Čo vám môže priniesť cudzí jazyk?

Čím viac cudzích jazykov budete aktívne v budúcnosti ovládať, tým vyššia bude vaša hodnota pre zamestnávateľov.
Čím viac cudzích jazykov budete aktívne v budúcnosti ovládať, tým vyššia bude vaša hodnota pre zamestnávateľov. / Foto: Shutterstock

Je cudzí jazyk dôležitý? V čom nás dokáže obohatiť?

 

Parlez-vous français? Gavariš pa rusky? Alebo sprechen sie deutsch? Možno ste sa stretli s niektorým z týchto oslovení práve na vašich prázdninových či pracovných zahraničných cestách. Ak ste boli schopní v konverzácii s úsmevom pokračovať, určite vám padol kameň zo srdca. Žiadna blamáž sa nekonala. Ak však nie, nepríjemné pocity zoči voči cudzincovi, s ktorým si neviete nič povedať, určite "stoja za to". O to horšie, ak ste od toho cudzinca potrebovali prácu či radu vy sami. "Cudzí jazyk" nie je predmet v škole, kde prežijete vďaka podvádzaniu. Je to to, čo vám o chvíľu bude otvárať alebo zatvárať dvere. Už úvodná dobrá sebavedomá komunikácia môže vašich partnerov presvedčiť o vašich kvalitách a posunúť vás tam, kam by ste sa inak s veľkou pravedepodobnosťou nedostali.


Znalosť inej reči vám otvorí dvere do sveta

Vďaka cudzím slovám a skladbám viet sa dokážete  viac priblížiť k danej kultúre a rovnako ju aj lepšie spoznať. Komunikácia a spoznávanie nových ľudí je o niečo jednoduchšia, ak rozumiete domácemu jazyku. Je dobre známe, že s angličtinou vo Francúzsku veľmi nepochodíte. Prístup domácich sa môže zmeniť, pokiaľ k nim prehovoríte ich rodnou rečou. Ľudia, ktorí ovládajú viacero jazykov sú nielen otvorení voči iným kultúram, ale dokážu lepšie postupovať aj vo svojej kariére. Zamestnanie v zahraničí sa hľadá ľahšie so znalosťou viacerých cudzích jazykov. Iná reč je niečo ako kľúč, ktorý vám otvorí dvere a prinesie veľké pozitíva. Vplýva na mozog a aj ľudskú osobnosť. V nasledujúcich bodoch zistíte, aké pozitíva vám môže priniesť nový jazyk.


nelson mandela-jazyky-eduworld.sk

 

V čom konkrétne vám pomôže štúdium nového jazyka?

1. Zlepšuje prácu mozgu.

Každý nový jazyk obsahuje svoje pravidlá, výslovnosť a tvary slov. Pri učení sa cudzej reči mozog rozoznáva novú štruktúru tohto jazyka a osvojuje si ju. Kým mozog pracuje s novými informáciami, aby ste vy mohli využívať jazyk na vyjadrenie svojich myšlienok, zároveň sa zlepšujú vaše zručnosti v čítaní, v posudzovaní a riešení problémov.

 

2. Uľahčuje rozhodovanie sa.

Schopnosť vedieť sa rýchlo rozhodnúť nemá každý z nás. Často je ťažké vybrať si z niekoľkých možností. Práve ľudia, ktorí ovládajú viacero jazykov sa dokážu rozhodovať o niečo ľahšie. V cudzích jazykoch totiž často bývajú slová, ktoré majú viac významov. Vtedy človek musí vedieť posúdiť či ide o vhodný a použiteľný význam daného slova alebo ide len o jeho skrytý význam.

 

3. Zlepší pamäť.

Čím viac využívame mozog, tým lepšie sú aj jeho funkcie. Pri štúdiu cudzieho jazyka si musíte zapamätať nové slová, rôzne pravidlá a preklady, ktoré neskôr aplikujete do komunikácie. Týmto spôsobom posilňujete aj svoju pamäť, keďže mozog neustále prijíma nové podnety. Neskôr to možno využijete napríklad pri zapamätaní si nových mien alebo pri nákupných zoznamoch.

 

4. Zvyšuje výkon študentov.

Študenti ovládajúci viacero jazykov dosahujú lepšie výsledky aj v ostatných oblastiach ich štúdia, ako tí, ktorí hovoria len jedným cudzím jazykom. Mozog sa naučí pracovať odlišne pri cudzích jazykoch, a tak sa zvyšujú aj iné zručnosti v ostatných predmetoch. Rovnako sa zvyšuje aj IQ študentov.

 

5. Rozširuje možnosti kariéry.

S viacerými jazykmi budete pre zamestnávateľa určite zaujímavejší ako niekto, kto napríklad ovláda len nemčinu alebo len angličtinu. Vaše možnosti na lepšie zamestnanie alebo kariérny postup sa zlepšia. Znalosť viacerých jazykov je znakom flexibility, otvorenosti, inteligencie a schopnosti vedieť sa rozhodovať.

 

6. Buduje sebadôveru.

Každá nová skúsenosť a vedomosť zvyšuje našu sebadôveru. Pri jazyku to platí hádam aj dvojnásobne. Učenie sa nového jazyka prináša mnohé výhody a zaujímavosti do života. Týmto spôsobom môžete upevniť vlastnú sebadôveru. Napríklad aj vtedy, keď zachránite nejakú situáciu v zahraničí, kde spolucestujúci nebudú vedieť z domáceho jazyka viac ako pozdrav.

Okrem týchto pozitív vám cudzie jazyky prinášajú rozdielne kultúry, ktoré postupne spoznávate. Objavujete mnohé spôsoby života, nesúce so sebou ľudí, ktorí majú možno iný pohľad na svet. Môžete sa učiť, inšpirovať, zlepšiť samých seba a pomôcť aj vlastnému sebavedomiu a sebarealizácii.

Ak premýšľate nad vstupom do novej zásoby slov, neberte to len cez stránku gramatiky a pravidiel. Spoznávajte novú kultúru, krásu novej reči a schopnosti porozumieť jej. Učenie sa tak stane o niečo príjemnejším.

 


Zdroj: examinedexistence.com

 

Čítajte viac o téme: Cudzie jazyky
Zdieľať na facebooku