ich voľný čas,“ povedal minister školstva.
      

Gröhling na koaličnej rade ani na rokovaní ani raz v tomto roku neotvoril otázku zvyšovania platov, reagoval na stredajšom brífingu minister financií Igor Matovič (OĽANO). Dodal, že minister školstva robí mediálne hry. Matovič vyhlásil, že pôjde do štrajku so zamestnancami školstva, no bude to proti ministrovi a proti rezortu školstva. Podľa Matoviča by sa mali zvyšovať platy podľa toho, ako je profesia nedocenená. Dodal, že opakovane strane SaS navrhujú zdroje aj na vyššie platy učiteľov, čo SaS odmieta vyjadreniami, že zvyšovanie daní je pre nich červená čiara.


Zdieľať na facebooku