MÝTY O ŠTÚDIU V ZAHRANIČÍ

Zahraničné univerzity sú dostupné aj pre Slovákov.
Zahraničné univerzity sú dostupné aj pre Slovákov. / Foto: Shuterstock

Čím ďalej tým viac študentov uvažuje o štúdiu v zahraničí. Nanešťastie mýty o ňom stále pretrvávajú. Mnohé možno boli aktuálne pred niekoľkými rokmi, dnes to už však neplatí. Poďme sa pozrieť na najčastejšie predsudky, ktoré kolujú okolo štúdia v zahraničí.

 

Mýtus č. 1: Štúdium v zahraničí je pridrahé

Paradoxom v dnešných časoch je, že práve štúdium v zahraničí môže byť lacnejšie ako slovenské. Študenti na Slovensku si privyrábajú na brigádach 3-5€/hod. Študenti napríklad v Dánsku si privyrábajú hneď 13€ za hodinu. Už len tento rapídny rozdiel v brigádnickej mzde hovorí o tom, že náklady na štúdium sa môžu znížiť, ak popri štúdiu brigádujete. Na Slovensku to bez finančnej pomoci rodičov takmer nejde, ak rátame náklady na internát alebo byt, cestovné, knihy a iné študijné materiály. Okrem toho nie každý štát má spoplatnené štúdium. Medzi krajiny, ktoré nemajú spoplatnené školstvo pre členov EU, patrí napríklad Dánsko a Švédsko. Mnohé krajiny ponúkajú študentom štipendiá, ktoré sú študenti schopní splácať brigádami.

 

Mýtus č.2: V zahraničí študujú len premianti

Jediná relevantná podmienka v ktorej musíte byť lepší ako ostatní vaši slovenskí rovesníci je jazyk. Vysoké školy na mnohých zahraničných univerzitách vyžadujú certifikát z jazyka. V prípade anglického štúdia napr. IELTS, TOEFL, CAMBRIDGE. Na študijné výsledky sa až taký veľký dôraz nekladie. Dôležitejšia je motivácia, ktorá vás vedie študovať práve na tej ktorej univerzite. Nakoľko na mnohé vysoké školy sa neskladajú skúšky, ale sa skôr prezentujete motivačným listom, či prezentáciou, práve tu môžete vyzdvihnúť svoje pohnútky ísť študovať na konkrétnu univerzitu. Prestížnejšie školy môžu vyžadovať určitý študijný priemer, ktorý sa zvykne pohybovať okolo známky C. Toto však platí len v prípade, že sa chystáte ísť študovať na magisterské/inžinierske štúdium. Priamo počas štúdia budete hodnotení rovnako ako domáci študenti. A za hranicami sa tiež nerodia len géniovia.

 

Mýtus č. 3: Na štúdium je komplikované prihlásiť sa

V dnešnej elektronickej a technickej dobe často krát stačí vyplniť elektronickú prihlášku, zložiť skúšku z jazyka a je to. Prípadne v rámci prihlášky pripojíte motivačný list. Študenti ašpirujúci na magisterské a inžinierske štúdium, budú musieť okrem iného predložiť overený diplom o ukončení štúdia a prípadne predmety na porovnanie. Väčšina škôl má postup na prihlásenie rozpísaný na svojich stránkach a je podstatne jednoduchší a menej byrokratický ako ten náš slovenský. Niekedy stačí škole len napísať a hneď vám pridelia asistenta, ktorý vám pomôže prihlášku vyplniť. O zaujímavých štipendiách sa môžete dozvedieť napríklad tu: http://www.findamasters.com/

 

Mýtus č. 4: Po anglicky môžem študovať len vo Veľkej Británii, USA a AUSTRÁLII

Mnohé európske školy ponúkajú anglické výučbové programy. Medzi takéto štáty patrí Belgicko, Dánsko, Holandsko, Cyprus, Švédsko či dokonca Nemecko.

 

Mýtus č. 5: Ak chcem študovať v zahraničí stačí mi výmenný pobyt

Výmenné pobyty sú veľkou prednosťou Európskej únie, ale štúdium v zahraničí nemôžu nahradiť. Pobyty podobné projektu Erazmus slúžia na to, aby sa študent oboznámil s hosťujúcou univerzitou, kultúrou, prípadne s inými študijnými metódami a jazykom. Titul však zostáva stále slovenský. Ak však chcete získať zahraničný titul, byť študentom zahraničnej univerzity, či zažiť iný študijný prístup a odniesť si z neho maximum, preferujte skôr klasické štúdium pred výmenným pobytom.

 

Mýtus č. 6: Zahraničný titul mi nebude na Slovensku uznaný

Mohli by sme povedať, že ide o polovičný mýtus, keďže s uznávaním niektorých titulov môžu vzniknúť problémy. V rámci EU sa harmonizovali tzv. sektorové povolania (zubár, lekár, zdravotné sestry, farmaceuti, architekti, veterinári), ktorých tituly sa automaticky uznávajú aj na Slovensku. Problém môže nastať v prípade učiteľov, stavebných inžinierov, fyzioterapeutov a pri niektorých živnostiach. V tomto prípade nastupujú kompenzačné mechanizmy v podobe praxe alebo skúškou spôsobilosti. Preto záleží na vašich ambíciách, či sa chcete vrátiť do rodnej krajiny a prácu vykonávať tu, alebo naopak zostať v krajine svojich štúdií.

 

Študovať v zahraničí je dnes mnohonásobne jednoduchšie ako v minulosti. Pracovné pozícia po jeho absolvovaní, môže byť dokonca atraktívnejšia, ako v prípade slovenských absolventov. Vždy záleží od chuti a ambície samotného študenta. Pre tých, ktorých však takáto cesta láka, sú dnes podmienky podstatne výhodnejšie.

Zdieľať na facebooku