Články: Pre študentov
O projekte

 

Profesiu lekára i lekárnika si môžu deti vyskúšať v Detskom meste povolaní

Foto: Dr.Max
Detské mesto povolaní má už aj svoju vlastnú lekáreň. Deti si budú môcť vyskúšať, ako vyzerá práca lekárnika. / Foto: Dr.Max

Bratislava, 22. júna 2016 – V rámci prvej stálej expozície Detského mesta povolaní v bratislavskom nákupnom centre BORY MALL sa deti prostredníctvom konkrétnych povolaní môžu oboznámiť s rôznymi profesiami a získať lepšiu predstavu o tom, čím by chceli byť. Novootvorená modelová lekáreň Dr.Max im umožní nielen počas leta vyskúšať si, ako vyzerá práca v lekárni a čo všetko zahŕňa.

Deti tu  nájdu reálne škatuľky výživových a vitamínových doplnkov či ďalšie voľno predajné produkty, ale aj modelové lekárske predpisy, ktoré im umožnia lepšie pochopiť rozdiel medzi sortimentom lekárne. Môžu si vyskúšať expedíciu liekov, k dispozícii je aj tlakomer. Hravou formou sa takto dozvedia, aké je to pomôcť a dať odbornú radu pacientovi, ktorý sa necíti dobre, ale aj to, ako si prípravok vypýtať a popísať svoj zdravotný problém.

„Projekt detskej lekárne Dr.Max v Bory Mall je unikátny tým, že si deti môžu na vlastnej koži vyskúšať mnoho zaujímavých oblastí, ktoré práca farmaceuta zahŕňa. Toto povolanie je dôležitým a náročným poslaním. Práca v lekárni je však zaujímavá a rôznorodá na každej pozícii. Pevne veríme, že aj prostredníctvom tejto aktivity pomôžeme poslniť záujem o lekárne a lekárenstvo,“ povedal Tomáš Slechan, výkonný riaditeľ lekární Dr.Max na Slovensku.

 

V modelovej lekárni sa deti oboznámia aj so základným slovníkom, kde napríklad zistia, že lieky vydáva iba vysokoškolsky vzdelaný farmaceut – magister a nie predavač, že lieky sa nepredávajú, ale expedujú alebo napríklad aj to, že v lekárni neoddeľuje pacienta a farmaceuta pult, ale tára alebo, že časť vyhradená pre pacientov sa nazýva oficína.

Oboznámia sa aj s hlavnými úlohami lekárnika. Zistia, že výdaj liekov je spojený s poskytovaním informácií o užívaní a s odborným poradenstvom, čo si budú môcť hneď aj vyskúšať. Malí návštevníci sa  dozvedia aj to, že pri komunikácii s pacientmi a pri predaji voľnopredajných prípravkov má nezastupiteľnú úlohu farmaceutický laborant, a že o čistotu v lekárni a preberanie tovaru sa stará sanitár.

 

Lekáreň Dr.Max pre deti sídli v jednom domčeku s nemocnicou ProCare, v ktorej si tí najmenší môžu vyskúšať povolanie lekára.

 

„Poslanie farmaceuta je oveľa komplexnejšie, ako len samotná expedícia liekov. Treba sledovať, či pri vydávaných liekoch nedochádza k interakciám, prípadne či nie sú prekročené maximálne dávky a pacientovi poskytnúť dispenzačné minimum. Aby bolo čo vydávať, musia sa všetky prípravky objednať, prebrať, skontrolovať. Okrem výdaja liekov sa lekárnik podieľa na práci v laboratóriu, vykonáva skúšky surovín a vedie knihu omamných látok. Okrem týchto hlavných úloh je treba vykonávať množstvo ďalších dôležitých činností. Preto nás teší, že aj touto formou môžeme prácu v lekárni priblížiť tým najmenším, ktorí zároveň lepšie pochopia, že lieky v reálnom živote nie sú na hranie,“ vysvetľuje Mgr. Peter Gylaník z lekárne Dr.Max.

 

Výstava povolaní je voľnočasovou aktivitou, ktorej cieľom je, okrem zmysluplného využitia voľného času detí, hravou formou priblížiť profesie, ktoré sú v mnohých prípadoch tieňové, nie je ich vidieť a ani sa o nich veľa nerozpráva. Napriek tomu, že ide o fikciu, detské mesto povolaní má vlastný erb, vlajku, a hymnu mesta. Mestečko ponúka ideálnu kombináciu interaktívnej hry, ktorá je prepojená s bežným životom," uviedla riaditeľka občianskeho združenia prevádzkujúceho Prvé Detské mesto povolaní Ing. Marcela Kulifajová.

 

Zámerom stálej expozície je pomôcť lepšie zorientovať deti vo svete profesií. Okrem práce lekárnikov si v mestečku deti môžu lepšie spoznať prácu moderátora, poštára, predavačky a niekoľkých ďalších. Môžu si vyskúšať jednotlivé povolania, ich vzájomnú interakciu, ich význam pre každodenný život a nahliadnuť tak do sveta "veľkáčov". Výstava zorganizovalo Občianske združenie Eduplex, realizuje sa pod záštitou primátora mesta Bratislavy a Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR. V roku 2013 dostala ocenenie Národnej ceny kariérneho poradenstva. Expozícia je určená pre deti od 5 do 15 rokov a je otvorená každý deň od 10.00 do 20.00. Motto expozície je: „Deti presne vedia čo hľadajú. Pomôžme im vytvoriť predstavu, aby videli možnosti...“

 


Čítajte viac o téme: Kariéra
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.