Tipy na cestovanie: Rande s Londýnom za pár drobných

Tipy na cestovanie: Rande s Londýnom za pár drobných
Tipy na cestovanie: Rande s Londýnom za pár drobných / Foto: Raw Pixel

Už vieš čo budeš robiť cez letné prázdniny? Ak ešte nemáš plán, ktorý ti zaberie všetok voľný čas cez leto, rád cestuješ a máš zopár drobných navyše, vyber sa do Londýna. Dvojdňový pobyt v Londýne nemusí byť až tak finančne náročný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Stačí ovládať základy nízko nákladového cestovania, urobiť si detailný plán cesty a takýto pár dňový výlet ťa môže stáť doslova iba zopár eur. Inšpirovať sa môžeš naším detailným plánom cesty (Itinerárom) do Londýna. Pamätaj však na to, že ceny uvedené v itinerári sa môžu meniť v závislosti od času rezervácie a dátumu vycestovania.

 

Prvá časť: prípravy na cestu z domu

Ako prvé musíš začať hľadať informácie a spísať si, koľko čo bude stáť. Začni vyhľadávaním lacných leteniek, autobusových lístkov a ubytovania. Letenky môžeš hľadať na rôznych rezervačných portáloch alebo priamo na stránkach nízko nákladových leteckých spoločností. Najlacnejšiu obojsmernú letenku z Bratislavy do Londýna sme našli cez spoločnosť Ryanair za 60€ a to na dátum 16 júna 2015 do 18 júna 2015.

 

letenka do Londýna cez Ryanair

 

Prvá časť príprav zahŕňa aj kúpu autobusového lístka väčšinou z letiska do konkrétneho mesta a ubytovanie. Autobusový lístok z letiska Stansted do centra Londýna si môžeš kúpiť aj v lietadle, na letisku alebo online. Najlacnejší lístok však zoženieš online a čím skôr si ho kúpiš tým bude lacnejší. My sme našli najlacnejší obojsmerný lístok cez spoločnosť National Express za 20 libier, čo je zhruba 28€.

 

Autobusovy listok

 

V ďalšom kroku si treba rezervovať ubytovanie. V Londýne je veľa možností a spôsobov ako sa ubytovať. Pre tých menej náročných postačí aj hostel alebo rôzne ubytovne. Oplatí sa však sledovať najväčšie rezervačné portály a s trochou šťastia môžeš nájsť veľmi dobrú cenu na ubytovanie. My sme našli ubytovanie v 5* hoteli na dve noci za 137€ pre dvoch vrátane raňajok. Ak sa na výlet vyberieš s kamarátom, dvojdňové ubytovanie ťa bude v tomto luxusnom zariadení stáť iba 70€. Náš tip: zaregistruj sa na portály Booking.com a budú ti posielať takzvané „tajné zľavy“, ku ktorým má prístup iba registrovaný užívateľ.

Lacny hotel v Londyne

 

Sumár nákladov za ubytovanie, letenku a autobusový lístok je:

Letenka – 60€

Autobusový lístok – 28€

Ubytovanie – 70€

Spolu = 158€

Druhá časť: vytváranie plánu cesty z domu

V druhej časti plánovania je dobré ak si spíšeš miesta, ktoré chceš navštíviť, alebo akcie na ktorých sa chceš zúčastniť. A následne zaradiť všetky aktivity do programu tak, aby si postíhal aspoň tie, čo sú pre teba najdôležitejšie. S plánovaním sme ti na začiatok pomohli a pripravili detailný itinerár výletu do Londýna.

 

Itinerár LONDÝN

Dátum: 16. jún 2015 – 18. Jún 2015

Deň prvý - 16. Jún 2015

8:00 – prílet na londýnske letisko Stansted. Ako prvé odporúčame nájsť turistické a informačné centrum, kde ti dajú turistickú mapku s pamiatkami. Tá sa zíde pri plánovaní a potulkami mestom. Ak sa nechceš spoliehať na to, či nájdeš alebo nenájdeš turistické centrum, mapku Londýna si môžeš vytlačiť aj tu: mapa Londýna

9:00 – Nástup do autobusu smer Victoria Coach Station. Počas cesty autobusom si môžeš plánovať detailnejšie návštevu pamiatok a atrakcií, poprípade objaviť nové zaujímavé miesta a zaradiť ich do svojho plánu.

