Vianočné trhy na zámku Schloss Hof

Sponzorovaný článok
Vianočné trhy na zámku Schloss Hof
Vianočné trhy na zámku Schloss Hof / Foto: Astrid Knie

Keď sa najväčšie barokové vidiecke sídlo Rakúska odeje do zimných šiat, jeho nádvoria rozžiaria tisíce svetielok, vzduchom sa šíri vôňa pražených mandlí či lahodných punčových variácií a scéna na zámockom nádvorí patrí tradičným tónom vianočných piesní, môžete sa tešiť na nezabudnuteľný (pred)vianočný zážitok.

 

Adventné čaro vo vidieckej atmosfére

Tradícia vianočných trhov siaha až do obdobia stredoveku. V nemecky hovoriacich krajinách sa na začiatku zimy pravidelne konali trhy za účelom zásobenia obyvateľstva potravinami a vybavením nutným na prekonanie zimného obdobia. O niekoľko storočí neskôr sa trhy stali miestom príjemných stretnutí, spojené s možnosťou nákupu vianočných dekorácií či darčekov. Práve to sú hlavné dôvody, prečo sa i dnes tešia veľkej popularite. Ak ste zatúžili spoznať aj iné trhy, ako tie typicky mestské, rozhodne si nenechajte ujsť návštevu zámockého areálu Schloss Hof v predvianočnom období. Zámocké komnaty otvárajú dvere k exkurzii vianočnou históriou a exteriéry dotvoria desiatky drobných domčekov, ktoré ponúknu rôznorodé gastro špeciality. Či už máte chuť na lahodné horúce nápoje rozmanitých chutí alebo tradičné rakúske lahôdky  ako cisársky trhanec či štajerské knedličky, maďarský langoš, francúzske palacinky alebo slovenskú cigánsku, výber je skutočne široký. Pod barokovými klenbami v historickej stajni nájdete množstvo originálneho sortimentu prevažne ručnej výroby, s ktorým si môžete skrášliť vianočnú domácnosť a možno nájdete aj vhodný darček pre vašich blízkych. 

 

Foto: Astrid Knie 

Radosť v detských očiach

Zámok Schloss Hof ani v predvianočnom období nezabúda na tých najmenších.  V zámku sa môžu tešiť na detské prehliadky a  kultúrny program vyšperkujú vystúpenia kúzelníka či divadielko s gašparkom. Tvorivé duše môžu popustiť uzdu fantázii v kreatívnom ateliéri. Vlastnoručne vyrobené vianočné dekorácie sa predsa cenia najviac. Na statku budú čakať prítulné poníky, aby deti potešili vianočnou jazdou. Tí čo pred konskou silou preferujú pevné stroje sa iste potešia vianočnému kolotoču a vláčiku. A zaručene jedinečným zážitkom bude betlehem so živými zvieratkami zo zámockého statku. Vidieť ako na Ježiška dozerajú modrooké oslíky a ovce očkaté môžete len na zámku Schloss Hof.

 

Na vianočných trhoch v Schloss Hofe si na svoje prídu aj rodiny s deťmi. / Foto: Astrid Knie

 

Kultúrno-umelecký zážitok

Vianočné trhy v niekdajšom sídle Márie Terézie ponúkajú okrem gastronomických lahôdok aj výdatnú porciu kultúrnej nádielky. V zámockých komnatách sa môžete tešiť až na tri výstavy. Stála expozícia vďaka autenticky zariadeným cisárskym apartmánom predstavuje kultúru bývania v 18. storočí. Nádherné porcelánové súpravy a strieborné servisy z rôznych kútov sveta zo zbierok Habsburgovcov sú naďalej prístupné na výstave „Poklady z kolekcie cisárskeho striebra“. Vianočným bonusom sú obľúbené adventné okienka, ktoré približujú viaceré sviatočné tradície a vyrozprávajú aj zaujímavé historky o Vianociach na cisárskom dvore.

 

Vianočné trhy v prekrásnej atmosfére imperiálneho čara barokového komplexu Schloss Hof pohladia dušu i potešia chuťové bunky. 

 

Na návštevníkov trhov čakajú rôzne vianočné lahôdky i nápoje. / Foto: Astrid Knie

 

Miesto: Zámok Schloss Hof, 2294 Schloßhof 1 
Termíny vianočných trhov: 
19. - 20. november
26. - 27. november
   3. -  4. december
  8. – 11. december
17. – 18. december

Vždy 10:00 – 19:00 hod.

Vstupné:
Vstup na vianočné trhy:
dospelá osoba 8,- € 
dieťa (6 – 18rokov ) 3,50 €
rodinná vstupenka (2 dosp. + max. 3 deti) 19,50 €

Vstup na vianočné trhy a vstup do zámku:
dospelá osoba 16,- € 
dieťa (6 – 18rokov ) 10,-  €
rodinná vstupenka (2 dosp. + max. 3 deti) 42,- €

Príplatok za prehliadku s lektorom: dospelá osoba 4,- € |  dieťa (6 – 18rokov ) 2,- €
Zámok je možné navštíviť aj individuálne bez sprievodcu, v zámku sú k dispozícii slovenské texty.

Viac info na www.schlosshof.at/sk

Zdieľať na facebooku