Efektívne učenie: 7 spôsobov, ktoré nesedia s vašou intuíciou

  

Čas na učenie je obmedzený, no napriek tomu výskumy ukazujú, že vysoké percento z z nás sa spolieha na učebné techniky, ktoré sú ďaleko od tých optimálnych. Žiaci, vysokoškoláci, ale aj pracujúci ľudia. Učebná psychológia, veda, ktorej počiatky siahajú do devätnásteho storočia, najmä v posledných rokoch odhaľuje vysoko efektívne a výskumom podložené spôsoby efektívneho spracovania informácií. Nahraďte skostnatené, všeobecne uznávané spôsoby učenia zakotvené v tradícii a intuícii. Pravdou totiž je, že tie najefektívnejšie spôsoby nemusia nutne ísť ruka v ruke s vašou intuíciou.

Píšte ručne

Na prednáškach naďalej pokojne píšte na počítači. Pokiaľ si ale robíte učebné poznámky z čítaného textu, nahraďte klávesnicu perom. Pri písaní na klávesnicu študenti zvyknú prepnúť do režimu ako pri starom nudnom diktovaní poznámok. Naopak, pri písaní rukou píšu pomalšie, a teda majú aj viac času na spracovanie informácií.

 

Nečítajte dokola ten istý text

Pokiaľ sa učíte nový predmet, jazyk, alebo trénujete inú vašu schopnosť, snažte sa čo najviac zapájať vašu pamäť tým, že sa snažíte priebežne zopakovať, čo ste sa naučili. Vymyslite si otázky, aké by sa mohli vyskytnúť na skutočnom teste. Nie je nutné, aby ste ten istý text alebo cvičenie čítali stále dookola. Rozpamätanie sa posilní vaše vedomosti a schopnosť rozpamätať sa aj neskôr.

 

Robte si prestávky

Americkí vedci Kelley and Whatson vo výskume z roku 2013 opätovne potvrdili, že robiť prestávky pri učení je dôležité. Ako najideálnejšie sa javí učenie v 20-minútových blokoch s 10-minútovými prestávkami, počas ktorých je mentálna aktivita veľmi nízka. Ideálne je ísť na prechádzku so psom alebo si trošku zacvičiť, čím neobmedzujete ukladanie informácií do dlhodobej pamäte.

 

Spite

Doprajte si dostatok spánku. Množstvo študentov si myslí, že učiť sa noc pred písomkou je ten najefektívnejší spôsob. Je však dokázané, že spánok pomáha pri ukladaní spomienok a dokáže urýchliť schopnosť obnovenia naučených informácií (v porovnaní so študentmi, ktorí trpia nedostatkom nočného odpočinku).

 

Preskakujte

Preskakujte medzi učením sa rôznych predmetov. Pokiaľ vás o týždeň čaká písomka z matematiky, fyziky a chémie, najlepšie urobíte, ak sa každý deň aspoň trošku budete venovať každému z predmetov namiesto neustáleho zdokonaľovania sa v jednom. Tvrdí to Mark Mc Daniel, autor knihy Make It Stick: The Science Of Successful Learning (Nech to drží: Veda úspešného učenia sa).

 

Priebežne sa testujte

Vytvorte si svoje vlastné testy alebo pracujte s tými existujúcimi. Nielenže zistíte, čo viete a čo nie a aký je váš progres, ale testy tiež dokážu zlepšiť vašu schopnosť vyvolať si naučené fakty z pamäti. A to sa vám na samotnom teste alebo skúške určite zíde.

 

Ak je to ľahké, nie je to učenie

Vrodené schopnosti a skvelá pamäť vám určite pomôžu, ale za väčšinou jednotkárov alebo áčkarov sa zvyčajne skrývajú „iba“ dobre prepracované a naozaj vytrvalé učebné návyky. Učenie je práca a vyžaduje si naše úsilie.

 


Autorka je spolumajiteľkou doučovacej agentúry Cielene.sk.

 

Odporúčaná literatúra: Peter C. Brown, Henry L. Roediger III and Mark A. McDaniel : Make It Stick: The Science Of Successful Learning //Foto: Shutterstock

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie
Zdieľať na facebooku