Nosenie ochranných rúšok dostalo výnimky

Povinnosť nosiť ochranné rúška sa v niektorých prípadoch ruší.
Povinnosť nosiť ochranné rúška sa v niektorých prípadoch ruší. / Foto: Pexels

20.4.2020 - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal nové opatrenie o nosení ochranných rúšok. Výnimky sa týkajú detí do dvoch rokov či pobytu v prírode s rodinou a blízkymi.

 

Od utorka 21. apríla hygienici upravili pravidlá nosenia ochranných rúšok na verejnosti. Povinnosť chrániť sa na verejnosti rúškom alebo iným prekrytím nosa a úst zostáva v platnosti aj naďalej, hygienici ale udelili vo viacerých prípadoch výnimky.

 

Rodičia detí do dvoch rokov si môžu vydýchnuť

Deti do dvoch rokov viac nie sú povinné nosiť ochranné rúška. Mnohí rodičia si určite po tejto správe vydýchli. Deti v tomto veku vo väčšine prípadov nedokázali mať rúška na tvári korektne, boli z nich podráždené a okrem toho, že sa ich často dotýkali, skladali si ich, mali ich aj veľmi rýchlo vlhké. Pre väčšinu rodičov bol v tomto období boj vybrať sa s deťmi na prechádzku s rúškami na tvári. Potešuujúcou správou preto pre mnohých je, že od zajtra sú deti do dvoch rokov od nosenia rúšok definitívne oslobodené.

 

Autisti bez zbytočných záchvatov

Rovnako platí výnimka na nosenie rúška pre deti či dospelých, ktorí trpia poruchami autistického spektra. V tejto veci oslovila v polovici apríla krízový štáb Jana Žitňanská, predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci. Obrátili sa na ňu viaceré organizácie, ktoré pracujú s deťmi s poruchou autistického spektra, ale aj rodičia takýchto detí, pričom upozorňovali na fakt, že nosenie rúšok u detí vyvoláva nekontrolované záchvaty úzkosti. Odborníci tento návrh privítali a od zajtra sa preto nosenie rúšok netýka ani detí a dospelých s autizmom. 

 

Bez rúška v prírode len pri veľkom odstupe

Ďalšou z výnimiek je nosenie rúšok pri pohybe alebo pobyte v prírode, pokiaľ je vzájomná vzdialenosť od ľudí nežijúcich v rovnakej domácnosti najmenej 20 metrov. Viacerí odborníci či minister zdravotníctva sa už v minulosti vyjadrili, že nevidia dôvod, aby bolo v takýchto prípadoch nosenie rúšok v prírode povinné. Pripomínajú však, že pri behaní či bicyklovaní na hrádzi alebo iných frekventovaných miestach, by rúška mali byť samozrejmosťou. Tomuto odporúčaniu nahráva aj nedávno zverejnená štúdia vedcov z Belgicka a Holandska, ktorá zistila, že odstup jeden až dva metre je bezpečný pri pobyte v interiéri a vonku pri slabom vetre, pokiaľ stojíme na mieste. Simulácie ukázali, že ak sme v pohybe, odstupy by mali byť ďaleko väčšie, lebo väčšina mikročastíc vylúčených pri kašli či kýchaní končí za chrbtom športovca. Upozorňujú ale, že častice za sebou zanechávame pri pohybe aj pri obyčajnom vydychovaní. Aj preto má športovanie s rúškom na frekventovanom mieste svoje opodstatnenie.

 

Nosiť rúška v aute s rodinou a blízykmi viac netreba

Hygienici vyňali spomedzi povinností nosiť rúško aj jazdu autom, pokiaľ cestujete s ľuďmi, s ktorými žijete v jednej domácnosti. Povinnosť nosiť rúška viac nemajú ani vodiči verejnej dopravy, ak sú v uzavretej kabíne oddelenej od ostatnej časti vozidla, napríklad vodiči električiek.

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku