VÝBER VYSOKEJ ŠKOLY - ZÁVAŽNÉ ROZHODNUTIE?

  

Rozhoduješ sa kam na vysokú školu? Možno máš plnú hlavu otázok a nevieš si vybrať a možno si už dávno rozhodnutý a prihláška je vypísaná. Tak či onak vnímaš to ako záväzný krok, ktorý určí tvoje budúce smerovanie v živote. Nemusí to tak však byť.

 

Ak si teraz presvedčený, že určitá škola je pre teba tá pravá, nemusí to tak byť. A ak sa aj náhodou rozhodneš a nebudeš spokojný, vždy si to môžeš rozmyslieť. Dokonca možno zistíš, že slovenské školstvo ti nestačí a preto budeš hľadať alternatívy v zahraničí.

Logika ako nesprávna cesta

Logické je ísť na školu so zameraním, na ktoré máš vlohy. Dajme tomu, že ti vždy išla matematika a ekonómia, preto si vyberieš takúto vysokú školu. Radšej by si išiel na nejaký filozofický alebo kultúrny smer. Aj to ťa na strednej bavilo. Ale, čo s takým zameraním v budúcnosti? Logický rozum káže vybrať si ekonomické zameranie. Dostaneš sa do víru matematiky, štatistiky, ekonomickej teórie a praská ti z toho hlava. Stratíš všetku chuť do života. Ak ťa študovaný odbor nebaví, máš dobrý dôvod zmeniť zameranie. Šikovný a motivovaný človek sa uplatní s akýmkoľvek zameraním. Šikovný a demotivovaný nemá chuť na nič.

Vysnívaný odbor

Pri nástupe na strednú školu vieš, že by si chcel ísť napríklad na medicínu. Zmaturuješ na jednotky a intenzívne sa pripravuješ na prijímacie skúšky. Neprijmú ťa. V prvom rade nie je dôvod na paniku. Zatiaľ si môžeš robiť príbuzný odbor a keď prejdeš druhými prijímačkami, tak sa ti uznajú niektoré predmety. Iba ak by sa stalo, že ani na druhýkrát to nevyjde. Sklamanie je na mieste. Ale prečo to neskúsiť znova? Čo môžeš stratiť? Pretože ak sa to predsa len podarí, tak budeš šťastnejší než blcha.

Alma mater v zahraničí

Už si na škole. No nie si spokojný. Rozmýšľaš dokonca nad štúdiom v zahraničí? Ak patríš medzi jazykovo zdatných, smelo do toho. Veľa mladých ľudí sa po čase strávenom na slovenskej vysokej škole rozhodlo opustiť „rodnú hrudu“. Prečo? „Pretože som mal pocit, že som zabil rok a pol, chodil som na prednášky a cviká, nedalo mi to absolútne nič, reálne vedomosti som z toho žiadne nemal, keďže všetko bolo len o memorovaní a to, čo som sa naučil, som rýchlo aj zabudol. Hlavne ten prístup vyučujúcich a skúšajúcich ma tak demotivoval, ako nič predtým,“ hovorí Peťo študujúci momentálne už druhý rok v Dánsku.

Nič na svete nie je trvalé. Všetko, čo ti v živote nevyhovuje môžeš zmeniť. Aj vysokú školu. Preto sa snaž objaviť všetky možnosti, ktoré ti svet ponúka. A možno klišéovité ale pravdivé, ak máš cieľ, ktorý veľmi chceš, nevzdávaj sa ho. Dôležité je, aby si bol šťastný a študoval to, čo chceš. Pretože spočiatku vysokoškolského štúdia bude zhruba 50% tvojho šťastia založených na spokojnosti so školou.

Zdieľať na facebooku