Začiatok školského roka je pre rodiny finančne náročný

Začiatok školského roka je pre rodiny finančne náročný. Celkovo 46 percent slovenských rodičov priznáva, že si na zabezpečenie všetkých potrieb pre školákov už niekedy požičalo, prípadne si chcú požičať peniaze.
Začiatok školského roka je pre rodiny finančne náročný. Celkovo 46 percent slovenských rodičov priznáva, že si na zabezpečenie všetkých potrieb pre školákov už niekedy požičalo, prípadne si chcú požičať peniaze. / Foto: Bigstock

BRATISLAVA 3. septembra (SITA) - Začiatok školského roka znamená pre rodičov nemalé finančné výdavky. Len príprava prvákov do školských lavíc stojí slovenských rodičov v priemere 300 eur. Za jeden školský rok následne minú rodičia na svoje dieťa okolo 465 eur. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý si nechala na vzorke 1 500 respondentov v uplynulých týždňoch vypracovať spoločnosť Profi Credit Slovakia. Informoval o tom marketingový riaditeľ spoločnosti Profi Credit Slovakia Richard Lörincz.

„Výdavky sa týkajú najmä nákupu školských pomôcok, platenia obedov, družiny, krúžkov, či nákupu nového oblečenia a obuvi. Aj z týchto dôvodov patrí september medzi mesiace, keď prudko stúpa záujem o úvery,“ potvrdzuje Lörincz s tým, že keď nepomáha siahnuť hlbšie do peňaženky, nastupujú pôžičky. Celkovo 46 percent slovenských rodičov priznáva, že si na zabezpečenie všetkých potrieb pre školákov už niekedy požičalo, prípadne si chcú požičať peniaze. V susednom Česku sa k tejto možnosti prikláňa 39 percent rodičov.

Výdavky sú o to vyššie, že nová generácia prvákov je vybavená do školy rôznymi technológiami. Vlastníkom mobilného telefónu je približne 76 percent slovenských prvákov. Počas štúdia na základnej škole sa následne dopracuje k tabletu 59 percent školákov. Na Slovensku nemá žiadnu z týchto technických vymožeností k dispozícii na základnej škole každé ôsme dieťa. Všetko sa však mení na strednej škole, kde podľa spoločnosti Profi Credit už prakticky neexistuje študent bez mobilného telefónu, notebooku, či tabletu pripojeného na internet.

Čítajte viac o téme: Peniaze
Zdieľať na facebooku