Píšete poznámky efektívne?

  

Dnešní študenti prežívajú skúškové obdobia najmä vďaka poznámkam z prednášok. Vlastné materiály k danému predmetu predstavujú obľúbenú skratku k úspešnému zavŕšeniu semestra. Viete ako ich však zaznamenať čo najefektívnejšie?

 

Keď vkročíte do miestnosti plnej vysokoškolákov čakajúcich na príchod profesora, naskytne sa vám pohľad na more notebookov. Elektronické pomôcky sa v radách študentov stali už akousi tradíciou. Počas prednášok sa miestnosťou rozlieha ťukanie do klávesnice, ktoré sa snaží držať krok so slovami prednášajúceho. Občas vás vyrušia tí, ktorí zostali verní obyčajným papierom, zošitom a perám. Sú tak trošku pozadu alebo robia dobre?

Pero verzus klávesnica

Študenti, ktorí preferujú notebooky a tablety tvrdia, že poznámky si týmto spôsobom zapisujú rýchlejšie, a tak u nich nakoniec nič z hodiny nechýba. Materiály sú ľahko čitateľné, nemusia ich neskôr prepisovať alebo nejakým spôsobom upravovať. Z týchto materiálov sa neskôr aj jednoduchšie číta. S perami by vraj nestíhali, veľa by po sebe neprečítali a ruka sa zvyčajne ľahko vysilí .

Na druhej strane sú však tí, ktorí ťukanie do klávesnice radi nahrádzajú obyčajným perom a zošitom. Učivo si zaznamenávajú v rôznych skratkách, v ktorých sa často vyznajú len samotní autori a tvrdia, že si zapamätajú z učiva oveľa viac. No majú pravdu? Čo na to hovoria výskumy?

Rýchlosť neznamená vždy efektívnosť

Automatické ťukanie prstov do klávesnice nás núti počas prednášky zlenivieť. Nedávame príliš veľký pozor, keďže väčšinu informácií si stihneme zaznamenať. Neskôr sa už len hráme s typom písma, zvýraznením a naša pozornosť sa nenápadne uberá iným smerom.

Hoci je pre nás robenie poznámok na elektronických zariadeniach pohodlnejšie, štúdia realizovaná Princeton University odhalila, že študenti prijímajú do mozgu informácie ďaleko lepšie, ak ich spracúvajú priamo rukou.

Vedci sa v štúdii domnievajú, že práve to je problémom, že užívatelia notebookov či tabletov majú tendenciu iba prepisovať to, čo počuli slovo po slove bez akéhokoľvek spracovávania informácií, ktoré boli povedané.

65 študentov podrobili sledovaniu jednému z piatich nimi vybraných videí, ktoré ich zaujímali a neobsahovali všeobecné informácie. Študenti, ktorí si pozreli tieto videá následne dostali elektronické zariadenie a boli požiadaní, aby si robili poznámky stratégiou ako si štandardne poznámky robia.

Potom študenti vyplnili 3 rozptyľujúce otázky zahrňujúce vyčerpávajúce pamäťové úlohy. O 30 minút neskôr mali zodpovedať na faktické pamäťové otázky ( ako napr. Približne pred koľkými rokmi existovala civilizácia... ?) a tiež koncepčno-aplikačné otázky ( napr. Ako sa Japonci a Švédi odlišujú vo svojom prístupe k rovnosti vo svojich spoločnostiach? ) založené na lekcii, ktorú videli.

Štúdia tiež odhalila, že tí, ktorí robia poznámky rukami, zároveň nestíhajú písať každé jednotlivé slovo na papier, preto sú nútení zaoberať sa materiálom omnoho intenzívnejšie, aby rozlíšili najdôležitejšie a relevantné informácie. To im zároveň neskôr umožňuje študovať efektívnejšie. Štúdia preto odporúča, aby študenti robili poznámky rukami kedykoľvek je to možné.

Nájdite rovnováhu

Zaznamenávanie poznámok perom prináša rôzne výhody a zlepšuje naše vedomosti. Ak nezvyknete písať svoje poznámky perom, urobte zmenu a skúste to. Možno budete prekvapení, ako sa tým zníži vaša záverečná dĺžka štúdia pred skúškou. No ak naozaj nestíhate, nemusíte sa nutne trápiť s perom a papierom. Ideálne je nájsť si medzi používaním pera a klávesnice rovnováhu. Vyberte si napríklad najťažšie predmety a ich prednášky zaznamenávajte perom. Na ostatných sa uvoľnite písaním na klávesnici.

Bez poznámok sa vysokoškolák jednoducho vpred nepohne. Potrebné vždy boli a aj budú. No nezabúdajte, že ich pridaná hodnota spočíva práve v tom, že ich vytvoríte sami. Využívanie cudzích poznámok na učenie môže byť veľmi zradné. Na to by ste mali pamätať. Mnohí učitelia by vedeli rozprávať o skvostných nezmysloch zo skúšok či štátnic, ktorých sa dočkali od študentov, čo sa učili zo spolužiakových poznámok či jednoducho nájdených na internete. A hoci spôsobov zaznamenania poznámok je naozaj veľa, klasické pero nám stále môže prinášať o niečo viac, ako tá najmodernejšia technika.


Zdroj: examinedexistence.compss.sagepub.com // Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať: Ako sa učiť? Najznámejšie techniky učenia

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie
Zdieľať na facebooku