Jedna zmena za druhou. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič už presadil povinné prijímačky na stredné školy, zväčšil vážnosť Monitoru – celoštátneho testovania deviatakov, zvýšil počet hodín výučby matematiky na školách a navrhol aj zrušenie vedecko-pedagogických titulov profesor a docent. Zdá sa však, že to ešte nie je všetko.
Najnovšie šéf rezortu školstva plánuje zrušiť jazykové certifikáty ako náhradu maturitnej skúšky z cudzieho jazyka. Zmena má nastať po zavedení novely o výchove a vzdelávaní. Čaplovičovo vedenie ju už poslalo do pripomienkového konania. Poslanci k návrhu môžu preukazovať svoje postrehy a názory do 17. júna.
Študenti sú však z Čaplovičovho kroku znechutený a pripadá im veľmi smiešny. Potrebné skúšky na získanie jazykového certifikátu sú vyvrcholením niekoľkoročnej intenzívnej jazykovej prípravy. Pred dvoma rokmi ich absolvovala aj dnes už vysokoškoláčka Barbora. Po ich úspešnom zvládnutí si tak zjednodušila skúšku dospelosti. Namiesto štyroch predmetoch, maturovala na gymnáziu iba z troch. „Neviem si predstaviť, že by som dva-tri roky chodila na každodenné kurzy angličtiny, urobila si certifikát, ktorý nie je práve najlacnejšou záležitosťou, a nemohla by som ho ani len použiť. Ak študent nevycestuje študovať na zahraničnú vysokú školu, tak je mu potom zbytočný,“ uviedla Barbora. V ohrození sa môžu ocitnúť aj jazykové školy, ktoré pripravujú záujemcov na certifikát i vystavovatelia certifikátu. U študentov bol totiž obľúbený najmä z dôvodu, že po jeho získaní nemuseli prechádzať ďalším testovaním v podobe maturitného skúšania.
Novela sa okrem jazykových certifikátov dotkne aj žiakov základných a stredných škôl. V triedach by sa ich počet mal zvýšiť zo súčasných 22 na 28, resp. 30 žiakov na druhom stupni.