Ak sa pri študovaní na skúšku nudíte alebo sa vám zdá učenie namáhavé, spravte si ho zábavnejším. Štúdium môže byť veľmi zaujímavé a zábavné ak poznáte správne spôsoby, ktoré vám zlepšia koncentráciu a spríjemnia čas počas drtenia sa na skúšku. Pozrite si nasledujúce tipy a skoncujte s nudným študovaním!
Metóda 1 z 2: Štúdium osamote
1. Vyskúšajte interaktívne vzdelávacie aplikácie alebo webové stránky, ktoré vám pomôžu pri štúdiu a urobia ho zaujímavejším.
2. Počúvajte hudbu. Pustite si hudbu s ukľudňujúcou melódiou. Vyhýbajte sa pesničkám so slovami, lebo tie vás budú vyrušovať pri učení. Najlepší druh hudby pre podporu učenia je pop alebo džez.
3. Majte nablízku niečo na zahryznutie. Pripravte si zdravé maškrty, z ktorých budete počas študovania ujedať. Pri ujedaní vám čas prejde rýchlejšie a spríjemní štúdium. Pripravené pochúťky môžete používať aj ako druh odmeny pri splnení časti práce alebo štúdia. Snažte sa vyhýbať nezdravým maškrtám, ako sú čipsy a rôzne slané pochúťky. Radšej siahnite po banáne, jablku, orieškoch alebo sušenom ovocí. Tie obsahujú veľa vitamínu B, ktorý podporuje funkciu mozgu a naštartuje premýšľanie.
4. Dbajte na dostatočné osvetlenie. Umiestnite študijný stôl k oknu, aby ste mali čo najviac prírodného svetla. Prírodné svetlo vám dodá viac energie než to umelé. Ak študujete v zimnom období a prírodného svetla je menej, uistite sa, že vaša miestnosť je dostatočne presvetlená aspoň umelým svetlom.
5. Zabezpečte si dostatočné vetranie. Ak nevetráte a v izbe máte vydýchaný vzduch bude vás to uspávať. Preto sa snažte pravidelne vetrať. Ak je vám zima, môžete vetrať menej, alebo si zabezpečiť ventilátor, ktorý bude víriť vzduch v miestnosti.
6. Udržuje v miestnosti príjemnú teplotu. Ak je vám príliš teplo alebo príliš zima, nebudete sa cítiť príjemne. To vo vás bude vyvolávať zlé pocity, ktoré vás budú nútiť k ukončeniu štúdia. Preto si zapnite kúrenie, klimatizáciu alebo otvorte okno. Nefunguje vám kúrenie alebo nemáte klimatizáciu? Improvizujte a robte to, čo robí väčšina študentov. Ak je vám zima: zatvorte okno a dvere, použite malú vyhrievaciu lampu na nohy (spotrebuje omnoho menej energie), použite prikrývku, oblečte si teplejšie a pohodlné oblečenie a pite teplé nápoje. Ak je vám teplo: otvorte okno a dvere, majte na sebe vzdušné, príjemné a krátke oblečenie, pite studené nápoje alebo si zapnite ventilátor.
7. Zaobstarajte si obľúbené kancelárske potreby. Vedeli ste o tom, že správne kancelárske potreby vám urýchlia a zlepšia učenie? Preto si kúpte pero, ktoré sa príjemne drží; papier, na ktorý sa ľahko píše; stojan na knihu, ktorý zabraňuje padaniu kníh a skrípt; sadu farebných zvýrazňovačov, ktoré vám zvýraznia dôležité časti učiva.
8. Pripravte si plán štúdia a odpočinku. Nerobte zo štúdia nekonečný proces. Urobte si časový harmonogram, kde si naplánujete čas určený pre štúdium a krátke prestávky. Štúdiu sa venujte len v naplánovaný čas a keď to dodržíte, doprajte si za odmenu menšiu prestávku, počas ktorej sa budete venovať vašim obľúbeným veciam. Čas štúdia sa snažte využiť efektívne, nečmárajte si, nevolajte priateľom, nepozerajte si Facebook a hlavne sa neľutujte! To len posilní bolesť a zvýši nezáujem.
9. Pozrite sa na štúdium z iného uhľa pohľadu. Možno sa práve učíte na predmet, ktorý vás naozaj nebaví alebo vás vôbec nezaujíma. Vyskúšajte si predstaviť daný predmet v praxi. Aké pozície zastupujú ľudia, ktorí sa venujú tejto oblasti? Aké každodenné problémy sa dajú vyriešiť technikami, ktoré momentálne študujete? Takáto predstava vám pomôže zmeniť nudnú tému na zaujímavejšiu. Ba čo viac, môžete si šplhnúť u skúšajúceho profesora keď mu dáte reálne príklady.
10. Uvedomte si, že štúdium nie je len o bifľovaní. Štúdiom sa učíte kopírovacím schopnostiam a trpezlivosti. Budete si vedieť stanoviť priority a vysporiadať s niečím, čo vás nezaujme. V živote sa stretnete so situáciami, ktoré sú nudné a nezaujímavé a budete sa musieť s nudou a nezáujmom vedieť vysporiadať. Napríklad na pracovných stretnutiach, počas práce, obradoch alebo akciách. Možno sa vám to nezdá, ale práve teraz sa učíte životne dôležité schopnosti a spoznávate čo chcete alebo nechce robiť.
