Žena a dieťa. Kombinácia, ktorá zamestnávateľa odrádza

Ženy majú po deťoch problém so zamestnaním a budovaním kariéry.
Ženy majú po deťoch problém so zamestnaním a budovaním kariéry. / Bigstock

BRATISLAVA - Má dieťa? Dobre vyzerá? Koľko má rokov? Toto si všímajú zamestnávatelia, keď prijímajú do práce ženy, myslia si Európania. A to na úkor toho, aby sa zaujímali o ich profesionálne skúsenosti. Pri prijímaní mužov sú pritom prvoradé ich znalosti.

Eurobarometer, ktorý si objednal k Medzinárodnému dňu žien Európsky parlament, ukázal, že Európania vnímajú diskrimináciu žien na pohovoroch.


Ženy a muži na pohovoroch

Väčšina opýtaných si myslí, že zamestnávateľ pri prijímaní ženy do práce najviac prihliada na to, či má deti. „Šokovalo nás to, je to veľmi negatívna diskriminácia,“ povedala viceprezidnetka výboru FEMM pre práva žien a rodovú rovnosť v Európskom parlamente Elisabeth Morin-Chartier.

Ak chcú ženy zarábať rovnako ako muži, museli by pracovať o 59 dní viac

Na druhom mieste si firmy podľa Európanov všímajú, či sú ženy ochotné pracovať flexibilne, na tretie miesto označili, že zamestnávatelia prihliadajú na fyzický vzhľad žien a hneď za tým na ich vek. Profesionálne skúsenosti, počítačové zručnosti a jazykové znalosti si podľa prieskumu všímajú zamestnávatelia v oveľa menšej miere.

Keď sa respondentov spýtali to isté vo vzťahu k zamestnávaniu mužov, vyzeral rebríček úplne inak. Väčšina z takmer 26-tisíc oslovených Európanov si myslí, že firmy prihliadajú v prvom rade na profesionálne skúsenosti mužov, ďalej si podľa mienky opýtaných všímajú stupeň kvalifikácie či ochotu vycestovať za prácou do zahraničia. To, či má muž deti, zaujíma podľa prieskumu zamestnávateľov až na poslednom mieste. Čítaj ďalej...

 

ZDROJ: aktualne.sk

Čítajte viac o téme: Kariéra, Mama
Zdieľať na facebooku