Čo vás čaká v období po ukončení školy, až kým si nenájdete zamestnanie

  Foto: Bigstock

Po absolvovaní  štátnicových skúšok si naplnený eufóriou z úspešného ukončenia vysokej školy. Dosiahol si veľký úspech, ktorý vyvrcholí v deň tvojej slávnostnej promócie. Odstupom času však prichádzaš na to, že teraz sa začína reálny život a musíš sa zamýšľať nad vecami, na ktoré si doteraz nemyslel. Mal by si si nájsť prácu a osamostatniť sa. Byť dobre finančne zabezpečený hneď po ukončení školy je azda vidina každého mladého človeka, avšak kým sa tak stane, chvíľu to potrvá. Čaká ťa ešte niekoľko situácií, ktorými si prevdepodobne prejdeš.


Koniec veľkým akciám

Párty život sa končí. Vzhľadom na novú etapu tvojho života, kedy sa musíš sústrediť na hľadanie práce, chodiť na pohovory a pripravovať sa na svoje budúce zamestnanie, musíš si z času na zábavu ukrojiť. Tá časť tvojho ja, ktorá sa mnohokrát ocitla na párty a zotrvala až do rána, sa zrazu stratí v spleti nových povinností a dostane sa do úzadia. Hodnoty tvojho života sa zmenia a zábavu a nezávislosť vystrieda zodpovednosť.

 

Pozor, čo hovorí Facebook

Teraz, keď si sa už oficiálne stal dospelým, je čas prijať fakt, že celý obsah toho, čo si doteraz zverejnil a si ochotný zverejniť na facebooku, môže vidieť aj tvoj potenciálny šéf alebo personalista. Buď opatrný a uvedomelý v tom, že všetky nevhodné fotky a príspevky vymažeš alebo aspoň skryješ. Nikdy nevieš, čo personalistu odradí zavolať ťa na pohovor, ale čo tvojho šéfa alebo kolegu zaujme natoľko, aby ti mohol v práci urobiť problémy.

 

Tip-top životopis

Každý dobre vie, že zaujímavý a pestrý životopis je skvelá vstupná brána k budúcemu zamestnaniu.  Po 5 rokoch vysokoškolského štúdia je tvoj  životopis neaktuálny a ty ho musíš doplniť a zdokonaliť. Takže pár dní stráviš študovaním a hľadaním, ako vôbec písať najlepšie životopisy a následne na to sa posnažíš vytvoriť tú najlepšiu tlačenú podobu samého seba. Neskôr sa vrhnšte na vytvorenie motivačného listu, v ktorom bude cítiť eufóriu a nadšenie pre novú prácu a skúsenosti. Vytrvaj a zostaň stále motivovaný, aj keď sa ti pri hľadaní práce hneď nebude dariť.

 

Rozosielanie životopisov

Určite máš vysnívané miesta, kde by si sa chcel dopracovať. Hoci tam momentálne nikoho nehľadajú, za pokus nič nedáš, ak tam svoj životopis pošleš. Niekoľko kópii životopisu rozpošli aj na pracovné pozície, ktoré ťa až tak veľmi nelákajú, keďže čakať na naozaj dobrú prácu môže chvíľu trvať.

 

Žiarlivosť na kamarátov

Niektorí z tvojich priateľov už získali dobré miesto v čase, keď ty si sa k písaniu životopisu len poberal. Toto je moment, kedy začneš premýšľať nad sebou a svojimi priateľmi. Prečo si práve oni našli zamestnanie a ty ešte nie? Si rovnako múdry a inteligentný, alebo si hroší? Urobil si všetko potrebné? Najhorším momentom, ktorý môže nastať vplyvom tvojho okolia, je podceňovanie tvojich vlastných schopností a možností. Poslednou kvapkou k tvojmu zrúteniu je sledovať ich fotografie a príspevky na sociálnych sieťach. Sú osamostatnení, pracujú, cestujú a ty stále bývaš u rodičov a čakáš na niečo, čomu už sám neveríš.

Nakoniec sa ale aj ty dočkáš a ocitneš sa v situácii, kedy budeš vyjednávať svoj  plat a riešiť firemnú kultúru či povinú uniformu. Kým nastúpiš do práce, užívaj si posledné momenty u svojich rodičov s dobrým pocitom na duši. Hoci sa na novú etapu života určite tešíš, onedlho pocítiš tlak skutočného života, ktorý sa netýka len zábavy, oblečenie a výletov, ale hlavne práce, účtov  a skutočných povinností.

Čítajte viac o téme: Kariéra
Zdieľať na facebooku