11. Zaobstarajte si domáce zvieratko na povzbudenie. Ak máte domáce zvieratko ako napríklad mačičku, rybku , morské prasiatko alebo psíka, majte ich pri sebe počas štúdia. Zvieratká vám dodajú energiu, upokoja vás a niektoré aj motivujú k štúdiu. Mačička, ktorá pradie uľahčuje štúdium a rybka plávajúca v akváriu motivuje k učeniu.
12. Robte si prestávky. Časté a krátke prestávky sú efektívnejšie než nepravidelné a dlhé prestávky. Nadstavte si budík a dajte si každú pol hodinu prestávku. Počas prestávky sa natiahnite, pozrite sa von oknom, dajte si kávu, čaj alebo banánové mlieko.
13. Vytvorte si krátku pieseň z hlavných bodov. Môžete použiť melódiu z vašej obľúbenej piesne. Vytvorte si k nej text z vašich poznámok a vytlačte si ho. Potom si ho spievajte s vybranou melódiou. Ak nie ste nadaný na spev, použite mnemotechnické pomôcky.
14. Prechádzajte si svoje poznámky a kreslite si obrázky. Napríklad, ak máte v poznámkach „pestovanie syru vo francúzsku“ nakreslite si syr a francúzsku vlajku.
15. Nahrajte sa. Prečítajte si učivo nahlas a nahrajte sa. Nečítajte učivo monotónne, ale použite rôzne tóny hlasu a môžete použiť aj smiešne prízvuky. To vám pomôže si učivo ľahšie zapamätať. Nezabudnite si vašu nahrávku vypočuť vždy pred spaním aspoň počas 3 dní.
16. Vytvorte si plagáty, ktoré rozvešiate po vašej izbe. Vytvorte si plagáty s myšlienkovými mapami a zaveste si ich na stenu, kde budete na ne dobre vidieť. Večer pred skúškou alebo testom ich popíšte svojej rodine alebo spolubývajúcemu.
17. Usporiadajte si poznámky do prezentácie. Neradi píšete poznámky ručne? Použite počítač a dostupný softvér. Ak ste počítačovo zdatnejší, môžete vytvoriť zaujímavú animovanú prezentáciu s hlasovým záznamom pomocou Prezi. Jednoduchšiu prezentáciu s hudbou, videom, obrázkami a textom si môžete vytvoriť v PowerPoint-e alebo Microsoft Movie Maker-i. Píšete si poznámky vo Worde? Vytvorte si hlavičku s vašim vlastným logom a každý tak bude vedieť kto je autorom.
18. Vytvorte z učiva test alebo kvíz. Dajte ho rodičom, spolubývajúcim, súrodencom alebo spolužiakom. Potom ho oznámkujte.
19. Skúste zmeniť prostredie. Zbaľte si knihy, poznámky a učebnice a vydajte sa do vašej obľúbenej kaviarne, knižnice či parku. Ako bonus tam možno stretnete niekoho, kto bude schopný vám s tým pomôcť.
20. Doprajte si masáž. Masáž vás uvoľní a zbaví stresu. Naozaj to pomáha.
21. Snažte sa dať do učenia všetko a hlavne nestresujte.
22. Nemôžete si zapamätať zložité slovo? Vyhláskujte si ho 5 krát!
Metóda 2 z 2: Spoločné študovanie
23. Študujte so spolužiakom, starším súrodencom alebo kamarátom.
24. Hovorte nahlas a rozprávajte sa o učive. Niekto sa učí rýchlejšie, niekto pomalšie. Každý študent sa učí ľahšie a rýchlejšie ak niečo vidí a aj počuje. Diskutujte so spolubývajúcim či spolužiakom o otázkach, domácich úlohách a učive.
25. Testujte sa navzájom. Striedajte sa v kladení otázok a odpovediach alebo striedavo odpovedajte na otázky z učebnice.
26. Vymyslite bláznivé tresty, ktoré vás budú motivovať k štúdiu. Ten kto prestane prvý študovať alebo nedokončí naplánovanú úlohu, musí obehnúť ihrisko alebo pozbierať smeti okolo odpadkového koša.
27. Zahrajte sa na hercov. Vymyslite si krátku hru alebo paródiu s vašim spolužiakom. Predstierajte, že ste postava z televízie, vašej obľúbenej knihy alebo si vytvorte svoju vlastnú postavu. Premeňte svoje poznámky do skriptu a opakujte ich nahlas znova a znova. Ak budete vedieť celý scenár, môžete použiť zábavný prízvuk a predviesť sa pred rodičmi či priateľmi. Rozosmejte ich. Znie to bláznivo, ale určite vám to pomôže zapamätať si učivo na dlhú dobu a možno i na celý život.
28. Dajte si prestávku. Ak študujete stále na rovnakom tichom mieste, dajte si každú polhodinu až hodinu krátku pauzu. Urobte si niečo pod zub, pozrite si televíziu alebo si zahrajte hru.