11:00 – príchod na Victoria Coach Station. Neďaleko tejto autobusovej stanice je nástupná stanica metra s názvom: Victoria. Tu si môžeš kúpiť aj 2 dňovú OYSTER kartu, ktorá ti umožní neobmedzené cestovanie po Londýne metrom alebo autobusom. OYSTER kartu kúpiš v turistickom centre priamo v metre. Karta na 2 dni stojí 15 libier a ak nezabudneš túto kartu po skončení platnosti vrátiť, dostaneš naspať 5 libier. Takže celková cena za 2dňový lístok je 10libier. Plán metra zoženieš priamo na každej stanici alebo si ho môžeš stiahnuť online: mapa londýnskeho metra

12:00 – ak nemáš so sebou veľa batožiny, vyber sa objavovať Londýn. Ak máš batožinu, ktorú nechceš nosiť so sebou, tvoja prvá cesta by mala byť do hotela, kde si ju odložíš. Centrum Londýna prejdeš aj pešo, síce to bude trvať pár hodín, ale pocítiš pravú atmosféru Londýna a objavíš rôzne zákutia a uličky. Odporúčame nasledujúcu trasu:

 

Trasa centrálnym Londýnom

 

Miesto odchodu je Victoria Coach Station cez 1. Buckingham Palace, 2. Trafalgar Square, 3. London Bridge, 4. Tate Modern, 5. London Eye, 6. Big Ben, 7. Westminster Abbey, 8. Westminster Cathedral

 

Fotky centrálny Londýn

 

Túto trasu si môžeš rozdeliť aj na dva dni, alebo ju prejsť za deň. Záleží to len na tebe. Ak miľuješ kultúru a umenie, určite navštív múzeum Tate Modern, ktoré je zdarma. Zoznam výstav múzea nájdeš v Tate Modern

20:00 – ak si sa ešte neubytoval, ubytuj sa po prehliadke mesta. Nezabudni napísať do hotela, že prídeš neskôr.

Deň druhý – 17. Jún 2015

Zážitkový deň. Ak miluješ divadlo, kino, múzeá, výstavy alebo koncerty, naplánuj si jednu z týchto aktivít. V Londýne je ich neúrekom a dokonca veľa z nich je zdarma. Treba vedieť hľadať. Na stránke TimeOUT nájdeš veľa zaujímavých ponúk z oblasti umenia, nočného života, filmu, hudby, divadla a mnoho viac.

Ak máš rád dobré jedlo, navštív reštauráciu Recipease Jamie Olivier, varia tu jedlá slávneho šéfkuchára Jamie-ho Olivier-a. Dokonca si môžeš spraviť aj kurz varenia. Viac o kuchárovi Jamie Olivier.

 

 

V Londýne sa môžeš stravovať aj za rozumné peniaze. Ak nie si veľmi náročný, určite ti postačí nejaký sendvič alebo rýchle občerstvenie. No keď si už v Londýne, prečo nezažiť pravú Londýnsku atmosféru v tradičnej alebo prestížnej reštaurácii? Zoznam najlepších reštaurácii v Londýne nájdeš tu. A zoznam najlacnejších reštaurácií ponúka stránka golondon.about.com. Akcie a špeciálne ponuky reštaurácií nájdeš aj na zľavových stránkach ako groupon.com alebo lastminute.com.

 

Deň tretí – 18. Jún 2015

05:00 – odchod zo stanice Victoria Coach Station na letisko Stanstead.

07:30 – príchod na letisko.

08:30 – odlet do Bratislavy.

Čítajte viac o téme: Študenti a cestovanie
Zdieľať na facebooku